facebook RSS # #

26.05.2018 16:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-09 16:26       aktualizacja: 2016-01-14 10:52       Wiadomości PAP
  A A A

Mapy stop. MSWiA nie planuje zasadniczych zmian w podziale terytorialnym

Mapy stop. MSWiA nie planuje zasadniczych zmian w podziale terytorialnym
Zasadnicze zmiany podziału
administracyjnego nie są planowane
Fotolia
Nie są planowane zasadnicze zmiany w istniejącym podziale terytorialnym państwa, MSWiA dopuszcza natomiast możliwość jego korekt - zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek

W odpowiedzi na interpelacje poselskie ws. zmian podziału administracyjnego kraju podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek podkreślił, że resort dopuszcza możliwość korekt, nie zaś zasadniczych zmian.

„Z uwagi na szczególną wartość jaką jest stabilność struktur administracyjnych państwa, nie jest planowane dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa" - podkreślił wiceminister w odpowiedzi na jedną z kilku interpelacji poselskich w tej sprawie.

Dodał, że MSWiA dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego. Chwałek zastrzegł jednak, że byłyby to korekty skonsultowane i akceptowane społecznie, które pozwoliłyby na optymalne funkcjonowanie struktur państwowych i samorządowych. W szczególności - jak zaznaczył - w kontekście wypełnianych przez nie zadań na rzecz społeczności lokalnych i rozwoju regionalnego.

„Kluczowe znaczenie ma przy tym idea zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju (...) Wymaga również podkreślenia, że najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa, będzie ich akceptacja społeczna" - ocenił wiceminister.

Podsekretarz stanu w MSWiA jednocześnie zwrócił uwagę, że prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie. „Brak jest aktualnie wiążącej decyzji czy rozwiązania, przede wszystkim z tego względu, że ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem" - zauważył.

Jak dodał, prace nad wprowadzeniem ewentualnych korekt podziału terytorialnego państwa wymagają zarówno czasu oraz wieloaspektowej analizy, w tym debaty publicznej i nie mogą być prowadzone pospiesznie.

Wiceminister przywołał ponadto art. 15 ust. 2 Konstytucji RP, zgodnie z którym zasadniczy podział terytorialny państwa musi uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewnić jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych.

/kic/Serwis Samorządowy PAP

TAGI: PROCEDURY
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25