facebook RSS # #

24.04.2018 16:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-19 15:25       aktualizacja: 2016-01-19 17:32       Wiadomości PAP
  A A A

Trzeba etatów. Wnioski mogą być rozłożone w czasie - uspokaja MSWiA

Trzeba etatów. Wnioski mogą być rozłożone w czasie - uspokaja MSWiA
Rodziny będą miały trzy miesiące
na zgłoszenia - mówi Stanisław Szwed
Fo.www.mpips.gov.pl
Wprowadzenie Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w życie może spowodować wzrost zatrudnienia o ok 7 tys. etatów związku z realizacją ustawy na szczeblu samorządu terytorialnego – wynika z oceny skutków regulacji projektu.

Projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu przede wszystkim pomoc dla rodzin wychowujących dzieci oraz przeciwdziałanie spadkowi demograficznemu w Polsce, poprzez przyznanie tym rodzinom nowego świadczenia wychowawczego.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu zapisano, że wprowadzenie projektu w życie może spowodować wzrost zatrudnienia o ok 7 tys. etatów związku z realizacją ustawy na szczeblu samorządu terytorialnego.

Rozłożenie zgłoszeń w czasie

Obsługujące program gminne instytucje powinny bez większych problemów radzić sobie z napływającymi wnioskami, bo zgłoszenia do programu „Rodzina 500 plus” będą rozłożone w czasie – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rodziny, które będą chciały skorzystać ze świadczeń wychowawczych w ramach programu „Rodzina 500 plus”, będą miały na zgłoszenie się trzy miesiące - powiedział we wtorek w Katowicach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jak wyjaśniał, chodzi o to, aby możliwie rozłożyć w czasie napływ wniosków do programu, którego początek ministerstwo planuje na 1 kwietnia br. Rodziny będą miały na zgłoszenie się dużo czasu, a i tak otrzymają świadczenie liczone od kwietnia. Dzięki temu obsługujące program gminne instytucje powinny bez większych problemów radzić sobie z napływającymi wnioskami.

CD wysłuchań publicznych

Wtorek był kolejnym dniem tzw. wysłuchań publicznych, jakie ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej organizuje od piątku. Wiceminister Szwed rozmawiał z przedstawicielami samorządowych ośrodków pomocy społecznej i organizacjami społecznymi w Katowicach. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz konsultował program w Lublinie, a wiceminister Renata Szczęch - w Rzeszowie.

Skala i wyzwania

W Katowicach Szwed mówił m.in. o skali programu i wyzwaniach wiążących się z jego wdrożeniem. Według wyliczeń ministerstwa „Rodzina 500 plus” będzie dotyczyć 2,7 mln rodzin w Polsce i obejmie 3,7 mln dzieci. Koszty programu sięgną w tym roku ok. 17 mld zł, a w przyszłym – 22 mld zł. Z tegorocznej wartości przez woj. śląskie przejdzie ok. 1,6 mld zł. „Żeby to zrealizować, potrzebujemy sprawnych instytucji” - zaznaczył wiceminister.

Pieniądze w ramach programu „Rodzina 500 plus” będą dystrybuowały – w ramach zadania zleconego gminom - te samorządowe instytucje, które zajmują się dziś wypłacaniem świadczeń rodzinnych: przede wszystkim gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Środki na obsługę programu mają wynosić 2 proc. wartości dotacji kierowanej do danego samorządu.

„Nie ma więc zagrożenia, że tu nie będzie środków. Oczywiście będzie w gestii wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, żeby jak najlepiej zorganizować sobie pracę, na którą otrzyma dodatkowe środki, żeby nie było problemów z wypłatą i obsługą świadczeń" - mówił Szwed.

Źródło: MRPiPS, PAP

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25