facebook RSS # #

16.02.2020 20:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-14 21:00       aktualizacja: 2020-01-14 21:30       WIADOMOŚCI
  A A A

MEN chce rozmów. Piontkowski: chcemy rozmawiać z samorządowcami o finansowaniu oświaty

MEN chce rozmów. Piontkowski: chcemy rozmawiać z samorządowcami o finansowaniu oświaty
Fot.PAP/M.Marek
Nie chcemy zlikwidować Karty nauczyciela, chcemy rozmawiać ze związkami zawodowymi i samorządowcami o awansie zawodowym i ocenie nauczycieli, o systemie ich wynagradzania i finansowaniu oświaty - zadeklarował szef MEN Dariusz Piontkowski.

Podał, że rozmowy mają się toczyć w ramach zespołu trójstronnego, w którego skład wchodzą przedstawiciele rządu, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty oraz korporacji samorządowych. Zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznych rozwiązań, tylko chce je wspólnie wypracować. Wyraził nadzieję, że stanie się to do połowy roku tak, by do końca roku przygotować projekty zmian.

Minister Piontkowski zadeklarował to na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu gdzie przedstawiał informację na temat planowanych działań resortu.

"Trzeba wyraźnie powiedzieć, że zarówno w Ministerstwie Edukacji Narodowej, jak i w każdym innym ministerstwie ogromna część działań to jest kontynuacja tych działań, które funkcjonowały w ostatnich latach. Szkolnictwo nie lubi - moim zdaniem - gwałtownych rewolucji przeprowadzanych zbyt często. Stąd mogę spokojnie państwa zapewnić, że jeśli chodzi chociażby o strukturę szkół nie przewidujemy tutaj jakiś kolejnych poważnych zmian, tym bardziej że zmiana dokonana w poprzedniej kadencji, związana ze zmianą struktury szkolnej i organizacją szkół, ciągle trwa (...). Doszło do wygaszenia gimnazjów, a we wrześniu ub.r. reforma do szkół średnich. Dzięki temu możemy odtwarzać czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum, a to było jedno z ważniejszych założeń reformy" - powiedział Piontkowski.

"Tutaj nie będziemy przeprowadzać żadnych zmian. Ta reforma będzie kontynuowana przez kolejne lata i w końcówce kadencji będzie ona na ukończeniu" - dodał.

Przypomniał, że ze zmiana strukturalną związana jest zmiana programowa. "Na pewno będziemy też kontynuowali reformę szkolnictwa zawodowego" - wskazał minister.

Piontkowski zapewnił też, że kontynuowane będą programy rządowe takie, jak m.in. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, "Posiłek w szkole i w domu" oraz "Bezpłatny podręcznik i wyprawka szkolna", dzięki, którym uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych podręczników użyczanych im przez szkoły oraz bezpłatne podręczniki mają wszyscy uczniowie z niepełnosprawnościami niezależnie od typu szkoły, w której się uczą.

Zapowiedział też kontynuację programów dokształcających dla nauczycieli z zakresu wykorzystania nowych technologii w nauczaniu oraz wprowadzenie szkoleń dla nauczycieli pracujących z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

"Element, o którym już kilkakrotnie mówiłem w rozmowach z dziennikarzami, to jest powrót do tego fragmentu reformy, która została zaniechana przez moją poprzedniczkę (Annę Zalewską - PAP). Dotyczył on pragmatyki zawodowej nauczycieli" - wskazał.

"Wbrew temu, co niektóre gazety sugerują, nie chcemy zlikwidować Karty nauczyciela. Natomiast chcemy rozmawiać o tym, czy te rozwiązania związane z awansem zawodowym nauczycieli, oceną nauczycieli, systemem wynagradzania są najbardziej optymalne. W najbliższych kilku miesiącach chcemy rozmawiać m.in. ze związkami zawodowymi, korporacjami samorządowymi o tych elementach, pokazując różne możliwe rozwiązania, słuchając także głosów, a potem przygotowując projekty zmian legislacyjnych" - powiedział Piontkowski.

Mówił, że konsekwencją takich zmian powinny być również propozycje związane z systemem wynagradzania. "W ramach tego warto również porozmawiać o finansowaniu oświaty" - dodał.

"W żadnych z tych pól, o których wspomniałem przed chwilą, nie mamy jeszcze ostatecznych rozwiązań. Natomiast chcemy rozmawiać, w którym kierunku można byłoby pójść, a potem zaproponować jakieś kompleksowe rozwiązania" - zaznaczył.

Minister edukacji zapowiedział, że pierwszym tematem, jakim zajmie się zespół, ma być sprawa postępowań dyscyplinarnych.

