facebook RSS # #

24.04.2018 16:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-19 16:09       aktualizacja: 2016-01-19 18:08       Wiadomości PAP
  A A A

Błąd w aplikacji. Poprawka już przekazana do testów – mówi rzecznik COI

Błąd w aplikacji. Poprawka już przekazana do testów – mówi rzecznik COI
Trwa naprawa
Fotolia
Błąd prezentowania danych - COI, niezwłocznie po zgłoszeniu, zidentyfikował przyczynę i przygotował odpowiednią poprawkę, która została już przekazana do testów. Rzecznik COI wyjaśnia przyczyny zgłoszeń od samorządów.

- Dwa numery zgłoszeń dotyczą tego samego zagadnienia – niepoprawnie prezentowanego wieku osoby w aplikacji ŹRÓDŁO oraz na drukowanych z systemu dokumentach – wyjaśnia Piotr Mierzwiński, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki.

Po naszej prośbie o przesyłanie Państwa zgłoszeń o błędach w ŹRÓDLE, przekazaliśmy ich numery do COI.

- Rzeczywiście zidentyfikowaliśmy taki błąd w aplikacji. Na szczęście jest to błąd prezentowania danych, a nie samego zapisu w bazie danych, a więc nie wpływa na dane źródłowe wprowadzane przez urzędnika. Te zapisane są w systemie poprawnie – podkreśla Piotr Mierzwiński.

Jak tłumaczy, sytuacja pojawia się tylko w specyficznych okolicznościach, gdy podczas tworzeniu aktu stanu cywilnego urzędnik podaje nie datę urodzenia, a jedynie wiek osoby.

- System dopuszcza taką możliwość w szczególnych okolicznościach, w których dokładna data urodzenia osoby nie jest znana lub nikt dokładnie jej nie pamięta. W takim przypadku następuje automatyczne przeliczenie podanej wartości na rok. Błąd jest w samym mechanizmie przeliczenia, a ujawnił się wraz ze zmianą daty z 2015 na 2016 – dodaje.

Jak się dowiadujemy, obecnie urzędnicy zarejestrowali na Service Desk łącznie 48 zgłoszeń tego typu. COI, niezwłocznie po zgłoszeniu, zidentyfikował przyczynę i przygotował odpowiednią poprawkę, która została już przekazana do testów.

- Naszą intencją jest, by jej wdrożenie produkcyjne nastąpiło w ciągu tygodnia – podkreśla Piotr Mierzwiński.

Po publikacji Czy fałszuje dane? Urzędnicy: ŹRÓDŁO zmienia wprowadzone akta; COI: nie ma zgłoszeń na naszym forum czytelnicy pisali m.in.:

„Już kilka miesięcy temu zgłaszałem, że Źródło zmienia m.in. stan cywilny” – pisze LAS,LAR,LAO.

„Od miesięcy zgłaszamy błędy jakie generuje Źródło. Jestem pracownikiem USC, ewidencji ludności i dowodów osobistych. Osobiście zgłaszałam błędy we wnioskach o dowody osobiste, w których widniały dane dwóch różnych osób. Dane, zaznaczam, podmienione przez Źródło, bo osoby mają prawidłowo wydane dowody przez poprzedni System Wydawania Dowodów Osobistych prowadzony do 28 lutego 2015 r.” – to kolejny nieudolny urzędnik.

„Od 12.12.2015r. czekam na poprawę aktów urodzenia, które po sprostowaniu nazwiska nie generują w odpisach skróconych imion osoby oraz danych jej rodziców. Drukują się prawie puste zapewne przez moje "niedouczenie" :)” – informuje usc.

Przysyłali też Państwo numery zgłoszeń, kierowanych do COI. Na część z nich rzecznik COI odpowiedział, do pozostałych ustosunkuje się terminie późniejszym.

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-01-22 14:05:14
Programista: Jedynym i najtańszym rozwiązaniem jest napisanie aplikacji od podstaw zastępującej "Źródło". Aplikacji, która nie będzie korzystała z Javy!!! Mamy w Polsce zdolnych programistów, taniej wyszłoby zatrudnić profesjonalistów niż dziesiątki ludzi w helpdesku COI.
 
