facebook RSS # #

18.06.2018 02:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-01-28 17:39       aktualizacja: 2016-01-29 16:40       Wiadomości PAP
  A A A

Zagrożone 284 mln. Przed nami decyzja czy zwracamy wydane pieniądze...

Zagrożone 284 mln. Przed nami decyzja czy zwracamy wydane pieniądze...
Zagrożone są realizowane projekty
- mówi Anna Streżyńska
Fot.PAP/R.Guz.jpg
- Odwołanie dyrektora COI było spowodowane brakiem gwarancji zakończenia rozpoczętych tam projektów – mówi minister cyfryzacji. - Czy będzie lepiej? – zastanawiają się czytelnicy.

- Odwołanie dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki było spowodowane brakiem gwarancji zakończenia rozpoczętych tam projektów przy obecnym kierownictwie – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jej zdaniem zagrożona jest kwota 284 mln zł.

Dyrektor COI Nikodem Bończa-Tomaszewski został odwołany ze stanowiska we wtorek. Wraz z nim do dymisji podali się jego zastępcy.

Czytaj
Zmiany w COI. Jest nowe kierownictwo Centralnego Ośrodka Informatyki

- Przyczyną odwołania szefa Centralnego Ośrodka Informatyki było właśnie to, że nie mieliśmy gwarancji, że rozpoczęte tam projekty zostaną zakończone. Wszystkie dokumenty i raporty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (od którego MC przejęło nadzór nad COI) wskazują na te same problemy COI – totalną niesterowność i niezależność od nadzorującego ministra.

W wyniku tej sytuacji grozi nam zwrot dotacji wysokości 284 mln zł, dlatego stanowcze działania są uzasadnione – mówiła na czwartkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji.

Niezdrowe dysproporcje

Streżyńska zaznaczyła też, że najbardziej zaskoczyły ją „niezdrowe dysproporcje” między ilością obsługi administracyjnej w stosunku do pracujących nad systemami informatycznymi programistów.

- Firma ta uchodziła za +polski Microsoft+, a przy 150 osobach obsługi administracyjnej, było tylko 30 programistów, zatrudnionych do tak ambitnych projektów jak elektroniczne dowody osobiste, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Z tego też powodu wystąpiły opóźnienia w samym połączeniu rejestrów państwowych – wymieniała.

Jej zdaniem, obecna sytuacja w ośrodku „jest podwójnie niebezpieczna”, ponieważ część projektów jest uznana za niefunkcjonujące.

- Przed nami decyzja czy zwracamy wydane pieniądze, czyli ponosimy koszty budżetowe, czy realizujemy je do końca też z pieniędzy budżetowych – mówi Streżyńska.

Jak wyjaśnia, „fakty są bardzo niepokojące. Najpierw chcieliśmy wprowadzić dyrektora finansowego, na co nie dostaliśmy zgody dyrektora COI. Dyrektor Bończa-Tomaszewski zapowiedział, że jeśli będę na to nalegała, to sam poda się do dymisji. Dlatego przyjęłam jego dymisję” – wyjaśniła.

Brak nadzoru

Minister zwróciła też uwagę na „zupełny brak nadzoru ze strony MSW” nad projektami, nadmierne skupienie na łączeniu rejestrów państwowych, a także wysokie jej zdaniem koszty niekwalifikowane - 58 mln zł, które również będą musiały być pokryte z budżetu.

Mówiąc o genezie problemów w COI, Streżyńska zaznaczyła, że poprzedni właściciel COI – MSW, po tzw. infoaferze w CPI, próbowało „leczyć dżumę cholerą”.

- MSW zbudowało sobie drugi ośrodek, który zachowywał równie dużą niezależność. W statucie było zapisane, ze wszelkie decyzje na jej temat podejmuje dyrektor COI. Minister nie miał nawet wpływu na plany finansowe tej instytucji – powiedziała Streżyńska.

Dodała, że powoła zarząd nadzwyczajny w COI, złożony z „wysoko wykwalifikowanych specjalistów”, którzy podjęli działania wyjaśniające. Zapowiedziała, że zmieni się też statut COI, który w większym stopniu podporządkuje go resortowi cyfryzacji.

Czy będzie lepiej? – pytają czytelnicy

„Zródło nie działo dobrze od samego początku, ciągle próbowano zwalić winę na informatyków gminnych, którzy za darmo obsługiwali i wspierali użytkowników źródła” – pisze na forum Informatyk.

