facebook RSS # #

19.02.2020 13:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-07 14:27       aktualizacja: 2019-10-07 14:28       WIADOMOŚCI
  A A A

Szybkie łącza. Do końca roku 10-11 tys. szkół ma mieć dostęp do szybkiego internetu

Szybkie łącza. Do końca roku 10-11 tys. szkół ma mieć dostęp do szybkiego internetu
Fot.Fotolia
Do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół w Polsce będzie miało dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - deklaruje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Z kolei do końca 2020 r. dostęp do szybkiego internetu mają mieć wszystkie szkoły w kraju. Minister edukacji Dariusz Piontkowski mówi, że potrzebna jest do tego inicjatywa dyrektorów szkół oraz poparcie samorządu.

Podczas regionalnego forum OSE w Białymstoku ministrowie cyfryzacji i edukacji wspólnie zachęcali szkoły do przystępowania do tego programu. Jego główny cel to - jak mówili - zapewnienie szkołom dostępu do sieci szerokopasmowego internetu po to, by dać im możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w kwestiach technicznych, ale też treści.

Zagórski powiedział, że jeszcze trzy, dwa lata temu, kiedy powstawała koncepcja programu, to internet w większości szkół "był jak tępy nóż". "Był, tylko próba pracy z nim, praca przez kilkuset uczniów naraz w szkole była kompletną niemożliwością. Zaledwie 10 proc. szkół w Polsce miało możliwość korzystania z szybkiego internetu" - mówił Zagórski.

Powtórzył, że obecnie ok. 7 tys. szkół w Polsce ma infrastrukturę w ramach OSE. 3,5 tys. jest podłączonych, reszta czeka na podłączenie przez operatorów telekomunikacyjnych. Ma to być rozwiązane, jak mówił Zagórski, w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Resort chce, żeby do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół miało szybki internet, a do końca przyszłego roku wszystkie szkoły (jest ich ok. 25 tys.). Zagórski dodał, że ważne, aby rodzice, ale też nauczyciele, mieli przekonanie, że w szkole dzieci korzystają z bezpiecznego internetu.

Zagórski powiedział, że to "baza", a najważniejsze jest to, by ją wykorzystać do tego, by polska szkoła była nowocześniejsza. Dodał, że Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada za część technologiczną, a MEN za treści. Zagórski podkreślał, że projekt OSE wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju kraju, bo daje szanse wszystkim uczniom i wszędzie takie same bez względu na wielkość miasta czy wsi. Dodał, że chodzi też o dawanie szansy nauczycielom na podnoszenie kompetencji.

W ocenie Zagórskiego największym wyzwaniem jest logistyka, problemy są z operatorami lokalnymi podłączającymi internet.

Szef MEN Dariusz Piontkowski powiedział, że projekt OSE trzeba kontynuować. Mówił, że wiadomo, iż technika pomaga w komunikowaniu się z młodymi ludźmi, a OSE daje taką szansę.

"Mamy nadzieję, że uda się ten projekt zrealizować do końca przyszłego roku i, tak jak zakładamy, wszystkie praktycznie szkoły, które będą chciały - bo tu jest potrzebna inicjatywa dyrektorów szkół, żeby do OSE wejść i poparcie samorządu - z tego skorzystają" - powiedział Piontkowski.

Ministrowie wręczyli przedstawicielom 24 szkół z regionu symboliczne czeki - promesy na wyposażenie placówek w zestaw 16 laptopów. To nagrodzeni w konkursie #OSEWyzwanie na mobilne pracownie multimedialne.

"Chcemy wyposażać szkoły w nowoczesny sprzęt" - mówił Zagórski i podkreślał, że to wyzwanie. Dodał jednak, że szkoła nie stanie się nowoczesną tylko dzięki technologiom, konieczni są do tego nauczyciele i zachowane relacje mistrz - uczeń.

Dariusz Piontkowski przypomniał, że od września działa portal e-podręczniki.pl gdzie są różne materiały edukacyjne dla szkół, a ma się on także docelowo stać miejscem, gdzie nauczyciele będą mogli zamieszczać swoje materiały dydaktyczne i zachęcał do korzystania z tych możliwości. Mówił też, że planowane są też szkolenia dla kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli z całego kraju.

Piontkowski wyraził nadzieję, że OSE, e-podręczniki i inne działania związane z wprowadzaniem szerokopasmowego internetu do szkół dadzą szanse nauczycielom na korzystanie z nowoczesnych narzędzi. Dodał jednak, że najważniejszy w polskiej szkole wciąż jest człowiek, a nauczycieli nie zastąpi żadna technika.

Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski podpisał ministrowi cyfryzacji deklarację na rzecz cyberbezpieczeństwa i walki z cyberprzemocą adresowaną do dzieci.

Obaj ministrowie mają też rozsyłać do wszystkich szkół poradnik "Bezpieczny online w szkołach OSE".

Operatorem projektu OSE jest NASK Państwowy Instytut Badawczy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25