facebook RSS # #

24.04.2018 16:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-26 16:33       aktualizacja: 2016-01-27 09:34       Wiadomości PAP
  A A A

500 plus 2 procent. Komisyjna narada przedstawicieli rządu i samorządowców

500 plus 2 procent. Komisyjna narada przedstawicieli rządu i samorządowców
Najważniejsze wyzwanie to realizacja
programu Rodzina 500 Plus
- powiedziała Beata Szydło
Fot.www.premier.gov.pl
W 2017 r. do samorządów trafi 460 mln zł na pokrycie kosztów obsługi rządowego programu "Rodzina 500 plus" - szacuje ministerstwo rodziny.

We wtorkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wzięła udział premier Beata Szydło.

- Najważniejsze wspólne wyzwanie, które w tej chwili jest przed nami, to realizacja sztandarowego programu rządu "Rodzina 500 plus - zauważyła szefowa rządu. Premier podkreśliła ponadto, że nie powinna mieć dłużej miejsca zła praktyka cedowania na samorządy kolejnych zadań bez zabezpieczenia finansowego.

W porządku obrad komisji znalazło się ponad 30 punktów, w tym projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, wprowadzający program "Rodzina 500 plus". Samorządowcy odnosząc się do projektu regulacji, zgłosili potrzebę uruchomienia promesy, która pozwoliłaby gminom przygotować się do wypłaty świadczenia.

- To jest ogromne wsparcie finansowe dla polskich rodzin, ale będzie też ogromne oczekiwanie, żeby w pierwszym okresie szybko rozstrzygać, poprzez podejmowanie decyzji administracyjnych, komu się należy stąd nasza uwaga co do tej promesy, bo ona pozwoli już wcześniej podjąć działania organizacyjne i finansowe - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który jest współprzewodniczącym KWRiST.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o przygotowanie odpowiedniej powierzchni biurowej i zatrudnienie pracowników.

- Od tego tak naprawdę zależy sprawność tego procesu, który jest po naszej stronie. Oczekujemy wsparcia i uelastycznienia całej procedury wdrażania – zaznaczył Żuk.

Uwagi strony samorządowej do projektu ustawy przedstawił dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, który pełni funkcję sekretarza KWRiST. Odnosząc się do postulatu promesy, przypomniał program nieodpłatnej pomocy prawnej, który również został uzgodniony w ten sposób.

- Promesa stawała się podstawą do podjęcia konkretnych działań, wydatkowania środków, których w budżetach jeszcze w tym momencie nie ma - zauważył.

Ponadto według Porawskiego wyliczenia praktyków wskazują, że 2 proc. kwoty dotacji, które ma zostać przekazane samorządom na obsługę zadania, zwłaszcza w jego początkowej fazie może okazać się niewystarczające.

Zwrócił się też do strony rządowej, by jak najszybciej przekazała projekty rozporządzeń.

- To one przesądzą o sposobie realizacji tego zadania, a my dzisiaj nie znamy projektów rozporządzeń i powinniśmy jak najszybciej je poznać - podkreślił dyrektor ZMP.

Jak dodał, samorządy postulują ponadto rozważenie możliwości wprowadzenia vacatio legis, wstępnie szacowanego na 3 miesiące, przy jednoczesnym nieprzesuwaniu w czasie terminu, w którym wejdzie w życie świadczenie. Samorządowcy wskazują, że miałoby to dać więcej czasu administracji gminnej na wypłatę świadczenia, do którego prawo rodziny nabywałyby już w kwietniu.

- Prosimy pamiętać, że obowiązują nas procedury zamówień publicznych, które stwarzają określone wymogi przy wydatkowaniu środków, a także przepisy dotyczące naboru, a w przypadku zatrudnienia nowych pracowników samorządowych ten nabór musimy przeprowadzić - powiedział Porawski.

Jak dodał, nie są to uwagi, które powodują, że strona samorządowa ma negatywny stosunek do projektu, jednak wzięcie ich pod uwagę pozwoli szybko i dobrze rozpocząć realizację programu.

W ocenie sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda wydaje się, że 2 proc. kwoty dotacji na koszty obsługi dla samorządów to poziom pozwalający realizować projekt.

- Jeżeli chodzi o kwestię vacatio legis, to te wszystkie uwagi przyjmujemy. Jesteśmy zdeterminowani, aby program uruchomić od 1 kwietnia, ale oczywiście jest kwestia do dyskusji, jak najlepiej wdrożyć to w życie, bo mamy świadomość, że te pierwsze tygodnie mogą być bardzo trudne - oświadczył.

Z kolei wiceminister rodziny i pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk powiedział, że resort prowadzi obecnie rozmowy z ministrem finansów na temat promesy.

- Natomiast naszą intencją jest to, żeby tego rodzaju promesy uruchamiać. Wiem, że państwu to pomoże przy kwestiach związanych z naborem pracowników i przetargami na sprzęt komputerowy - zaznaczył.

Odnosząc się do kwestii 2 proc. kwoty dotacji, która miałaby być przekazywana samorządom w ramach kosztów obsługi, podkreślił, że strona rządowa bardzo poważnie traktuje współpracę z samorządami, dlatego ta kwestia także była tematem konsultacji prowadzonych w 16 województwach.

Jak zauważył, z rządowych szacunków wynika, że w 2017 roku programu "Rodzina 500 plus" będzie kosztował 23 mld zł, a 2 proc. tej kwoty daje 460 mln zł.

- Wydaje się, że 2 proc. to rozsądny kompromis. Samorządy są już oczywiście wyposażone w swoje komórki, które wypłacają świadczenia rodzinne, w związku z tym tutaj działa po pierwsze efekt skali - to jest bardzo duża kwota - po drugie synergii, to znaczy, że nie jest uruchamiane zupełnie nowy sposób wypłaty tych świadczeń- podkreślił.

- No i o oczywiście to, o czym zapewniała pani premier, to nie jest tak, że to jest zadanie zlecone samorządom bez zabezpieczenia finansowego. W projekcie ustawy jest zapisane 2 proc. – dodał.

Nawiązując do postulatu przestawiania projektów rozporządzeń, Marczuk powiedział, że pisząc akty wykonawcze, resort musi znać docelowy kształt ustawy.

- Zobowiązujemy się, że zaraz po tym, jak ustawa będzie procedowana w Sejmie, zaczniemy pracę nad tym rozporządzeniami - zapewniał.

Zapowiedział, że pracownicy resortu będą jeździć do województw i organizować szkolenia dla samorządowców, którzy będą fizycznie wypłacać świadczenia, po to, aby sprawnie uruchomić program.

Natomiast zdaniem podsekretarz stanu w Ministrowie Finansów Hanny Majszczyk w zakresie promes programu "Rodzina 500 plus" nie można porównywać do programu bezpłatnej pomocy prawnej, ponieważ w przypadku tego drugiego w momencie wydawania zapewnień ustawa już obowiązywała.

- Dzisiaj nie ma żadnego aktu prawnego, ale spotkamy się z ministrem pracy i będziemy rozmawiać - przekonywała.

Program "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

/kic/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25