facebook RSS # #

19.11.2019 15:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-11 13:47       aktualizacja: 2019-10-11 13:49       WIADOMOŚCI
  A A A

Mistrz i uczeń. Piontkowski: Relacja między uczniem a nauczycielem to relacja mistrza z uczniem

Mistrz i uczeń. Piontkowski: Relacja między uczniem a nauczycielem to relacja mistrza z uczniem
Fot. PAP/R. Pietruszka
Relacja między uczniem a nauczycielem to relacja mistrza z uczniem, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę i umiejętności – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas piątkowej uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystość zorganizowano z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Edukacji Narodowej. Podczas niej uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.

Minister edukacji wręczył nauczycielom odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji Narodowej, a także tytuły honorowego profesora oświaty.

"Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności. Oczywiście również uwaga rodziców koncentruje się wtedy na szkole, bo oni są przecież zainteresowani tym, aby ich dzieci przy ich pomocy zyskały dobre wychowanie" – powiedział Piontkowski podczas uroczystości.

"Wszyscy życzymy nauczycielom jak najlepszej pracy. Dołączamy się do tego, aby ta praca była doceniana nie tylko i wyłącznie pod względem materialnym, finansowym – co w ostatnim czasie się dzieje i będziemy to próbowali kontynuować w kolejnych latach – ale to także życzenia, by nauczyciel był tym mistrzem, który kojarzy się z nauczycielem. Bo przecież od wieków jest tak, że relacja między nauczycielem a uczniem to jest taka relacja bezpośrednia mistrza z uczniem, relacja, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę, umiejętności, stara się zrozumieć swojego ucznia" – mówił szef MEN.

Zauważył, że nie zawsze mistrzowie, nauczyciele słyszą wówczas wyrazy uznania z ust uczniów i rodziców w czasie nauki, ale po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach zdarza się, że dopiero wtedy wychowankowie doceniają wysiłek włożony w ich wychowanie, nauczanie.

"Wtedy, z pewnej perspektywy, widać, jak ważny był nauczyciel, jak mocno wpływał na formowanie młodych ludzi" – zaznaczył.

Minister wskazał, że nauczyciel to zawód szczególny, dzięki któremu można liczyć, że kolejne pokolenia zachowają ciągłość tożsamości narodowej i kulturowej, ale będą też przygotowani do nowych wyzwań ciągle zmieniającego się świata.

Specjalny listy do uczestników uroczystości napisał premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił w nim, że nowoczesna oświata jest kluczem do rozwoju.

"Szkoły odpowiadające na wyzwania XXI w., w których kładziemy nacisk na naukę języków obcych i doskonalenie kompetencji cyfrowych, a równocześnie pielęgnujemy polskie dziedzictwo, są naszym celem i priorytetem. Istotne dla budowy gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach jest również szkolnictwo branżowe i techniczne" – zaznaczył.

Pogratulował też polskim uczestnikom konkursu WorldSills, podziękował im i ich trenerom za zaangażowanie i promocję szkolnictwa zawodowego.

"Wierzę, że w szkolnych murach winna być przekazywana nie tylko wiedza, ale też umiejętności, które pomogą młodemu człowiekowi realizować plany i spełniać marzenia. Szkoła to także miejsce kształtowania charakterów, postaw moralnych i obywatelskich. Dzisiejsi uczniowie za kilka, kilkanaście lat, współdecydować będą przecież o losach Rzeczypospolitej" – napisał premier.

Stąd – jak wskazał – nauczyciel to nie jest zwykły zawód, wiąże się z nim wielka odpowiedzialność i zaufanie społeczne.

"To misja pełna wyzwań, wymagająca ciągłego podnoszenia kompetencji, wrażliwości i otwarcia na potrzeby młodych ludzi" – dodał.

Listy wystosowali też marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz minister rodziny i pracy Bożena Borys-Szopa.

MEN poinformowało, że za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Brązowym Krzyżem Zasługi – 3 osoby, a medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości – 2 osoby. Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1342 osoby, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 811 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 520 osób. Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 3865 osób. Przyznano też nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Otrzymało je 378 osób.

25 nauczycielom nadano honorowy tytuł Profesora Oświaty. Jest on nadawany nauczycielom dyplomowanym za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Uroczystość nadania odbywa się tylko raz w roku – z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-16 09:32:14
lost: W nagłówku jest chyba pomyłka: "Relacja między uczniem a nauczycielem to relacja mistrza z uczniem". Czyli uczeń jest tu jakby mistrzem a nauczyciel uczniem.
 
2019-10-12 16:14:58
OldestWoman: Mistrz Piontkowski czy jeszcze pamięta, jak to jest być nauczycielem? Niedocenianym, opluwanym, skopanym przez ucznia, z koszem na głowie, poniżanym przez rodziców i rządzących. Raz w roku władza sobie przypomina o nauczycielach chyba tylko po to, żeby móc zorganizować jakiś spęd i się pokazać przed wyborami np. Misja, faktycznie, tylko misją nikt rodziny nie wyżywi. Nauczyciele nie potrzebują waszych fałszywych listów, zachwytów i życzeń.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25