facebook RSS # #

05.12.2019 05:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-26 11:40       aktualizacja: 2019-11-26 11:45       WIADOMOŚCI
  A A A

Namierzą kopciuchy. Na zlecenie MR powstała aplikacja, która namierzy oferty sprzedaży kopciuchów

Namierzą kopciuchy. Na zlecenie MR powstała aplikacja, która namierzy oferty sprzedaży kopciuchów
Fot. PAP Samorząd
Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy.

Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek, 26 listopada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny oraz Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Oprogramowanie umożliwi zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe, zamieszczanych na portalach internetowych. Program wyłapie te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach. Formalny dostęp do niego będą mieć pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych.

Aplikacja wyszukuje podejrzane oferty na podstawie m.in.:
·        sprzeczności słów, np. kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne,
·        określonej klasie kotła innej niż klasa 5,
·        pojedynczych słów kluczowych: np. ruszty, ręczne itd.
·        wpisanego niepoprawnego rodzaju paliwa,
·        podejrzanych słów, np. kocioł na zamówienie itd.

"Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. To wpływa negatywnie nie tylko na jakość powietrza, a co za tym idzie na nasze zdrowie, ale jest także elementem nieuczciwej konkurencji. Nie zgadzamy się na reklamowanie urządzeń wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych, posługiwanie się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedaż kotłów bezklasowych pod innymi nazwami" – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2016 i 2018 r., znalazło się aż 36 polskich miast.

W Polsce problem zanieczyszczenia powietrza jest w większości efektem ogrzewania domów (w tym jednorodzinnych) złej jakości paliwem stałym (np. węgiel niskiej jakości) w nieefektywnych, pozaklasowych kotłach na paliwo stałe.

Stowarzyszenia branżowe szacują, że na polski rynek trafia około 100–200 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego ok. 20% rynku to kotły niespełniające wymagań.

Od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym br. zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji. 23 listopada weszły w życie przepisy ustawy z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw. Pozwolą one usprawnić system kontroli wprowadzania do sprzedaży kotłów na paliwo stałe i eliminacji z rynku wysokoemisyjnych kotłów pozaklasowych i niższych niż 5. klasa, czyli tzw. „kopciuchów”.

mp/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-27 12:26:12
Palacz węglem: Kilka lat temu kończyłem budowę domu i padł wybór na najbardziej ekonomiczne rozwiązanie węgiel. Jak pisze zezol mój wybór podyktowała zaporowa cena przyłącza gazu, PGNiG za doprowadzenie do granicy działki gazociągu (ok. 150m) zażądało 25-30 tys. zł, do tego musiałbym jeszcze policzyć koszty projektu przyłącza i sam piec. Wybrałem węgiel, ponieważ nie było mnie stać pod koniec inwestycji nawet na piec na pellet za 10 tys. zł, a co dopiero gaz.

Rząd zamiast rozdawać pieniądze powinien zmienić politykę udzielania kredytów na budowę domu, bo gdzieś trzeba mieszkać. Aby wykończyć dom udałem się do banku po kredyt hipoteczny, na który mnie nie było stać, ale biorąc pożyczkę konsumencką na mniejszą kwotę, ale za to z jeszcze raz taką ratą było mnie stać. Także swój piec na szczęście klasy 3 mogę użytkować do końca 2027 r., gdzie już spłacę pożyczkę i pewnie wymienię na piec na pellet.

Dodatkowo zauważyłem, że z roku na rok węgiel jest coraz gorszej jakości. Bardziej kopci i zanieczyszcza kocioł.
 
2019-11-27 08:29:03
zezol: Bezsensownie wydane pieniądze na szpiegowską aplikację. Aby wyeliminować kopciuchy należy stworzyć system zachęt do przejścia na inne ogrzewanie (gaz, prąd). Same dopłaty do wymiany kotłów, to za mało- wielu ludzi po prostu nie stać na opał. W wielu miejscach nie ma sieci gazowej, a procedury i koszty przyłączenia do sieci są zaporowe i niebagatelne. Prąd już w tej chwili jest drogi, a będzie jeszcze droższy. Nie tędy droga, pani minister, nie tylko nakazy, zakazy i kij! Wasze działania są tylko pozorne, tylko na papierze. Zobaczcie jak ten problem rozwiązali Słowacy, Niemcy...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25