facebook RSS # #

21.01.2020 12:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-03 10:50       aktualizacja: 2019-10-03 12:53       WIADOMOŚCI
  A A A

Przeciw dopalaczom. Samorząd woj. dolnośląskiego ma program walki z dopalaczami

Przeciw dopalaczom. Samorząd woj. dolnośląskiego ma program walki z dopalaczami
Fot. PAP/A. Reszko
Samorząd województwa dolnośląskiego wprowadza program walki z dopalaczami. Na projekt "Dopalaczom mówimy Nie" przeznaczył 200 tys. zł.

„Dopalacze są substancjami silnie uzależniającymi i niebezpiecznymi. Chcemy przekazać mieszkańcom naszego regionu rzetelną informację, wiedzę i możliwości skorzystania z pomocy w zakresie walki z tym ważnym problemem społecznym” – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Projekt "Dopalaczom mówimy Nie" jest skierowany do różnych grup odbiorców: do rodzin osób uzależnionych, do osób używających dopalaczy, profilaktycznie do uczniów szkół od 14 roku życia, a także studentów, nauczycieli, pracowników medycznych oraz pracowników socjalnych. Informacje będą docierać drogą bezpośrednią w ramach szkoleń, działań środowiskowych w akademikach, pracą warsztatową z młodzieżą. Informacja oraz działania profilaktyczne obejmą również media społecznościowe, radio i prasę. Stworzone zostaną również ulotki informacyjne dla rodziców i użytkowników dopalaczy.

Projekt realizowany będzie przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego wspólnie z czterema organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem RETURN, Stowarzyszeniem KARAN, Fundacją na rzecz Osób Uzależnionych PRZYSTAŃ oraz Fundacją SALIDA. Idea projektu powstała z potrzeby nagłośnienia problemu funkcjonowania na rynku narkotykowym na terenie naszego województwa nowych substancji psychoaktywnych potocznie zwanych dopalaczami.

Skutki zażywania dopalaczy często są bardzo dramatyczne. Często prowadzą do różnego rodzaju powikłań takich jak zatrucia, zwiększona agresja, psychozy a nawet śmierć. Ich działanie jest w stosunku do klasycznych narkotyków wielokrotnie silniejsze, więc konsekwencje ich używania w obszarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym także pojawiają się szybciej i silniej.

Źródło: umwd.pl

aba/
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-04 11:02:21
Adam: dziwne żeby marihuana była legalna skoro mocno uszkadza mózg. wysokie kary finansowe dla dilerów i narkomanów, to ich szybko odstraszy, a nie wydawać publiczne pieniądze na takie coś
 
2019-10-04 08:14:45
om: W naszej kulturze za czynności oficjalne i legalne (choć podlegające pewnym ograniczeniom) uznaje się spożywanie takich substancji psychoaktywnych jak alkohol czy nikotyna. Z niewiadomych względów inne naturalne substancje psychoaktywne jak marihuana czy kokaina legalne już nie są. Czarny rynek dostarcza użytkownikom całej gamy mniejszych i większych świństw, z czym państwo walczy z jednej strony poprzez penalizację, z drugiej poprzez - często prymitywną i kłamliwą - propagandę.
Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie szerokiej gamy substancji psychoaktywnych do oficjalnego obrotu i poddawanie ich jakości takiej samej kontroli norm, jak pozostałych produktów typu wóda.
Toksyczne świństwa byłyby zakazane, ale popyt na nie byłby znikomy wobec legalnej dostępności typowych, znanych ludzkości często od wieków, narkotyków o ograniczonej toksyczności. Odrzućmy hipokryzję - nie ma substancji nietrujących. Nawet nadmierne spożycie czystej wody może organizmowi zaszkodzić. Wszystko sprowadza się do umownego określenia bariery toksyczności substancji wprowadzanych do legalnego obrotu. Przypomnę, że państwo pozwala dziś legalnie handlować (i świetnie zarabia na handlu) alkoholem i papierosami - substancjami, które przecież są silnie toksyczne i uzależniające. Jak widać ludziom to nie wystarcza, szukają czegoś więcej. Nie ma logicznych argumentów aby im tego zabraniać. Słaby człowiek uzależni się nawet od czekolady, silny może zażywać różne substancje psychoaktywne w sposób mądry i sobie tym nie zaszkodzić. Ważniejsze od poziomu dostępności jest wytworzenie kultury spożywania danych substancji. Może przynajmniej warto rozważyć korzyści i straty z każdego z powyższych scenariuszy.
Jedno jest pewne - kto będzie zawsze najbardziej przeciwny legalizacji narkotyków? Organizacje przestępcze.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25