„Użytkownicy Źródła, to ludzie odpowiedzialni, ambitni, wykształceni, po prostu mądrzy ludzie.
Nie było by nagłośnienia sprawy, gdyby byli poważnie traktowani przez COI, organ nadzoru i MSWiA.
To, że trzeba uratować miliony przed zwrotem do UE nie stanowi podstawy do traktowania użytkowników bagna jak stada baranów” - użytkownik bagna.

„Dlaczego nie było takich problemów jak Ministerstwo Gospodarki wdrażało CEIDG ? Dlaczego Krajowe Biuro Wyborcze jak raz się sparzyło na systemie to od tamtego czasu wszystko działa jak w zegarku, a ze źródłem już męczą się tyle czasu i efekt jaki jest każdy użytkownik widzi...” – inf.

A samorządowiec dodaje: „pisałem wiele krytycznych komentarzy pod adresem COI, ale ta wiadomość jakoś mnie nie cieszy. W mediach nie ma informacji, że ktokolwiek zajął się naprawianiem aplikacji Źródło".

„Czy będzie lepiej? (…) mam jakieś dziwne przeczucie, że nie...” – zastanawia się infor.

„Może w końcu COI zacznie słuchać userów tego bagna” – ma nadzieję LAS_1606023.

Źródło: MC, PAP

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 11 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-01-29 20:10:55
tom: Jak Pani nie umie to Pani odda. Proste!
 
2016-01-29 15:39:56
Marek: Dostrzegam związek z jeszcze jednym "poważnie zagrożonym projektem" - "nowy SIO". W ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w art. 28 ust. 5 stanowi się, że: "[…], minister właściwy do spraw oświaty i wychowania dzieli część oświatową subwencji ogólnej między poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, […]. Do podziału części oświatowej subwencji ogólnej przyjmuje się dane zgromadzone w bazie danych systemu informacji oświatowej [...]". Obecnie przyjmuje się dane gromadzone w tzw. "starym SIO", który będzie funkcjonował do 1 marca 2017 roku. Czyli od roku 2017 do podziału części oświatowej subwencji ogólnej między poszczególne jednostki samorządu terytorialnego będzie się przyjmowało dane zgromadzone w bazie danych "nowego SIO". Jeszcze chyba jest czas na to, żeby z tym "nowym SIO" zrobić porządek - obecne jego funkcjonowanie (i tak jest od 2013 roku) jest katastrofalne. Na czym polega "katastrofa nowego SIO" - listę wyjaśnień znalazłem pod adresem: http://sio.ucoz.pl/index/0-2
Tu chyba też jest potrzebna "jakaś zmiana"? Jak długo jeszcze będzie tolerowane to "Nowe SIO"? Co zamierza z tym "fantem" zrobić MEN pod nowym kierownictwem? Czy Wy też dostrzegacie tu także pewne podobieństwa do "Bagna"?
 
2016-01-29 14:49:01
zezol: Niezmierny jest samozachwyt p. Bończy Tomaszewskiego nad stworzoną przez siebie organizacją COI! Niezgłębione to pokłady samozachwytu! Niestety, rzeczywistość pokazała (poprzez dostarczane, nadzorowane i aktualizowane "produkty") że COI to przykład ignorancji, buty, braku przepływu informacji i kompletny brak profesjonalizmu! Projekty typu pl.ID, CEPIK, kosztowały nas, NAS POLAKÓW, nie jakiś enigmatyczny skarb państwa, czy unijne instytucje, setki milionów złotych! Państwo nie ma z tego tytułu żadnych korzyści, gdyż produkty te są niefunkcjonalne i powodują niszczenie podstawowych rejestrów państwowych! Niezrozumiałe są pana decyzje ws architektury, helpdesku, łączy, czy wykorzystania sprzętu i zastosowanych technologii! Bardzo dobrze się stało, że straciliście, razem z dyrektorami, pracę (z pewnością baaaaardzo dobrze płatną)! Chociaż tyle za prawie rok oszukiwania użytkowników, za rok upokorzeń, wiecznych kłopotów i ignorowania zgłoszeń, za butę, arogancję i okłamywanie społeczeństwa, za szkody jakie ponieśli obywatele w wyniku "działania" waszych cudownych tworów!
 
2016-01-29 12:21:50
programista: Informatyk: Podczas projektowania systemu był to standard wszędzie na świecie, najbardziej uniwersalna metoda skomunikowania przeglądarki z urządzeniem kryptograficznym (kartą z chipem). Wycofywana jest obsługa NPAPI z przeglądarek i o tym wiadomo od mniej więcej połowy 2015 roku.

