facebook RSS # #

24.04.2018 16:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-14 14:55       aktualizacja: 2016-01-14 17:13       Wiadomości PAP
  A A A

Pieniądze na start. Będzie wsparcie finansowe dla jst na szkolną infrastrukturę

Pieniądze na start. Będzie wsparcie finansowe dla jst na szkolną infrastrukturę
Jest koncepcja sportu dzieci i młodzieży
Fotolia
Są na mapie kraju tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych – mówi minister sportu Witold Bańka i zapowiada wsparcie finansowe dla samorządów.

Minister wraz z premier Beatą Szydło przedstawił plany rządu w dziedzinie sportu i turystyki.

- Nie ma sukcesów, nie ma wybitnych sportowców, jeżeli nie inwestuje się w dzieciaki i młodzież - podkreśliła premier Beata Szydło.

Wśród głównych obszarów działalności resortu sportu znalazł się Program infrastruktury szkolnej - wsparcie finansowe dla samorządów w ramach budowy lub modernizacji szkolnej infrastruktury sportowej.

W ramach koncepcji "sportu dzieci i młodzieży" minister sportu zapowiedział działania mające na celu m.in. budowę lub modernizację sal gimnastycznych, budowę przyszkolnych pływalni, nowy program wsparcia dla klubów sportowych w trudnej sytuacji finansowej czy też powrót do koncepcji SKS-ów, czyli Szkolnych Klubów Sportowych.

- Są na mapie kraju tzw. dziury - miejsca, gdzie nie ma sal gimnastycznych. Jeśli chodzi o pilotażowy program „Delfinek”, celem jest budowa przyszkolnych pływalni dla uczniów szkół podstawowych – mówi minister sportu Witold Bańka.

Jego zdaniem umożliwią one naukę pływania i trenowania w małych gminach, a ich koszt jest znacznie mniejszy od obiektów 25- i 50-metrowych. Jak dodał szef restoru, kolejną sprawą jest powrót do sprawdzonej koncepcji tzw. SKS-ów.

- To właśnie na nich młodzież zaczynała przygodę ze sportem. Jak to zrobić? Należy urealnić trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego – zaznaczył.

W dziedzinie sportu dzieci i młodzieży ministerstwo planuje uruchomić program wsparcia dla małych i średnich klubów sportowych "Klub", który zakłada dofinansowanie trenerów, zgrupowań i zakupu sprzętu sportowego w kwocie co najmniej 15 milionów złotych.

W porozumieniu z warszawskim AWF i Ministerstwem Edukacji Narodowej powstanie Narodowa Baza Talentów - wprowadzone zostaną podstawowe testy sprawnościowe, które staną się standardem w polskich szkołach. Wyniki będą wprowadzane do systemu informatycznego, co pozwoli na odkrywanie młodych talentów.

Minister Witold Bańka podczas konferencji zapowiedział powrót do sprawdzonej koncepcji Szkolnych Klubów Sportowych, której celem będzie urealnienie trzeciej i czwartej godziny wychowania fizycznego w szkołach.

- Będą one stanowiły jeden z fundamentów spójnej koncepcji szkoleniowej - podkreśli. Koncepcja ta będzie także obejmowała powrót do kadr wojewódzkich i organizowania wojewódzkich olimpiad młodzieży.

W dziedzinie turystyki planowane jest wprowadzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, stanowiącego zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności biur podróży. Ministerstwo wesprze też rozwój turystyki krajowej poprzez uruchomienie programów "Polska za pół ceny" oraz "Wypoczywaj w kraju". Ministerstwo zamierza też promować Polskę poprzez wydarzenia takie jak Światowe Dni Młodzieży i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji w 2016 roku.

W konferencji prasowej dotyczącej planów ministerstwa na 2016 rok udział wzięli premier RP Beata Szydło, minister sportu i turystyki Witold Bańka, minister Elżbieta Witek, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosława Stawiarski oraz podsekretarze stanu Dorota Dulińska i Ryszard Szuster.

Źródło: Ministerstwo sportu, PAP

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
TAGI: RZĄD , SPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25