facebook RSS # #

18.02.2020 13:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-10 14:44       aktualizacja: 2019-09-10 15:01       WIADOMOŚCI
  A A A

Podręcznik dla miast. Powstał pierwszy samorządowy podręcznik transformacji energetycznej

Podręcznik dla miast. Powstał pierwszy samorządowy podręcznik transformacji energetycznej
Fot. energiamiast.com
Eksperci Fundacji Instrat przygotowali pierwszy podręcznik transformacji energetycznej dla samorządów. Ma on pomóc miastom sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatu i nowa polityka klimatyczna. 

Premiera podręcznika „Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej”  odbyła się w Warszawie w poniedziałek, 9 września. W dyskusji nad blisko stustronicowym raportem wzięli udział przedstawiciele mediów ogólnopolskich i branżowych, eksperci think tanków, inwestorzy OZE oraz samorządowcy. 

"Naszym celem jest wyjście poza bezproduktywną dyskusję o tym, że unijne cele polityki energetycznej i klimatycznej są słuszne albo ambitne, ale stoją w poprzek krajowej polityce. W międzyczasie koszty realnych problemów – zanieczyszczenia powietrza, trudnej sytuacji elektrociepłowni czy rosnących cen energii – spadają na barki budżetów miast" – mówił podczas prezentacji publikacji jeden z jej autorów, Michał Hetmański z think tanku Instrat.

"Wyzwania klimatyczno-środowiskowe sprawią, że samorządom zabraknie środków na żłobki, przedszkola czy mieszkania komunalne" – dodał Jan Śpiewak, wiceprzewodniczący Energii Miast i prezes Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

„Zielony Renesans: Samorządowy podręcznik transformacji energetycznej” ma pomóc samorządom ustrzec się przed tym zagrożeniem. "Za mało mówi się o tym, że Polsce nie tylko powstają ciekawe rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska, walki ze smogiem czy produkcji taniej i czystej energii, ale od razu są wdrażane" – powiedział Łukasz Gibała, przewodniczący Energii Miast, lider klubu radnych miejskich i stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Jego zdaniem z takich sprawdzonych rozwiązań trzeba czerpać. Dlatego najciekawszą – i najbardziej obszerną – częścią publikacji Energii Miast są studia przypadku: szczegółowe opisy projektów z sukcesem realizowanych w 10 miejscach w Polsce i Europie.

Jednak autorzy „Zielonego Renesansu” poszli o krok dalej. Na tej podstawie stworzyli „mapę drogową transformacji” i rekomendacje wdrożeniowe dla samorządów. Można tam znaleźć konkretne zalecenia i źródła finansowania dla różnych działań. Dzięki temu podręcznik może być użytecznym narzędziem w codziennej pracy każdego samorządowca, niezależnie od wielkości gminy i budżetu, jakim ona dysponuje.

Podręcznik jest do pobrania na stronie Stowarzyszenia Energia Miast     energiamiast.com

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25