facebook RSS # #

19.01.2020 12:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-04 13:34       aktualizacja: 2019-12-04 13:41       WIADOMOŚCI
  A A A

OZE i szkoła. ZGWRP zaprasza na konferencje o polityce oświatowej i OZE

OZE i szkoła. ZGWRP zaprasza na konferencje o polityce oświatowej i OZE
Przekazanie prowadzenia szkół stowarzyszeniom i fundacjom oraz OZE szansą dla terenów wiejskich - Związek Gmin Wiejskich RP organizuje w najbliższym czasie konferencje: oświatową i poświęconą zielonej energii.

Pierwsza z nich odbędzie się 11 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Gminie Hanna. Związek zaprasza na nią przedstawicieli gmin, którzy planują przekazanie szkół organizacjom pozarządowym. Jej temat to: "Jak wykorzystać doświadczenia Gminy Hanna w planowaniu zmian w polityce oświatowej na poziomie gminnym i krajowym?". W gminie tej wszystkie szkoły od wielu lat prowadzone są przez stowarzyszenia i fundacje.

"Decyzja ta pozwoliła zachować sieć małych szkół, miejsca pracy dla nauczycieli i równocześnie realizować ważne dla jakości życia mieszkańców inwestycje. Ale to co najważniejsze - wszystkie szkoły zapewniają bardzo dobrą jakość edukacji i realizują indywidualizację nauczania oraz są ośrodkami rozwoju kulturalnego i społecznego swoich wsi" - przekonują organizatorzy konferencji.

"Trudna sytuacja ekonomiczna wielu gmin wynikająca z ciągle rosnących obciążeń wydatkami na oświatę i braku proporcjonalnego wzrostu części oświatowej subwencji ogólnej wymusza na samorządach szukanie rozwiązań łagodzących problemy związane z realizacją zadań oświatowych. Jednym z rozwiązań jest przekazywanie prowadzenia szkół stowarzyszeniom. Niezależnie od istniejących ograniczeń w swobodnym kształtowaniu sieci szkół przez gminy, warto przeanalizować doświadczenia i sposoby minimalizacji problemów z realizowaniem zadań oświatowych przez gminę Hanna." - czytamy w zaproszeniu.

Podczas konferencji będzie można zapoznać się z oceną przyjętych w gminie Hanna rozwiązań przez nauczycieli, rodziców, dowiedzieć się jak to wpłynęło na realizację innych gminnych zadań. Konferencja będzie miała również wymiar praktyczny, jej uczestnicy odwiedzą szkoły, będą mieli okazję rozmawiać z ich dyrektorami, nauczycielami.

Zgłoszenia na konferencję można nadsyłać do 6 grudnia na adres: biuro@zgwrp.pl.

Druga z inicjatyw, której współorganizatorem jest ZGWRP we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej to konferencja „Zielona gmina - OZE szansą dla terenów wiejskich".

Wydarzenia zaplanowano na 12 grudnia w Ministerstwie Rozwoju.

"Celem konferencji jest pokazanie szans i korzyści płynących z rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) dla regionalnej gospodarki i lokalnych społeczności. Zaproszenie kierujemy do wszystkich wójtów i burmistrzów gmin z obszarami wiejskimi, gdzie już działają instalacje OZE lub są planowane, a także gdzie będą one rozwijane w najbliższej przyszłości" - głosi zaproszenie.

W ramach konferencji odbędą się warsztaty, podczas których eksperci przedstawią sposoby na przeprowadzenie takich inwestycji w zgodzie z obowiązującymi regulacjami, poszanowaniem środowiska naturalnego i praw społeczności lokalnych. Pokazane zostaną także możliwości rozwoju zielonej energetyki m.in. wiatrowej i słonecznej, w tym realizacji inwestycji z wykorzystaniem środków publicznych z programów rządowych.

W celu potwierdzenia udziału w konferencji należy kontaktować się z panią Marleną Niciejewską tel: 668 924 776, e-mail: m.niciejewska@psew.pl

js/

 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-05 08:05:46
om: Gmina Hanna jakimś cudem dawno temu prześliznęła się z tą swoją "mikro-rewolucją" oświatową. Ale obecnie nie ma na to szans. Stanowisko jest jednoznaczne: takie rozwiązanie jak w gminie Hanna jest niezgodne z polskim prawem i władza (zwłaszcza obecna) na pewno nie dopuści do jego powtórzenia gdziekolwiek indziej. Aczkolwiek wielu włodarzy zapewne Hannie zazdrości.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25