facebook RSS # #

19.11.2019 15:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-18 23:52       aktualizacja: 2019-10-19 19:59       WIADOMOŚCI
  A A A

Samorząd w Senacie. Samorządowcy w Senacie zapowiadają ofensywę legislacyjną

Samorząd w Senacie. Samorządowcy w Senacie zapowiadają ofensywę legislacyjną
Fot. Twitter
Zniesienie zakazu łączenia mandatu samorządowca i senatora, odliczenia VAT od inwestycji publicznych JST, zamiana subwencji oświatowej w dotację celową, rekompensaty finansowe z budżetu - to niektóre tylko propozycje zmian prawnych jakie będą zgłaszać samorządowcy wybrani do Senatu.

"Mamy zadanie do wykonania w parlamencie" - mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie senator elekt: prezydent Gliwic, a zarazem prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz (KO), któremu towarzyszyli:  prezydent Nowej Soli, członek zarządu ZMP Wadim Tyszkiewicz (wybrany jako senator niezależny) oraz prezydenci Warszawy Rafał Trzaskowski i Sopotu Jacek Karnowski - członek zarządu ZMP.

Frankiewicz zapowiedział, że samorządowcy przygotowują cały szereg ustaw, które poprzez Senat chcieliby wnieść pod obrady parlamentu.

Najważniejsze wśród nich dotyczą - jak mówił - finansów samorządowych. "Uważamy, że samorząd jest zagrożony różnorako, ale zagrożenie finansowe jest jednym z najpoważniejszych. To wynika ze zwiększonych obciążeń finansowych i ograniczonych dochodów. Chcielibyśmy cofnąć ten trend" - powiedział Frankiewicz.

Samorządowcy proponują zatem: zasadę rekompensowania ubytków w dochodach własnych; odliczania podatku VAT od inwestycji publicznych oraz przekształcenia części subwencji szkolnej dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli w dotację celową.

"Może to nie jest ruch w kierunku, który chcielibyśmy wspierać, ale tak dalej się nie da funkcjonować - kto inny określa wysokość płacy nauczyciela, a kto inny za to płaci. Samorządy nie mogą już więcej dopłacać do oświaty" - argumentował prezes ZMP.

Inna propozycji dotyczy metropolii. "Uważamy, że ustawa metropolitalna, która została stworzona dla metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej powinna być powielona na inne obszary kraju" - mówił Frankiewicz.

Wadim Tyszkiewicz dodał, że samorządowcy będą się domagać także zniesienia zakazu łączenia mandatu samorządowego z mandatem senatora. "Jeszcze na pierwszym zjeździe Solidarności w '81 roku była podstawowa teza budowania Senatu samorządowego. My zawsze myśleliśmy o Izbie samorządowej. Chcielibyśmy, by samorządowcy nie musieli rezygnować ze swojego mandatu a mogli współtworzyć nowe prawo, poprawiać to prawo, które jest tworzone w Sejmie" - mówił Tyszkiewicz.

Zapowiedział też walkę o zniesienie ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów. "Uważamy, że to nasza społeczność lokalna, nasi mieszkańcy powinni decydować o tym kto ich będzie reprezentował, nie politycy" - podkreślił dodając: "więcej samorządu w samorządzie".

Ponadto przedstawiciele JST w Senacie postulują zmiany w przepisach o referendum lokalnym, by "mieszkańcy mogli decydować o sposobie realizacji zadań własnych". Proponują by skutki referendum miały taką samą siłę jak rządowe rozporządzenie.

Samorządowcy domagają się też zmian ustrojowych poszerzających kompetencje korporacji samorządowych.

"Krytyczne dla funkcjonowania samorządu projekty ustaw przechodzą bez konsultacji, tak, że strona samorządowa nie ma nawet możliwości wypowiedzieć się na temat tego, co ją w największym stopniu dotyczy. Projekty poselskie omijają np. Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, gdzie jesteśmy reprezentowani. Chcielibyśmy to zmienić i wprowadzić ustrojowy obowiązek konsultowania ze zrzeszeniami samorządów jako przedstawicielami wspólnot lokalnych projektów ustaw dotyczących szczególnie zadań własnych"

Według Frankiewicza opinia korporacji powinna być zamieszczona w dołączanej do projektów Ocenie Skutków Regulacji tak, żeby do parlamentarzystów trafiała informacja jak regulację ocenia strona samorządowa. Oprócz tego samorządowcy chcą by stowarzyszenia samorządowe miały prawo składać skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Innym postulatem jest zapewnienie przedstawicielstwa JST w Radzie Dialogu Społecznego i Radzie Mediów Publicznych.

Oprócz prezentacji inicjatyw podczas konferencji dziękowano też wszystkim samorządowcom za zaangażowanie w kampanię wyborczą. "Na pewno gdyby nie samorządowcy to wynik tych wyborów byłby inny (...). To, że dzisiaj mamy większość w Senacie na pewno zawdzięczamy właśnie im" - mówił prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski dziękował też wszystkim wyborcom, którzy "bili rekordy frekwencji", szczególnie w dużych miastach.

Oprócz Frankiewicza i Tyszkiewicza samorządowe doświadczenie wniosą do Senatu także Janusz Gromek (KO), członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, były długoletni prezydent Kołobrzegu, Ryszard Świlski (KO), wicemarszałek województwa pomorskiego, Halina Bieda (KO), radna sejmiku śląskiego, a wcześniej była wiceprezydent Bytomia oraz Agnieszka Gorgoń-Komor (KO), wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej. Z list PiS na senatora wybrana została Dorota Tobiszowska, radna z Rudy Śląskiej oraz Ewa Gawęda, radna sejmiku woj. śląskiego. Jeden z dwóch senackich mandatów, które przypadły SLD, wywalczył Wojciech Konieczny, radny województwa śląskiego.

js/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-21 14:35:14
LOL: fotel Senatora + stołek burmistrza ? Co jeszcze Panie Tyszkiewicz ? może Inflanty ?
 
2019-10-20 09:42:38
KAZIMIERZ: Guru z Nowej Soli gada w większości w swoim interesie, przedłużenie kadencji bycie w samorządzie i w senacie. A co dla społeczeństwa? Nic. Zwykły pijar.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25