facebook RSS # #

19.02.2020 13:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-23 09:58       aktualizacja: 2019-09-23 16:04       WIADOMOŚCI
  A A A

Granty na konsultacje. Projekt dla samorządów opracowujących lub zmieniających plany zagospodarowania lub studium

Granty na konsultacje. Projekt dla samorządów opracowujących lub zmieniających plany zagospodarowania lub studium
Fot. "Stocznia"
Rusza nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”, wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych planów i studiów zagospodarowania przestrzennego.

Samorządy mogą zgłaszać chęć udziału w tym projekcie od 23 września do 14 października br. W tym czasie odbędą się też dwa spotkania informacyjne dla zainteresowanych gmin – w Lesznie i w Częstochowie oraz webinarium.

Projekt skierowany jest do samorządów z całej Polski, które stoją przed wyzwaniem opracowania lub zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium. Jego celem jest wsparcie w rozpoczęciu dialogu z mieszkańcami na jak najwcześniejszym etapie procedury planistycznej.

– Dzięki włączaniu mieszkańców w prace nad dokumentem planistycznym od samego początku mają oni szansę zrozumieć i zaakceptować ustalenia zapisane później w studium lub w planie miejscowym. Takie działanie pomaga lepiej poznać potrzeby użytkowników danej przestrzeni oraz rozpoznać i zniwelować ryzyko potencjalnych konfliktów społecznych – mówi Maria Perchuć-Żółtowska, koordynatorka projektu z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Samorządy, które wezmą udział w projekcie, otrzymają grant w wysokości ok. 20 tys. zł na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Uzyskają też eksperckie wsparcie w ich zaplanowaniu i realizacji. Specjaliści pomogą dobrać techniki i narzędzia konsultacyjne oraz zorganizują dla przedstawicieli urzędu szkolenia i warsztaty z dziedziny partycypacji obywatelskiej w planowaniu przestrzennym. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”.

Nabór gmin do projektu trwa do 14 października br. Zainteresowane samorządy mogą zgłosić się za pomocą formularza dostępnego na stronie:

https://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/formularz/

W październiku – w Lesznie i Częstochowie – odbędą się spotkania informacyjne na temat projektu, skierowane w szczególności do osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne oraz prowadzenie konsultacji społecznych w gminach.

Spotkania będą zawierać część informacyjną – dotyczącą zasad zgłaszania się i udziału, a także część edukacyjną – poświęconą zagadnieniom związanym z partycypacją obywatelską w planowaniu przestrzennym. Podczas spotkań będzie także okazja do wymiany doświadczeń z gminami, które zrealizowały konsultacje społeczne w ramach pierwszej edycji projektu.

Więcej informacji:

https://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/2019/09/19/uruchamiamy-nabor-do-projektu/

https://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/2019/09/19/nabor-do-projektu-webinarium-27-09-2019-godz-1000/

Projekt „Przestrzeń dla partycypacji 2” realizowany jest przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Związkiem Miast Polskich m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W pierwszej edycji projektu, trwającej do końca 2018 roku, udział wzięło 25 samorządów z całej Polski, w tym m.in. Gorzów Wielkopolski, Kielce, Mikołajki Pomorskie, Mosina, Tychy, Wałbrzych, Olsztyn i Warszawa. Więcej informacji: www.partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen.

jmk/

Na podstawie: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25