facebook RSS # #

18.11.2019 22:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-17 14:44       aktualizacja: 2019-10-17 14:46       WIADOMOŚCI
  A A A

Kto następcą. Frankiewicz zaproponował na prezydenta Gliwic Adama Neumanna

Kto następcą. Frankiewicz zaproponował na prezydenta Gliwic Adama Neumanna
Fot.PAP/J.Kaczmarczyk
Dotychczasowy prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, który rządził miastem przez 26 lat, a w niedzielnych wyborach zdobył mandat senatora, w przedterminowych wyborach na swojego następcę poprze obecnego wiceprezydenta Adama Neumanna.

"Zwrócę się do mieszkańców Gliwic z prośbą o poparcie pana Adama Neumanna. Powiem, że to członek zespołu, który przez wiele lat budował Gliwice z bardzo dobrym skutkiem. Jeżeli gliwiczanie docenili rok temu ten kierunek i te efekty to sądzę, że dadzą się też przekonać do tego, żeby zgłosować na pana Adama Neumanna po to, żeby nie zepsuć tego, co tak dobrze funkcjonuje" - oświadczył Frankiewicz podczas konferencji prasowej w Gliwicach.

Neumann podkreślił, że "to duże wyzwanie". "Ale chcę wyraźnie podkreślić, że ja i zespół, który reprezentuję, jesteśmy do tego przygotowani" - zapowiedział wiceprezydent. Zwrócił uwagę, że współpracował z Zygmuntem Frankiewiczem jako jego zastępca przez 13 lat. Zapewnił, że Gliwice w obecnej kadencji samorządu dobrze się rozwijają. "Wszystko dobrze działa. Oczywiście nie jesteśmy idealni, bo nikt nie jest, ale jesteśmy przygotowani, merytoryczni, kompetentni - na pewno damy sobie z tym radę" - dodał.

Do ewentualnych konkurentów w walce o fotel prezydenta miasta Neumann zaapelował o "merytoryczną dyskusję o sprawach miasta". "26 lat prezydentury Zygmunta Frankiewicza to były lata dobre, wręcz bardzo dobre, i będziemy to kontynuować" - zaznaczył.

W niedzielnych wyborach Frankiewicz - najdłużej urzędujący prezydent miasta w Polsce - został wybrany do Senatu jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, uzyskując poparcie 61,1 proc. Tym samym przestał być prezydentem Gliwic. Do czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów miastem ma zarządzać powołany przez premiera - na wniosek wojewody - komisarz.

Gliwiccy radni wystosowali wcześniej do wojewody i premiera apel o zaproponowanie i powołanie na funkcję komisarza jednego z dotychczasowych wiceprezydentów miasta. Jak zaznaczyli, takie rozwiązanie było wielokrotnie stosowane w Polsce w ostatnich latach. Wojewoda Jarosław Wieczorek (PiS) - swego czasu kontrkandydat Frankiewicza w wyborach w Gliwicach - zapewnił w rozmowie z PAP, że rekomendując premierowi osobę przyszłego komisarza będzie opierał się na doświadczeniu i kompetencjach kandydata.

Frankiewicz poinformował, że rada miasta nie uzyskała odpowiedzi na apel. "Ten komisarz powinien się pojawić jak najszybciej, bo powinna być zachowana ciągłość władzy wykonawczej. W tej chwili tego nie ma, to źle" - zaznaczył. "To powinna być osoba kompetentna, zorientowana i wykonać po prostu swoją pracę. Na to liczymy i wtedy wszystko będzie normalne i bez napięć" - dodał senator-elekt.

Jego zdaniem ewentualne zwycięstwo kandydata PiS w przedterminowych wyborach prezydenckich w Gliwicach to "scenariusz tak mało prawdopodobny, że aż niemożliwy".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

TAGI: MIASTO , WYBORY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25