facebook RSS # #

12.12.2019 20:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-08 15:20       aktualizacja: 2019-11-09 06:33       WIADOMOŚCI
  A A A

Miasta dla młodych. Ranking 66 miast na prawach powiatu

Miasta dla młodych. Ranking 66 miast na prawach powiatu
Fot. Fundacja Schumana
Warszawa, Rzeszów, Katowice - to miasta, w których najlepiej żyje się młodym ludziom. W pierwszej dwudziestce raportu Fundacji Schumana znalazły się też mniejsze ośrodki, jak Krosno czy Zamość.

W piątek w Warszawie odbyła się cykliczna konferencja Europolis poświęcona rozwojowi miast. Co roku Fundacja Schumana podczas wydarzenia publikuje raport oraz ranking 66 miast na prawach powiatu. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest stosunek miast wobec osób młodych.

Ranking powstał w oparciu o punktację dotyczącą siedmiu obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka.

Podobnie jak w większości poprzednich edycji pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów.  „Stolica jest bardzo dobrze przygotowana do tego, żeby prowadzić i rozwijać politykę młodzieżową" – powiedziała Monika Helak z Polityka Insight, która przygotowała raport. "Wynik 55 punktów na 100 możliwych oznacza, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia" - dodała.

Jak podkreśliła, Warszawa zwyciężyła tylko w jednym z badanych obszarów, określającym kondycję gospodarczą. W większości pozostałych kategorii należała do jednego z pięciu najlepszych miast, ale zrównoważone wysokie noty zapewniły jej prowadzenie.

Wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski, zwracał uwagę na szczególny czas dla znaczenia młodych. „W Warszawie ta dyskusja o ludziach młodych zbiega się z rekordowo niskim bezrobociem, które wynosi już mniej niż 1,3 proc. Zaczyna się okres, w którym to bezrobocie jest niskie we wszystkich polskich miastach, więc zaczyna się walka o talenty, walka o ludzi, którzy będą kształtowali nasze miasta. I to jest walka o ludzi młodych” - powiedział. „Walka toczy się nie tylko między miastami, ale też między krajami” - zaznaczył.

Niewiele gorszy wynik w rankingu – 52 – punkty uzyskał Rzeszów, który najlepszą notę otrzymał w kategorii „mobilność” (ponad 73 punkty), deklasując pozostałe miasta. To zasługa m.in. tego, że stolica Podkarpacia może się pochwalić najnowszej generacji systemem wypożyczeń rowerów, który pozwala na pozostawienie ich także poza stacjami.

Podium rankingu zamykają Katowice z 49 punktami. Wysoką pozycję w całościowym zestawieniu zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w kategorii „zdrowie i opieka”. Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej.

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się miasta wojewódzkie: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań i Łódź oraz wyjątek – Sopot. Druga dziesiątka to m.in. Szczecin, Lublin, Olsztyn czy Bydgoszcz, ale też Krosno, Zamość czy Gliwice. Ranking zamykają miasta Dolnego Śląska i z rejonów słabszych gospodarczo, jak Chełm, Grudziądz czy Suwałki. Ostatnie miejsce przypadło Bytomiowi.Prof. Barbara Fatyga, kierownik Ośrodka Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego przypomniała, że większość młodych ludzi żyje w mniejszych ośrodkach miejskich. „Na 940 miast Polski miast wielkich, czyli liczących ponad 500 tys. mieszkańców, jest tylko pięć, miast dużych jest sześć, a dalej mamy miasta średnie i małe. Większość tzw. młodzieży miejskiej żyje w tych ośrodkach mniejszych” – wyliczała.

Zwróciła też uwagę na potrzebę kontynuacji działań podejmowanych przez samorządy na rzecz młodych ludzi. „Każda ekipa, która przychodzi do władzy, zaczyna od zera tworzyć tę politykę młodzieżową. To nie jest dobry pomysł, ponieważ cała masa rzeczy już zrobionych trafia do szuflad. Nie ma żadnej kumulacji, ciągłości wiedzy” - podkreślała.
Uczestnicy konferencji wzięli udział w sesjach tematycznych, w trakcie których szukali odpowiedzi m.in. na pytania, jak młodzież chce i może współpracować z samorządem, jakiej przestrzeni miejskiej potrzebują młodzi, co mogą zrobić miasta, aby lokalny rynek pracy był atrakcyjniejszy dla młodych

W ubiegłym roku Fundacja Schumana przygotowała raport o miastach obywatelskich, w 2017 r. tematem przewodnim było miasto bezpieczne i otwarte; a jeszcze rok wcześniej – zrównoważony rozwój miast.

Pełna treść tegorocznego raportu - w załączniku pod artykułem.

aba/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-13 16:25:52
mieszkaniec Chełma: Lublin znowu gorszy od Rzeszowa :)

Patrząc jak rok w rok Lublinowi ubywa mieszkańców około połowy wieku stracą prawa miejskie - https://www.lublin112.pl/tag/demograficzne-tapniecie/
 
2019-11-12 09:28:49
dsd: Gdzie Wy macie na końcu miasta Dolnego Śląska? Chyba Górnego...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25