facebook RSS # #

15.02.2020 21:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-21 13:51       aktualizacja: 2020-01-21 14:18       WIADOMOŚCI
  A A A

Wskazać bank. Burmistrz Rymanowa: JST powinien obsługiwać jeden bank wskazany przez rząd

Wskazać bank. Burmistrz Rymanowa: JST powinien obsługiwać jeden bank wskazany przez rząd
Fot.PAP/D.Delmanowicz
Sytuacja PBS w Sanoku może powtórzyć się z innymi bankami stąd wnioskuję o wskazanie odgórnie banku, który powinien prowadzić rachunki wszystkich JST w Polsce i za którego funkcjonowanie weźmie odpowiedzialność np. Ministerstwo Finansów - apeluje burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec.

"Uważam, że sytuacja jest nadzwyczajna w historii funkcjonowania JST i wymaga wypracowania stosownych rozwiązań, które zabezpieczą inne JST przed taką sytuacją" - napisał w swoim apelu włodarz Rymanowa. Także dyrektor biura Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych (PSST) Marek Ćwiąkała opowiada się za tym, by budżety jednostek samorządu terytorialnego mogły obsługiwać tylko banki z większościowym udziałem skarbu państwa.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku to drugi największy bank spółdzielczy w Polsce. Rachunki w nim prowadziło ponad 30 lokalnych samorządów, które teraz stanęły w obliczu utraty znacznej części ulokowanych tam pieniędzy.

Burmistrz gminy Rymanów zaapelował w tej sytuacji do marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, jako przewodniczącego zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, o "niezwłoczną" interwencję u premiera.

"Sytuacja PBS w Sanoku może powtórzyć się z innymi bankami stąd wnioskuję o wskazanie przez Pana Premiera - odgórnie - banku dla JST, który powinien prowadzić rachunki wszystkich JST w Polsce i za którego funkcjonowanie weźmie odpowiedzialność np. Ministerstwo Finansów" - napisał burmistrz Rymanowa.

Wojciech Farbaniec podkreśla, że "utrata ponad 40 proc. zdeponowanych w PBS w Sanoku środków finansowych - dla niektórych samorządów podkarpackich może okazać się tragiczna w skutkach".

Dyrektor biura Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych Marek Ćwiąkała wskazuje, że pieniądze utracone przez samorządy przy restrukturyzacji PBS w Sanoku to tak naprawdę środki budżetu państwa.

"Zostały przecież przelane pieniądze dla gmin na subwencję wyrównawczą, 500+, subwencję oświatową. Wyczekiwano z ogłoszeniem przymusowej restrukturyzacji banku do 17 stycznia, aby konta gmin były wypełnione. Teraz stracą ok. 40 proc. środków, do tego trzeba dodać wartość udziałów, jakie miały w banku" - mówi Serwisowi Samorządowemu PAP Ćwiąkała.

Podkreśla, że jest to ogromny problem, który dotyczy terenu pięciu powiatów: sanockiego, brzozowskiego, bieszczadzkiego, krośnieńskiego i częściowo rzeszowskiego oraz gmin z tych powiatów.

"To spadło na nas jak grom z jasnego nieba, nic nie zapowiadało problemów. Natomiast nawet gdyby gminy się dowiedziały o problemach, i tak nie mogłyby nic od razu zrobić, bo ustawa wymusza wybór do obsługi budżetu jednego banku" - dodaje dyrektor biura PSST i apeluje, by budżety jednostek samorządu terytorialnego mogły obsługiwać tylko banki z większościowym udziałem skarbu państwa.

js/

CZYTAJ TAKŻE:


TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-23 11:13:30
skarb: Panie Michale, Burmistrz do obsługi skarpetek może sobie wybrać bank ale do obsługi samorządu zobligowany jest zastosować przepisy PZP a nie swoje widzimisię więc jeśli lepsza ofertę da mniejszy bank to na jakiej podstawie ma go wykluczyć z zamówienia?
 
2020-01-22 11:52:41
obywatel: Rachunki jednostek publicznych (wszystkich) z urzędu prowadzić w NBP. I problem znika.
 
2020-01-22 09:36:41
Michał Zemełka: "wnioskuję o wskazanie odgórnie banku, który powinien prowadzić rachunki wszystkich JST w Polsce i za którego funkcjonowanie weźmie odpowiedzialność np. Ministerstwo Finansów - apeluje burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec"

Może i to niegłupi pomysł, ale nie zmienia faktu, że potrafi Pan chyba odróżnić duży bank od małego, prawda? I w małym niech Pan sobie prowadzi rachunki swoich skarpetek a sprawy takiego kalibru, jak zarządzanie JST załatwia w dużym.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25