facebook RSS # #

26.05.2018 16:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-08 17:06       aktualizacja: 2016-01-09 17:02       Wiadomości PAP
  A A A

Widać fachowca. Przeniesienie zarządzania rejestrami, czytelnicy dobrej myśli

Widać fachowca. Przeniesienie zarządzania rejestrami, czytelnicy dobrej myśli
Jaka będzie cyfryzacja
pod wodzą Anny Streżyńskiej?
Fotolia
Widać fachowca - pisze o minister cyfryzacji czytelnik. Zmiany zacznijmy od Źródła - sugeruje inny. Jaka będzie cyfryzacja pod wodzą Anny Streżyńskiej? Czytelnicy mają nadzieję.

Przypominamy, że do resortu cyfryzacji z MSWiA przeniesione zostały sprawy związane z rejestrem PESEL, Rejestrem Dowodów Osobistych, Rejestrem Stanu Cywilnego. Czy będzie lepiej?

Zmiany w rejestrach

Przeniesienie zarządzania rejestrami państwowymi z MSWiA do resortu cyfryzacji - to jedna ze zmian zawartych w nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja m.in. porządkuje kompetencje ministra właściwego do spraw informatyzacji, określając na nowo zakres działu informatyzacja.

Przypominamy, że do resortu cyfryzacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (z działu sprawy wewnętrzne) przeniesione zostały sprawy związane z rejestrem PESEL, Rejestrem Dowodów Osobistych, Rejestrem Stanu Cywilnego, Centralną Ewidencją Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz ewidencjami: pojazdów, kierowców i posiadaczy kart parkingowych.

Nowoczesne e-usługi

Nowe przepisy mają umożliwić sprawne rozpoczęcie funkcjonowania Ministerstwa Cyfryzacji i uruchomienie nowoczesnych e-usług. Przenoszone rejestry, oprócz funkcji ewidencyjnych i porządkowych, są podstawą dla usług z obszaru administracji. Dalsza informatyzacja usług w oparciu o te rejestry wymaga koordynacji tego procesu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Merytoryczny zwierzchni nadzór nad sprawami ewidencji ludności, dowodów osobistych, paszportów i rejestracji stanu cywilnego pozostaje w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, niezależnie od przeniesienia kwestii prowadzenia centralnych rejestrów obsługujących te zadania do Ministerstwa Cyfryzacji. W kompetencji MSWiA zostały też zadania związane z wydawaniem paszportów i dowodów osobistych.

Cyberbezpieczeństwo

Z uwagi na wzrost zagrożeń dla systemów teleinformatycznych, do działu informatyzacja zostały włączone sprawy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i kształtowania polityki państwa w zakresie ochrony danych osobowych.

Nowelizacja dostosowuje również m.in. Prawo telekomunikacyjne oraz ustawę o Policji do zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej z 19 listopada 2015 r., zgodnie z którą sprawy telekomunikacji zostały przeniesione z działu łączność do działu informatyzacja.

Sejm VIII kadencji uchwalił nowelizację 22 grudnia 2015 r., a prezydent podpisał ją 28 grudnia 2015 r. Zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 r.

Czytelnicy optymistycznie

Nasi Czytelnicy bardzo dobrze przyjęli nową minister Annę Streżyńską i jej wypowiedzi, czytaj Minister ocenia. Stan cyfryzacji okiem szefowej resortu cyfryzacji.

„Widać fachowca. Co do ostatniego zdania. Musi powstać państwowa jednostka, skupiająca dobrych, prawdziwych informatyków, koordynująca, projektująca i tworząca dobre oprogramowanie dla administracji. Pseudo informatyzacja oparta na przetargach i outsourcingach ewidentnie nie wypaliła i stała się łatwym sposobem na złodziejstwo publicznych środków, co (…) widać gołym okiem” – pisał Krzysztof Maćkowski.

„Pani Minister. Proszę pamiętać, że nie wolno informatyzować bałaganu, bo bałagan zostanie tylko pogłębiony” – apeluje informatyk gminny.

„No wreszcie!!! doczekałem się konkretnego i sensownego podsumowania naszej "informatyzacji", oby za słowami szły czyny i to szybko! Musi być urząd lub jednostka, która opracuje standardy dla całego kraju, potem pomnoży w wdrożeniu i na koniec pomoże w kontroli i pilnowaniu porządku.

Mamy setki tysięcy zbędnych systemów niepowiązanych ze sobą. Brak logiki działania i to wszystko nałożone na ogromną papirologię - jedna wielka tragedia! (…) Zacznijmy od Źródła :) i bezpieczeństwa tej sieci oraz od marnotrawstwa sprzętu (po dwa komputery na stanowisko)” – dodaje Informatyk z dużej gminy.

Źródło: Sejm

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-01-11 14:37:36
samorządowiec: Widać fachowca.
System Rejestrów Państwowych 11 stycznia 2016 nie działa.
 
2016-01-11 06:35:11
informatyk powiatowy: To jeszcze oświadczenie majątkowe poprosimy:

"Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki i minister cyfryzacji Anna Streżyńska nie ujawnią informacji o swoim majątku - informuje "Rzeczpospolita"."

http://samorzad.pap.pl/depesze/przeglad_prasy/160226/Nie-ujawnia--Ustawa-mowi-o-dobrowolnosci-zgody-konstytucyjnego-ministra
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25