facebook RSS # #

18.11.2019 16:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-10 13:49       aktualizacja: 2019-10-10 14:51       WIADOMOŚCI
  A A A

NSA za radnymi. NSA uchylił wyroki I instancji i rozstrzygnięcia wojewody ws. uchwał białostockich radnych

NSA za radnymi. NSA uchylił wyroki I instancji i rozstrzygnięcia wojewody ws. uchwał białostockich radnych
Fot. NSA
NSA uchylił wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody podlaskiego w sprawie dwóch uchwał o powołaniu składów komisji rady nowej kadencji. W trzech podobnych sprawach skargi kasacyjne czekają jeszcze na rozpoznanie.

Informacje o rozstrzygnięciach Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdził PAP w czwartek wydział informacji sądowej NSA. Orzeczenia są prawomocne.

Chodzi o uchwały o powołaniu składów kilku komisji rady nowej kadencji. W styczniu wojewoda unieważnił pięć takich uchwał z oceną, że nie można bez zgody radnego autorytarnie zdecydować o tym, do której komisji ma on przynależeć.

Uchwały białostockiej rady prawnicy wojewody badali w trybie nadzoru nad działalnością prawną samorządu. Wiązało się to ze skargami, które na początku grudnia 2018 roku złożyli do niego radni miejscy PiS, którzy w obecnej kadencji są w radzie w mniejszości. Chodziło o przypisanie ich - głosami większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej - do poszczególnych komisji, mimo że do pracy w nich się nie zgłosili i byli temu przeciwni.

Stało się to w sytuacji, gdy PiS zgłosił swoich radnych (po 12 osób) do pracy w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz budżetu i finansów, nie zgłaszając żadnych kandydatów do pozostałych ośmiu komisji. Większościowy klub KO uznał to za próbę blokowania prac rady. Sam zdecydował o składzie komisji (również z udziałem radnych PiS) i te składy przegłosował, choć radni klubu opozycyjnego z mównicy podkreślali, że nie wyrażają na to zgody.

KO powoływała się na zapis ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Argumentowała, że pod względem prawnym nie trzeba do tego jego zgody, a decyzję podejmuje rada (wybór lub desygnowanie).

Innego zdania byli radni PiS, dlatego złożyli skargę do wojewody podlaskiego. Wojewoda przyznał im rację i stwierdził nieważność uchwał powołujących pięć komisji. Jego prawnicy doszli bowiem do wniosku, że o ile formalnie radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany, o tyle nie jest to jednak jego obowiązek.

Większościowy klub radnych KO zdecydował, że rada skorzysta ze ścieżki prawnej i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Argumentację prawników wojewody radni KO uważali bowiem za nie do przyjęcia.

W marcu WSA w Białymstoku ocenił, że radnego nie można wybrać do składu komisji bez jego zgody i oddalił skargi na takie rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody. Wyroki tego sądu we wszystkich pięciu sprawach zostały zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W minioną środę NSA rozpoznał dwie pierwsze z pięciu skarg; uchylił zaskarżone wyroki WSA i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody. Do uzasadnienia tych orzeczeń PAP nie udało się w czwartek dotrzeć. Trzy kolejne podobne skargi mają być rozpoznane pod koniec listopada.

Na zwołanej w czwartek konferencji prasowej przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym (KO) mówił m.in. o tym, że radni PiS włączyli wojewodę do działań politycznych przeciwko władzom miasta. "Te wszystkie skargi, procesy sądowe (...) w żaden sposób nie służą miastu, nie służą mieszkańcom Białegostoku, a utrudniają pracę Urzędowi Miasta i prowadzenie tych działań, które są przewidziane prawem dla gminy, jaką jest miasto Białystok" - dodał.

W ocenie zastępcy prezydenta Białegostoku Zbigniewa Nikitorowicza, znaczenie tego orzeczenia jest takie, że przeciwdziała ono "paraliżowi władzy uchwałodawczej". Podał przykład nieuchwalenia z takiego powodu budżetu. "Ten wyrok stawia tamę upolitycznieniu samorządu" - mówił.

Natomiast przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Białystok Henryk Dębowski powiedział PAP, że bez znajomości uzasadnienia i wiedzy, na jakiej podstawie zapadło orzeczenia NSA, nie będzie ich komentował. Zwrócił też uwagę, że nie ma jeszcze rozstrzygnięć w trzech kolejnych podobnych sprawach.

Zaskarżonych uchwał nie ma już w obiegu prawnym, bo 10 grudnia ubiegłego roku sama rada dokonała zmian i - wskutek porozumienia między klubami - ostatecznie powołała komisje bez sprzeciwów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
TAGI: SĄD
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-11 08:17:51
om: Bardzo dziwna sprawa. Z jednej strony absurdem wydaje się myśl, że można wolnego człowieka gdzieś wybrać bez jego zgody. Z drugiej, równie absurdalne jest stwierdzenie: "o ile formalnie radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany, o tyle nie jest to jednak jego obowiązek". Z trzeciej nie może być tak, że jakiś radny lub klub radnych, blokuje pracę całej rady. Z czwartej wreszcie, jak widać, zawsze jest możliwość porozumienia się.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25