2016-01-20 21:35:20
praktyk: ... naprawdę jest jakiś błąd w cudownym Bagnie?! COI nie jest po to żeby pomagać. Wsparcie techniczne mieliśmy ze strony Techniki, gdzie kilkanaście osób potrafiło zdalnie faktycznie rozwiązywać techniczne=informatyczne problemy duże części USC w Polsce korzystającej z ich oprogramowania. Wsparcie w zakresie oprogramowania świadczy Korelacja w zakresie innych programów dla gmin i miast. No ale cóż w COI nie pracuje kilkanaście osób tylko dużo większa grupa i dlatego nikt nie ma czasu nawet odebrać telefonu a co dopiero pomóc. COI to USC, EL i DO świadczą usługi w zakresie bezpłatnych szkoleń przy zgłoszeniach o błędach: jedno z pytań po wysłanym zgłoszeniu o błędzie: proszę o wskazanie podstawy prawnej i opisanie problemu, no i oczywiście tysiące "zrzutów" obrazujących problem.
 
2016-01-20 20:02:29
usc: Sam fakt, że rzecznik prasowy COI o błędach Źródła dowiaduje się za pośrednictwem portalu internetowego i za pośrednictwem redakcji Serwisu Samorządowego PAP prosi samorządowców o przekazanie numerów zgłoszeń i odpowiada na te zarzuty również za pośrednictwem Serwisu PAP, a przy zgłoszeniach na Atmosferze nie ma żadnych informacji o realizacji zgłoszeń jest dowodem tego, że w COI panuje wielki bałagan. Samorządowcy przez 10 miesięcy informują i proszą podmiot odpowiedzialny za SRP o naprawę systemu i nie dostają na bieżąco konkretnych odpowiedzi. Na dzień dzisiejszy użytkownicy systemu więcej dowiedzą się z treści artykułów zamieszczonych na przedmiotowym portalu, niż z odpowiedzi w Atmosferze. Czy jest to normalne zjawisko, Czy relacje zachodzące pomiędzy użytkownikami Źródła, a COI można określić mianem współpracy?
 
2016-01-20 14:18:52
gosc: Wczoraj zgłosiłem kolejny błąd: w jednym rekordzie wyświetlają się dane dwóch osób - pomieszały się sobie ...... ciekawe co odpowiedzą "fachowcy" od Mierzwińskiego :)
 
2016-01-20 12:06:37
LAS/LAO/LAR: Co za wierutne kłamstwo - 48 zgłoszeń - to jest jakaś kpina z ludzi. Albo ten cały helpdesk działa tak samo jak źródło albo ktoś tu się mija z prawdą.
 
2016-01-19 21:50:59
usc: "System dopuszcza taką możliwość w szczególnych okolicznościach, w których dokładna data urodzenia osoby nie jest znana lub nikt dokładnie jej nie pamięta"

Panie Rzeczniku Mierzwiński, jak już się Pan zdecydował na udzielanie odpowiedzi, to należało się do tego odpowiednio przygotować i nie ośmieszać COI.

System ma być dostosowany do przepisów obowiązującego prawa i to prawo stanowi, czy wpisuje się datę urodzenia, czy wiek osoby. Problem nie dotyczy bieżącej rejestracji, ale aktów zmigrowanych, występuje w przeniesionych do systemu aktach zarejestrowanych w latach 1915 -1945, a także w niektórych aktach sporządzonych w okresie powojennym. Jeżeli mamy wiernie dokonać przeniesienia treści aktu z księgi papierowej do systemu, to w miejscu daty urodzenia wpisuje się wiek osoby w chwili rejestracji zdarzenia. Jeżeli w chwili zawarcia małżeństwa lub zgonu w roku 1945 osoba miała 30 lat i przez 70 lat funkcjonowania USC wpisywano wiek 30 lat, to w roku 2016 też powinno być 30, a nie 31 lat.
Błąd ten pojawił się nie tylko w samym akcie, ale również w zapisanej treści wydanego odpisu aktu, zatem w systemie nie można sprawdzić, co zawierał odpis wydany stronie.

Najbardziej niepokojące jest to, że podpis elektroniczny dokonany certyfikatem przez kierownika USC nie ma żadnego znaczenia. Akt zatwierdzony podpisem zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa może zostać sprostowany lub uzupełniony w formie czynności materialno-technicznej poprzez dodanie wzmianki dodatkowej pod aktem, a wzmianka ta będzie widoczna w odpisie zupełnym aktu. System dokonując fałszowania aktów nie zamieścił stosownej wzmianki, do umieszczenia której upoważniony jest kierownik USC, w którym akt został sporządzony.

Jeżeli system zmienił treść podpisanego aktu, a teraz ponownie ją zmieni, to sytuacja taka może się powtarzać.
System fałszuje nie tylko w tym przypadku. Nie można zatem mieć zaufania do takiego systemu. W szanującej się firmie po takiej wpadce szefostwo podało by się do dymisji, a rzecznik COI ma czelność twierdzić, że to tylko błąd.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25