facebook RSS # #

08.12.2019 11:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-09 12:48       aktualizacja: 2019-10-09 12:49       WIADOMOŚCI
  A A A

Jesienne nabory. MIiR zachęca samorządy do sięgania po Fundusze Europejskie

Jesienne nabory. MIiR zachęca samorządy do sięgania po Fundusze Europejskie
Fot.Fotolia
Jesienią rusza wiele nowych naborów w ramach Funduszy Europejskich - informuje resort inwestycji i rozwoju. Obok JST wiele konkursów kierowanych jest do przedsiębiorców, jednostek naukowych oraz instytucji ochrony zdrowia.

Cała oferta obejmuje 31 naborów z programów ogólnopolskich, 100 z programów regionalnych i 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Samorządy z województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubuskiego i śląskiego mogą starać się o dofinansowanie dla wielu obszarów wymagających rewitalizacji. Pieniądze pochodzące z Funduszy Europejskich mogą zostać wydane m. in. na remonty placów i dróg, modernizację budynków mieszkalnych, rozbudowę infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej czy zwiększenie ilości przestrzeni zielonych. Po fundusze, które poprawiają w ten sposób jakość życia mieszkańców, gminy powinny występować już w październiku.

Tylko do 10 października można składać wnioski na dofinansowanie projektów związanych z poprawą jakości edukacji przedszkolnej w województwie dolnośląskim. Możliwości jest wiele: dodatkowe zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, kursy i szkolenia dla pedagogów czy dostosowanie infrastruktury do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Na wnioski w sprawie projektów związanych z cyfryzacją czasu jest więcej - można je składać do czerwca przyszłego roku. Ale MIiR zachęca, by nie czekać. "Jesteś wójtem, burmistrzem, pracujesz w urzędzie gminy? A może po prostu leży Ci na sercu dobro i rozwój Twojej miejscowości? Zainteresuj tą ofertą urzędników, niech składają wniosek" - apeluje.

Publiczny internet dla każdego to konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego internetu w przestrzeni publicznej. Dzięki projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów. Dotyczy to placów zabaw, parków, dworców, czy w urzędów, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline.

Zarząd Województwa Śląskiego już prowadzi nabór na wdrażanie programów zdrowotnych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów m.in. raka jelita grubego, piersi czy szyjki macicy. Celem konkursu jest poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej w województwie śląskim.  

Przytaczając ten przykład MIiR przekonuje, że w październiku warto postawić na zdrowie. W myśl powiedzenia, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, dofinansowanie z Funduszy Europejskich może wesprzeć realizację projektów skupiających się na profilaktyce wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych - zachęcają urzędnicy odpowiedzialni za dysponowanie unijnymi środkami.

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25