facebook RSS # #

16.02.2020 11:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-23 13:32       aktualizacja: 2020-01-23 14:16       WIADOMOŚCI
  A A A

Pilotaż w powietrzu. NFOŚiGW bada nowe modele współpracy z samorządami przy programie Czyste Powietrze

Pilotaż w powietrzu. NFOŚiGW bada nowe modele współpracy z samorządami przy programie Czyste Powietrze
Fot. PAP/M.Obara
NFOŚiGW uruchomił pilotażowy program współpracy z samorządami przy wdrażaniu programu Czyste Powietrze. Chodzi m.in. o wsparcie informacyjne dla mieszkańców i zachętę do wymiany kopciuchów.  

"Finansujemy projekt pilotażowy, realizowany wspólnie z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk), mający na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu „Czyste Powietrze” – poinformował prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

"W pilotażu chcemy wypracować optymalny model współpracy z samorządami w „Czystym Powietrzu”. Dzięki temu przyczynimy się również do pojawienia się zielonych kropek w obwarzanku Krakowa, jako że Zabierzów to jedna z gmin metropolii krakowskiej" - dodał.
 
Jak zaznaczył szef NFOŚiGW, nie każdy potrafi sięgnąć po pieniądze na wymianę starego pieca, modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę okien i drzwi. "Doświadczenie pokazuje, że potrzeba profesjonalnego doradztwa. A nawet poprowadzenia potencjalnych beneficjentów niemal za rękę przez procedurę prawidłowego wypełnienia i złożenia wniosku o dotację na ekoinwestycję. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sprawdza jakie rezultaty przyniesie takie kompleksowe wsparcie" - wyjaśnił Woźny.
 
Nowe rozwiązanie mają przetestować mieszkańcy dwóch gmin wybranych do pilotażu ze względu na ich położenie i charakterystykę. Zabierzów i Wilkowice to gminy wiejskie – z przeważającą zabudową jednorodzinną – usytuowane na terenach o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.
 
Dwumiesięczny pilotaż – realizowany na podstawie umowy z firmą pomagającą przy wypełnieniu wniosków o dofinansowanie – rozpoczął się w pierwszej połowie stycznia. Bezpłatne działania informacyjno-doradcze kierowane są do wszystkich mieszkańców Zabierzowa oraz Wilkowic zainteresowanych programem „Czyste Powietrze”. Obejmują one: po dwa spotkania informacyjne w każdej z gmin, dyżury konsultacyjne, a nawet doradztwo w indywidualnych domach. Konsultanci „Czystego Powietrza” będą pomagali w wypełnianiu i składaniu wniosków do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska (Kraków i Katowice).
 
"W ten sposób pozyskamy dodatkowych beneficjentów, którzy ze względu na brak wiedzy, obawę przed formalnościami czy brak mobilności do tej pory nie skorzystali z programu. Wyciągniemy też wnioski, czy ten sposób działania przyniesie wymierne korzyści, czyli wzrost liczby składanych wniosków" – zaznaczył szef NFOŚiGW.
 
Do tej pory do porozumienia w ramach współpracy przy realizacji programu „Czyste Powietrze” przystąpiło ponad 630 gmin w Polsce. Rekomendacje z pilotażu NFOŚiGW posłużą do optymalizacji sposobu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu „Czystego Powietrza”. 

mp/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-24 10:04:19
om: Tu nie chodzi o brak informacji. Procedury, formalności programu odstraszają każdego normalnego człowieka. Do tego ich długotrwałość. W każdej gminie powinno być uśredniając ze 100 specjalistów na etatach piszących i rozliczających te wnioski ludziom. Wtedy program mógłby przynieść efekt. Pod warunkiem, że dodatkowe tysiące ludzi pracowałyby nad "obróbką" wniosków w FOŚ.
 
2020-01-24 07:46:28
Obserwator: Sądze, że brak zainteresowania programem nie wynika z braku informacji przekazywanych mieszkańcom małych gmin, tylko z tego, że cały czas montaż finansowy programu nie zachęca do inwestowania na jego zasadach. Poszczególne progi dofinansowania ustalone są w sposób "sztuczny" mijający się z realiami i kosztami prac termomodernizacyjnych a tym bardziej w technologie z obszaru OZE
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25