facebook RSS # #

22.01.2020 18:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-10 16:14       aktualizacja: 2019-09-10 16:40       WIADOMOŚCI
  A A A

Sprzeczna wizja. Struzik: podział województwa byłby skrajnie szkodliwy dla regionu

Sprzeczna wizja. Struzik: podział województwa byłby skrajnie szkodliwy dla regionu
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Podział województwa mazowieckiego byłby skrajnie szkodliwy dla naszego regionu - ocenił we wtorek marszałek Mazowsza Adam Struzik odnosząc się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego utworzenia osobnych województw: warszawskiego i mazowieckiego.

Kaczyński w ubiegły czwartek podczas regionalnej konwencji PiS w Siedlcach zapowiedział podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie. Według lidera PiS ma to rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza.

"Podział województwa mazowieckiego byłby skrajnie szkodliwy dla naszego regionu" – powiedział Struzik na wtorkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że Mazowsze jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w Europie. "Produkt Krajowy Brutto za 2017 r. (wypracowany na Mazowszu – PAP) to 104 mld euro, z czego w obszarze metropolitarnym 80 mld euro, a w pozostałej części województwa to 24 mld euro" - powiedział marszałek województwa mazowieckiego.

Jego zdaniem, podział Mazowsza spowoduje powstanie bogatej metropolii i ubogiego regionu. Marszałek wskazał, że dochód województwa w 87 proc. pochodzi z obszaru metropolitarnego, a jedynie w 13 proc. z regionu.
Według wicemarszałek Elżbiety Lanc podział województwa "zafunduje regionom poza Warszawą kompletną nędzę" - pieniądze, które wpłyną do nowego województwa nie zabezpieczą realizacji podstawowych zadań samorządu. Podział Mazowsza, to – w ocenie Lanc - "brak możliwości realizacji zrównoważonego rozwoju".

Radni sejmiku mazowieckiego z Prawa i Sprawiedliwości nie podzielili obaw Struzika i obecnego zarządu. "My chcemy sobie radzić sami (…). Pomysł prezesa Kaczyńskiego, żeby dać szansę naszemu regionowi na to, aby mógł się rozwijać jest dobry" – powiedział dziennikarzom radny z PiS, były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

W jego ocenie zarząd województwa mazowieckiego "zawsze faworyzował Warszawę, to do niej trafiało najwięcej pieniędzy". "Dlaczego nasza młodzież ucieka do Warszawy? Bo tam jest cała infrastruktura. Najlepsze miejsca pracy, najlepsze szpitale itd. My chcemy u siebie stworzyć dobrą infrastrukturę. Dzięki temu ludzie nie będą uciekać do stolicy" - powiedział.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-11 10:25:25
banani: Co do dezintegracji regionu jako pewnej całości geograficznej, inni komentujący mają rację. Mają rację też co do tego, że Warszawa i tak będzie wysysała ludzi z peryferiów. Niemniej rozdzielenie Metropolii od reszty województwa ma ogromny sens jeśli chodzi o dystrybucję kasy unijnej i artykuł to potwierdza. Obszary peryferyjne generują jedynie 20% PKB całego regionu. Wszystkie statystyki mówią o bogatym mazowszu, a prawda jest taka, że bogata jest jedynie Warszawa, podczas gdy wszystkie inne części regionu są ekstremalnie niedoinwestowane. Kasa unijna dzielona jest wg kryterium dochodu województwa - najbiedniejsze dostają najwięcej, a najbogatsze najmniej - mechanizm opracowany jest w taki sposób by niwelować różnice rozwojowe między regionami UE. Dlatego też mazowieckie gminy są tak naprawdę ofiarą Warszawy, ponieważ w przypadku oddzielenia metropolii mogłyby liczyć na dużo większe dofinansowania, a w obecnej sytuacji mają po prostu mniej...
 
2019-09-11 07:59:39
om: Jest w tym trochę prawdy. Nawet najbiedniejsze polskie województwa mają zawsze stolicę, wyraźne regionalne centrum, jakieś duże i względnie bogate miasto, które naturalną koleją rzeczy napędza region. Województwo mazowieckie bez Warszawy będzie "człowiekiem bez głowy", nienaturalnym tworem, województwem obwarzankowym. W takim wypadku powinno ono w ogóle zostać rozparcelowane pomiędzy sąsiednie województwa. Ludzie z regionu i tak będą "uciekać" do Warszawy, to naturalny proces, którego nic nie powstrzyma.
 
2019-09-11 07:56:09
BMK: Marszałek Adam Struzik ma rację. Kto tego nie rozumie jest ciemny jak tabaka w rogu. Jarosławska "wizja" nie zatrzyma zdolnej, prężnej młodzieży na prowincji.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25