facebook RSS # #

16.02.2020 17:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-07 11:46       aktualizacja: 2020-01-07 12:06       WIADOMOŚCI
  A A A

Bruksela w zasięgu. Geblewicz z szansą na nominację chadeków na szefa Komitetu Regionów

Bruksela w zasięgu. Geblewicz z szansą na nominację chadeków na szefa Komitetu Regionów
© European Union /
Vincent Van Doonik
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz jest jednym z dwóch kandydatów chadeków na szefa Europejskiego Komitetu Regionów. Jego kontrkandydat pochodzi z Grecji.
 
W lutym rozpocznie się nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów, a wraz z nią nastąpi zmiana na fotelu przewodniczącego tej instytucji. Jak dowiedziała się PAP, Geblewicz jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na to stanowisko. Dotychczas tej funkcji nigdy nie pełnił Polak.
 
Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, składa się z przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii samorządowców w procesie tworzenia prawa unijnego. Od nowej kadencji, w związku z brexitem, Komitet zostanie zmniejszony z 350 do 329 członków.
 
Kadencja Komitetu Regionów trwa pięć lat, natomiast przewodniczący zmienia się co dwa i pół roku. Szefami KR podczas kończącej się właśnie kadencji byli: Fin Markku Markkula (Europejska Partia Ludowa) oraz Belg Karl-Heinz Lambertz (Partia Europejskich Socjalistów).
 
Chadecy oraz socjaliści pozostaną największymi grupami politycznymi w Komitecie Regionów i to one mają realną szansę obsadzić stanowisko przewodniczącego na kolejne pięć lat.
 
Socjaliści wybrali już swojego kandydata - jest nim przewodniczący rządu regionalnego Azorów, Portugalczyk Vasco Cordeiro. W EPL nadal trwają przymiarki. Szanse na nominację, obok Geblewicza, ma gubernator greckiego regionu Środkowa Macedonia Apostolos Tzitzikostas.
 
Oficjalnie kandydat chadeków zostanie ogłoszony po wyborach w EPL 31 stycznia. Natomiast wyłonienie dwóch przewodniczących nastąpi dwa tygodnie później, kiedy kandydatury, poparte przez chadeków i socjalistów, trafią pod głosowanie całego Komitetu Regionów.
 
Przewodniczący Komitetu Regionów jest reprezentantem tej instytucji na zewnątrz oraz na bieżąco kieruje jej pracą. W praktyce zwołuje posiedzenia plenarne, zatwierdza ich agendy, a także koordynuje przygotowywanie opinii, o które występuje Komisja Europejska podczas prac legislacyjnych. Jest przy tym zobowiązany do konsultacji wszystkich kluczowych decyzji politycznych i administracyjnych na forum Konferencji Przewodniczących, w skład której wchodzą przewodniczący oraz wiceprzewodniczący wszystkich grup politycznych. Jest to funkcja społeczna; przewodniczący KR nie pobiera żadnego wynagrodzenia.
 
Olgierd Geblewicz od 2010 r. jest marszałkiem woj. zachodniopomorskiego, wcześniej był radnym miejskim i wojewódzkim; od 2016 r. pełni również funkcję prezesa Związku Województw RP. W 2011 roku został członkiem Europejskiego Komitetu Regionów.
 
W tym czasie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji obywatelstwa (CIVEX) oraz przewodniczącego Grupy Międzyregionalnej ds. Nord Stream 2. W trakcie pełnienia swojego mandatu był sprawozdawcą opinii poświęconych m.in. zwalczaniu dezinformacji, Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, legalnej migracji, unijnych ram gromadzenia danych dotyczących rybołówstwa.
 
kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25