facebook RSS # #

16.02.2020 08:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-15 12:43       aktualizacja: 2020-01-15 13:28       WIADOMOŚCI
  A A A

Nieczytelna jak ustawa śmieciowa

Nieczytelna jak ustawa śmieciowa
Fot. ZGWRP
Podczas wtorkowego spotkania z ministrem klimatu grupa samorządowców złożyła wniosek o napisanie od nowa ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Miałby się tym zająć specjalny zespół ekspertów przy resorcie klimatu.   

We wtorek, 14 stycznia w Ministerstwie Klimatu odbyło się spotkanie reprezentacji samorządu terytorialnego z ministrem Michałem Kurtyką na temat aktualnych problemów w gospodarce odpadami komunalnymi.

Spotkanie, w którym wzięło udział kilkudziesięciu samorządowców i ekspertów zostało zorganizowane na wniosek strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaniepokojonej rosnącymi kosztami odbioru i zagospodarowania odpadów spowodowanych ostatnią reformą śmieciową. 

Jacek Brygman, członek zarządu ZGWRP i wójt Cekcyna, relacjonując dyskusję z ministrem Kurtyką powiedział, że najważniejszym wnioskiem, jaki od przedstawicieli różnych korporacji samorządowych usłyszał szef resortu klimatu było to, że ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trzeba napisać od nowa. 

Zdaniem wójta ten dokument był już tyle razy nowelizowany, że stał się nieczytelny.  „Co więcej zaczęły się pojawiać różne interpretacje ustawy w postaci wyroków sadów administracyjnych i odmiennych stanowisk regionalnych izb obrachunkowych” – powiedział Brygman.

Wiceszef ZGWRP dodał, że ostatecznie samorządowcy zaproponowali, aby przygotowaniem nowej tzw. ustawy śmieciowej zajął się, powołany przy ministrze klimatu specjalny zespół ekspertów. 

Wójt zapytany o reakcję ministra na tę propozycję powiedział, że „była ona pozytywna”. 

„Zrozumiałem ją tak, że minister widzi potrzebę stworzenia bardziej czytelnego dokumentu.   
Myślę, że dojdzie do powołania tego zespołu. Z pewnością będziemy się o to upominali” – podkreślił Brygman. 

Wójt dodał, że wśród zgłoszonych ministrowi problemów pojawiła się m.in. kwestia ustawowych podwyżek cen za składowanie odpadów, problem zagospodarowania śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, a także brak rynku surowców wtórnych w Polsce. 

Przedstawiając problemy gmin wiejskich Brygman powiedział, że ministrowi zgłoszono też prośbę o zmianę przepisu, który zwiększa częstotliwość odbioru zmieszanych odpadów komunalnych. „Do tej pory był zapis, że dla obszarów wiejskich rada gminy może zdecydować w uchwale o częstotliwości wywozu odpadów zmieszanych. Teraz na sztywno jest zapis, że w sezonie letnim ten wywóz musi być realizowany nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Uważamy, że nie ma potrzeby, aby śmieciarki kursowały tak często, zwłaszcza teraz, gdy jest prowadzona selektywna zbiórka i odpadów zmieszanych nie ma tak dużo jak kiedyś. To niepotrzebne podnoszenie kosztów odbioru odpadów w gminach wiejskich” – wyjaśnił wiceszef ZGWRP.

mp/

 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-17 07:43:34
om: Dokładnie. Nie jestem znawcą tematu, jednak w tzw. "oficjalnym przekazie" ciągle słyszę, że na przymusowo segregowanych śmieciach nikt nie zarabia, bo nikt nie skupuje tych surowców! Kowalski najpierw ma przymusowo wykonać w domu dodatkowe pół etatu (po wcześniejszym zrobieniu zaocznie tytułu inżyniera segregacji odpadów i wydzieleniu jednego pokoju na domowy punkt segregacji), a później jeszcze zapłacić bajońskie sumy nie tylko za to, żeby ktoś to od niego wywiózł, ale też za to, żeby ten ktoś mógł się potem tego legalnie pozbyć (dopłacając kolejnym podmiotom). Jest to skrajnie kretyński, antyludzki system i antyekologiczny, bo zabija w obywatelach nawet tę szczątkową wolę segregacji, która była. Obecnie mamy do czynienia (jak zwykle w Polsce) z typowym państwem-drapieżcą nękającym i rabującym mieszkańców. Oni więc zaczynają odbierać działania władz jako wrogie sobie, nieuczciwe i w odpowiedzi podejmą działania wrogie i nieuczciwe wobec państwa, w tym przypadku: wobec systemu śmieciowego.
 
2020-01-16 14:17:16
Grzech: Kryzys w odpadach wynika z braku konieczności zagospodarowania i odbioru opakowań przez producentów. Gdy w innych państwach działają punkty odbioru opakowań typu PET, czy szklanych butelek rząd nakazuje segregować odpady konsumentowi i obarcza go jeszcze gigantycznymi opłatami, zamiast nakazać odpłatny odbiór odpadów przez producentów.
 
2020-01-16 07:15:24
jotka: Podwyższanie opłat za wywóz odpadów w sytuacji, gdy segregacji dokonuje wytwórca, a odbiorca zarabia dzięki temu na posegregowanych surowcach wtórnych, jest co najmniej dziwne. To raczej wymuszenie haraczu, niż usługa na warunkach rynkowych.
 
2020-01-16 07:11:17
jotka: Przydałyby się załączniki do ustawy w postaci wzorcowych regulaminów utrzymania porządku i czystości w gminach dostosowane do wielkości miast.
Interpretacje sądów np. w sprawie, kto sprząta chodnik ze śniegu i lodu, bywają karkołomnie rozbieżne.
Gdy któryś burmistrz chce uniknąć kosztów, nie wpisuje czegoś do regulaminu i nikt potem za nic nie odpowiada, bo ustawa odsyła do regulaminu.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25