facebook RSS # #

16.02.2020 01:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-23 15:44       aktualizacja: 2020-01-23 15:51       WIADOMOŚCI
  A A A

Chronić JST. Wniosek do MF: ochronić depozyty samorządów

Chronić JST. Wniosek do MF: ochronić depozyty samorządów
Fot. UM Ciechanów
Prezydent Ciechanowa i sekretarz Związku Miast Polskich Krzysztof Kosiński zwrócił się do Ministra Finansów o niezwłoczne rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem ochrony prawnej dla środków finansowych zgromadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego na kontach bankowych.

W przypadku upadłości banku samorządy nie mają obecnie żadnych zabezpieczeń nawet do kwoty 100 tys. euro, do której chronione są środki klientów indywidulnych.

Pismo prezydenta Ciechanowa jest następstwem przymusowej restrukturyzacji, której poddany został Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku. Rachunki w nim prowadziło ponad 30 lokalnych samorządów, które teraz stanęły w obliczu utraty blisko połowy swoich pieniędzy.

"Dzisiaj konsekwencjami nieodpowiedzialnego zarządzania komercyjną instytucją finansową zostały obciążone samorządy z Podkarpacia, w tym miasto Sanok. Jutro restrukturyzacja lub upadek kolejnego banku może narazić na straty każde inne miasto w Polsce. Potrzebna jest solidarność samorządów i mocna presja na zmiany w prawie. Niestety to nie pierwsza taka sytuacja z problemami banku oddziałującymi na samorząd, a jednak rząd nie wyciąga żadnych wniosków, zachowując bierną postawę. Potrzebne są natychmiastowe zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym" - napisał we wniosku do MF prezydent Krzysztof Kosiński.

Wnosi on do MF o objęcie rozszerzoną ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pełnej sumy środków deponowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na kontach w bankach i SKOK-ach.

Obecnie - jak przypominają władze Ciechanowa - zasady gwarantowania depozytów są określone w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Stanowi ona, że w razie niewypłacalności banku środki na rachunkach bankowych i lokaty do równowartości 100 tys. euro objęte są ochroną, a tym samym podlegają wypłaceniu klientom banku przez BFG. Gwarancjami nie są jednak objęte depozyty jednostek samorządu terytorialnego, nawet do wspomnianej kwoty 100 tys. euro.

Właśnie z tego powodu, w przypadku PBS w Sanoku, zdecydowano by zamiast upadłości przeprowadzić przymusową restrukturyzację. Dzięki temu środki samorządów zostały w 57,4 proc. przeniesione do nowo utworzonego podmiotu - Banku Nowego BFG.

"Niedopuszczalna i skrajnie niesprawiedliwa jest sytuacja w której upadający bank doprowadza do utraty olbrzymich funduszy przez samorząd terytorialny" - napisał prezydent Ciechanowa.

Wcześniej burmistrz Rymanowa wnosił, by rząd odgórnie wskazał jeden bank w Polsce, który prowadził będzie rachunki wszystkich JST. Za zgromadzone na nich pieniądze odpowiadałoby Ministerstwo Finansów.

js/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-30 18:28:02
Tomasz Wojtania: NBP lub BGK rozwiązuje problem.

Amen
 
2020-01-28 08:39:39
Moby Dick: A może drodzy Skarbnicy nie będziecie wybierać banków prowadzących rachunki kierując się 100% ceną (tzn. oferowanym oprocentowaniem)? Może kryteriami będą stabilność finansowa i inne parametry wskazujące na stabilność banku? BS w Wołominie też dawał najlepsze procenty, a upadł z hukiem.
 
2020-01-24 09:35:52
były skarbnik: Jest jedno proste rozwiązanie. Skoro samorządy funkcjonują w oparciu o środki publiczne, a tak jest bez wątpienia to cała bankowa obsługa z mocy ustawy powinna być prowadzona przez Narodowy Bank Polski. Unikniemy sytuacji o których wyżej, a dodatkowo samorządy unikną procedur związanych z wyborem banku zgodnie z pzp, a i przepływ środków zasilający budżety samorządowe będzie natychmiastowy, a przede wszystkim środki publiczne będą bezpieczne
 
2020-01-24 09:15:28
om: do: audytor. A ja mimo wszystko uważam, że mowa tu o publicznych pieniądzach i to jest kwestia wagi państwowej. Dlatego w tej sprawie samorządy powinny być w lepszej sytuacji niż obywatele, a póki co, są w gorszej (bo nie mają żadnych gwarancji). Czy samorząd może sobie dziś lokować środki swobodnie, elastycznie, wg konkretnych preferencji i wskazań włodarzy? Nie. Czy ma jakieś szczególne narzędzia kontroli sytuacji banku? Nie. Czy są to środki publiczne? Tak. Więc powinny być specjalnie chronione.
 
2020-01-23 18:05:29
audytor: Czasami mam wrażenie, że w samorzadach pracują prawdziwi Eugeniusze zarządzania. Dlaczego tzw. samorządy maja być na lepszej pozycji w bankach niż zwykli obywatele? A co robili Eugenusze podczas wyboru banku do obsługi jednostki?
Panowie, ryzyko trzeba szacować i zabezpieczać a nie siedzieć na stołku i brać kasę.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25