facebook RSS # #

24.04.2018 16:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-18 15:04       aktualizacja: 2016-01-19 14:23       Wiadomości PAP
  A A A

Anonse włodarzy. Czy w BIP powinien być dostępny rejestr ogłoszeń prasowych?

Anonse włodarzy. Czy w BIP powinien być dostępny rejestr ogłoszeń prasowych?
Poseł chce większej transparentności
Fot.MP
Wprowadzenie obligatoryjnych rejestrów ogłoszeń prasowych w Biuletynie Informacji Publicznej -  proponuje poseł Paweł Skutecki z Kukiz 15.

W interpelacji skierowanej do ministra kultury poseł Paweł Skutecki, który z zawodu jest dziennikarzem, wyraził swoje obawy o niezależność lokalnych mediów. Zdaniem parlamentarzysty bezstronność lokalnych tytułów „może zostać zachwiana, gdy w grę wchodzi interes reklamodawcy".

„Praktyka pokazuje, że bywają lokalnie przypadki, gdzie głównymi reklamodawcami są samorządy. Takim sytuacjom towarzyszą często zarzuty, iż reklamobiorcy nie poruszają niewygodnych dla lokalnych władz tematów" - tłumaczy Skutecki.

Dlatego w piśmie do ministra kultury poseł proponuje „wprowadzenie obligatoryjnych rejestrów ogłoszeń prasowych w Biuletynie Informacji Publicznej, wraz z podaniem pełnych kosztów".

Jego zdaniem pozwoliłoby to na większą kontrolę demokratyczną obywateli nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy, a z drugiej strony zapewniłoby możliwość weryfikacji transparentności lokalnych, ale nie tylko lokalnych, mediów.

Sceptycznie do pomysłu odnosi się Jerzy Mianowski, prezes Stowarzyszenia Prasy Lokalnej. Jego zdaniem informacja o tym ile samorządy wydają na ogłoszenia prasowe tak na prawdę jest już dostępna w sprawozdaniach finansowych składanych okresowo przez gminy.

Mianowski dodaje, że same media lokalne są zainteresowane tego typu informacjami. Dziennikarze często występują do wójtów i burmistrzów o podanie konkretnych kwot wydatków, a więc w pewnym sensie kontrolują nadużycia w tym obszarze - uważa Mianowski.

Według szefa SPL lepszym rozwiązaniem niż rejestr ogłoszeń w BIP byłoby organizowanie przez samorządy publicznych przetargów na publikację w danym roku ogłoszeń w lokalnych mediach. W ten sposób dostęp do nich miałyby wszystkie tytuły ukazujące się na danym rynku.  

mp/Serwis Samorządowy PAP   

 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-01-19 07:43:08
czytelniczka: szanowni panowie .... tak do końca nikt z was nie ma racji. Żeby prowadzić rejestr trzeba na jedną osobę scedować wszystko co się z tym wiąże, w małych samorządach na wsi już i tak duża część zadań jest scedowana na niektórych pracowników. A już i tak mówicie, że urzędników jest za dużo. Z całym szacunkiem do każdego zawodu ale człowiek to nie maszyna działająca 24 h na pełnych obrotach. Przetarg? żeby ogłaszać przetarg trzeba wiedzieć dokładnie ile ogłoszeń ma byc w roku.... a rok ma 365 dni, ogłoszeń jest mnóstwo i nie wszystkie da sie przewidzieć, więc na jakiej zasadzie miałoby wyglądać planowanie przetargu w tym zakresie?ponadto czy gazet lokalnych? tzn. takich które zajmują się dwoma góra trzeba powiatami jest mnóstwo? Otóż nie, jak są dwie gazety lokalne jest git, w większych miastach jest tego może nieco więcej. Łatwo narzucać coś odgórnie nie widząc tego jak to wygląda w praktyce.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25