"Temat dosyć gorący w ostatnich tygodniach. Część środowisk sugeruje, że zmiany legislacyjne, które nastąpiły w czerwcu ub.r., spowodowały tutaj duże zaburzenia. Chcemy się temu przyjrzeć i już w końcu stycznia będziemy proponowali zarówno związkom zawodowym, jak i korporacjom spotkanie na te tematy i być może zaproponujemy jakieś zmiany legislacyjne, a potem stopniowo w kolejnych miesiącach, podobnie chcemy się spotykać i rozmawiać o kolejnych elementach związanych z finansowaniem oświaty oraz z pragmatyką zawodową" - powiedział Piontkowski.

Zapewnił, że za kilka lub kilkanaście miesięcy resort chciałby zaproponować poważne zmiany związane z tym, w jakich warunkach pracuje nauczyciel.

"Wiem, że pojawiły się postulaty całkowitej likwidacji Karty nauczyciela, ale uważam, że są to postulaty, które nie biorą pod uwagę specyfiki zawodu. Jest wiele zawodów, które mają swoje przepisy szczegółowe regulujące warunki pracy: sędziów, policjantów, strażaków i wielu, wielu innych zawodów. Nauczyciele też mają specyficzny zawód i trudno ich tylko i wyłącznie traktować jako pracownika sfery przedsiębiorczości czy przemysłu i wydaje mi się - i jest to przekonanie zdecydowanej większości kierownictwa ministerstwa i rządu - że powinny być jednak jakieś reguły prawne, które dookreślą funkcjonowanie tego zawodu" - mówił szef MEN

Dopytywany, kiedy planowane jest zakończenie prac zespołu trójstronnego, powiedział, że ma nadzieję, iż stanie się to około połowy roku.

"Chcielibyśmy, aby w drugiej połowie 2020 r., bądź najpóźniej na początku 2021, pojawił się kompleksowy program zmian, dotyczący pragmatyki zawodowej i związanego z tym systemu wynagradzania i finansowania oświaty" - powiedział.

dsr/ js/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-20 14:05:52
tekela: Do Lukita. Święta prawda to co jest w tym komentarzu.
 
2020-01-15 16:38:08
n-l: Do Lukita: Proszę sobie najpierw sprawdzić na czym polega JDU a później opowiadać, że KAŻDY musi tyle zarobić - bo to tak nie działa. Podobnie można doczytać z czego wynika taki a nie inny odpis na ZFŚS.
 
2020-01-15 16:04:01
:): Do Lukita: Proszę sobie najpierw sprawdzić na czym polega JDU a później opowiadać, że KAŻDY musi tyle zarobić - bo to tak nie działa. Podobnie można doczytać z czego wynika taki a nie inny odpis na ZFŚS.
 
2020-01-15 14:59:30
Lukita: Nauczyciele cały czas powtarzają, że zarabiają bardzo małe pieniądze. Owszem, nie są one duże, ale społeczeństwo w większości nie zdaje sobie sprawy, że oprócz minimalnego wynagrodzenia nauczycieli (na które często powołuje się strona nauczycielska) jest również coś takiego jak średnie wynagrodzenia nauczycielskie i JDU. A tam okazuje się, że średnio n-el dyplomowany (takich jest okolo 60% w całej grupie) musi w miesiącu otrzymać ponad 6 tys zł brutto. Czy w przypadku nauczycieli pracujących na terenach wiejskich i w mniejszych miastach to mało? Nie oszukujmy się, to godne płace, tym bardziej za czas spędzony przy tablicy i okres wolnych dni. A bardzo czesto ci nauczyciele otrzymują również dodatek wiejski, niewliczany do średniej.

Wg mnie JDU powinno zostać usunięte oraz zmniejszona powinna zostać kwota na odpis na ZFŚS. Nie wiem ile wynosi ten odpis na dzisiaj, ale coś ok. 3 tys. zł. Skąd taka różnica w traktowaniu nauczyceli a innych pracowników sfery budżetowej?
 
2020-01-15 08:30:48
om: Nie twierdzę, że nauczyciele nie potrzebują specustawy regulującej ich pracę. Ale to co mamy obecnie, jest dysfunkcjonalne.
 
2020-01-15 08:00:33
brak wstydu: Lek na całe zło w oświacie to likwidacja karty nauczyciela, 40 godzinny tydzień pracy, 26 dni urlopu. W przeciwnym wypadku podnoszenie pensji nauczycielom grozi koniecznością masowego zamykania szkół przez samorządy. Kolejna wspaniała kasta nam się pojawia.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25