2019-09-19 18:39
aktualizacja: 2019-09-19 19:53
WIADOMOŚCI
Instrumenty dla wsi. Kongres Gmin Wiejskich: obszary wiejskie potrzebują nowych instrumentów finansowych
Fot. PAP/G.Michałowski
Wprowadzenia subwencji ekologicznej dla gmin oraz standardów urbanistycznych uwzględniających ochronę środowiska, do tego stworzenie specjalnych instrumentów finansowych dedykowanych obszarom wiejskim – tego m.in. domagają się uczestnicy XIX Kongresu Gmin Wiejskich.
Na zakończenie XIX Kongresu Gmin Wiejskich, w którym wzięło udział ponad 500 samorządowców przyjęto m.in. stanowisko dotyczące rozwoju obszarów wiejskich oraz ochrony środowiska. Zwrócono w nim uwagę, że „skala zróżnicowania standardów życia w miastach i na obszarach wiejskich, a także stan środowiska i ekstremalna potrzeba o jego dbałość jest wyzwaniem dla polityków, parlamentu, rządu i samorządu”. Dlatego, zdaniem przedstawicieli gmin wiejskich „potrzebne są w tym zakresie nowe polityki, nowe programy oraz innowacyjne przedsięwzięcia rozwojowe i proekologiczne”.
Zdaniem uczestników Kongresu poprawie sytuacji w tym zakresie będzie sprzyjać m.in. zastosowanie w programach wspierających rozwój obszarów wiejskich takich instrumentów finansowych, które realnie wpłyną na zmniejszenie dysproporcji w zakresie standardów życia pomiędzy obszarami wiejskimi a miejskimi.
Według przedstawicieli gmin wiejskich potrzebne jest też utworzenie specjalnych, nie tylko unijnych, instrumentów finansowych dedykowanych dla obszarów wiejskich na eliminację niedomagań w sferze gospodarki wodno-ściekowej (liniowej i rozproszonej). Z kolei w zakresie planowania przestrzennego konieczne są standardy urbanistyczne uwzględniające nie tylko ochronę krajobrazu, ale także ochronę środowiska. Zdaniem samorządowców standardy te winny obejmować procesy rewitalizacyjne, ochronę wód, gleb i powietrza oraz przeciwdziałać rozpraszaniu zabudowy osadniczej.
W stanowisku opowiedziano się też za wzmocnieniem mechanizmu wyrównawczego w finansowaniu gmin z obszarami wiejskimi i wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin objętych różnego rodzaju formami ochrony przyrody, jako rekompensaty za ograniczenia rozwojowe tych obszarów.
Zdaniem uczestników Kongresu należy również utworzyć spójne i stabilne mechanizmy wsparcia zróżnicowanych form energetyki opartej na źródłach odnawialnych i zorientowanej na procesy prosumenckie. W stanowisku zwrócono jednak uwagę, że wsparcie potrzebne jest nie tylko dla instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, ale także dla instalacji kogeneracyjnych wykorzystujących biomasę, osady ściekowe oraz wszelkie inne odpady mające wartość energetyczną.
W zakresie realizacji programów rządowych i specjalnych, związanych z ochroną środowiska uczestnicy Kongresu wskazali na potrzebę przywrócenia możliwości tworzenia gminnych funduszy ochrony środowiska wraz z określeniem źródeł ich dochodów jako partycypacji w opłatach za korzystanie ze środowiska. „Likwidacja w 2010 roku gminnych i powiatowych funduszy negatywnie wpłynęła na lokalne możliwości wspierania działań w zakresie ochrony środowiska, czego dowodem jest np, spowolnienie tempa i zakresu eliminowania azbestu” – podkreślono w stanowisku.
W stanowisku odniesiono się także do znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zaznaczając, że „pod kątem Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów ws. zasad techniki prawodawczej, celowym i pilnym jest napisanie tej ustawy od nowa”.
Według przedstawicieli gmin wiejskich „ustawa śmieciowa” staje się coraz bardziej skomplikowana, a kolejne jej nowelizacje czynią jej tekst mało zrozumiałym dla wszystkich uczestników systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
mp/
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
COPYRIGHT
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.- Jak transmitować. Transmisje sesji rad, a RODO
- Nie samorządów. Przeciwko zaniżonym dotacjom na zadania zlecone
- Atak na szkołę. Burmistrz odwołał dyrektor szkoły po upozorowanym ataku na placówkę
- Skazany burmistrz. Włodarz Szczecinka skazany za przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy
- Takie stawki. Kruszwiccy radni uchwalili średnie ceny paliw