Jeśli o Źródło chodzi, to oczywiście myślimy o przyszłości i to nie od dziś. Trwają prace, by na długo przed wrześniowymi aktualizacjami przeglądarek, które ostatecznie uniemożliwią wywoływanie sterownika karty z poziomu appletu, udostępnić nową metodę.

Na dzień dzisiejszy nie ma na to gotowego, dobrego sposobu. Kilka produktów już się ostro przejechało na próbie zastąpienia go czymś innym (np. onlineowy skaner antywirusowy TrendMicro), dlatego nowe rozwiązanie jest dopracowywane, by nie wdrażać go pochopnie. Jeszcze kilka miesięcy jest.

Olo: Urocze :)
 
2016-01-29 10:29:22
zezol: do:informatyk_samorządowy: mnie również bardzo ciekawią działania prokuratury i służb, tak w sprawie infoafery, jak i jej pokłosia: rejestrów państwowych i całego e-goverment. Bardzo ciekawe są powiązania kliki, która zawiązała się na styku MSW, COI, Wytwórni Papierów Wartościowych, kilku firm dostarczających oprogramowania i łącza... Czy nie jest znamienne, że do dnia dzisiejszego nikt z "wierchuszki" nie poniósł żadnej odpowiedzialności za swą indolencje, że nie powiem dosadniej? Nagrodą dla kilku były świetne stanowiska w Parlamencie Europejskim, w spółkach skarbu państwa, dla innych kompletna nietykalność. Przed prokuratorem stanęło jedynie kilka osób, same płotki... Pani Streżyńska z pewnością miała wiedzę, co się dzieje w temacie informatyzacji państwa, dlaczego reaguje dopiero teraz? Mimo wszystko od czegoś trzeba zacząć- życzę powodzenia, choć zadanie jest karkołomne...
 
2016-01-29 10:03:44
Informatyk: Pozostaje jeszcze pytanie czemu tak kluczowy system oparto na podpisach elektronicznych zależnych od przestarzałej i wycofywanej właśnie javy http://www.benchmark.pl/aktualnosci/java-w-przegladarce-jej-dni-sa-policzone.html , do znośnej pracy wymagane są przestarzała, dziurawa i niebezpieczna wersja przeglądarki Firefox 39 i javy 1.7.0_79, swoją drogą na od javy zależne są w tej chwili : ePuap, ŹRÓDŁO, Świadczenia Rodzinne (Sygnity), Strony Banków z obsługą podpisu elektronicznego przy przelewach ... Szykuje się sporo roboty tylko dlatego że ktoś nie pomyślał o przyszłości.
 
2016-01-29 09:50:59
Olo: Do "infopoz": Byłoby bardzo dobrze dla Państwa Polskiego i administracji realizującej ustawowe zadania przy pomocy aplikacji Źródło, gdyby "ludzie" poszli do komercji. "Komercja" na nich pozna się bardzo szybko i wylecą na zbity pysk z tej "komercji" szybciej niż do nie poszli. Źródło to arogancja, indolencja i ignorancja ludzi tam zatrudnionych. Krótko mówiąc próba podporządkowania prawa i wymuszania na urzędnikach uprawiania bezprawia (np. prostowania tzw. kresek w aktach stanu cywilnego, co jest oczywistym skandalem, o łamaniu prawa nie wspominając) z uwagi na swoja nieudolność i bardzo niski poziom wiedzy informatycznej. Żadna porządna firma takich cwanych nieuków by nigdy nie zatrudniła. Ale tam, gdzie w grę wchodzą "państwowe" pieniądze wszelkiego rodzaju podejrzany element odnajduje się najszybciej.
 
2016-01-29 09:41:49
PoP: Przyznam, że wyjaśnienia dyrektora COI nie są dla mnie przekonujące. W treści pojawiają się często słowa "ostatnio", "na dzień dzisiejszy". A co było robione przez ostatni rok? - prawie NIC co by administracja samorządowa lub obywatele odczuli.
 
2016-01-29 08:51:00
informatyk_samorządowy: A teraz pytanie do P. Ministra Ziobry i Prokuratury. Czy zajmą się wykrytymi przypadkami niegospodarności? I czy ktokolwiek za to odpowie? Czy to, że osoby odpowiedzialne uciekły z COI, coś im pomoże?
 
2016-01-29 01:56:42
programista: Zmiany kierownictwa to jedno, ale czemu pani minister tak krytykuje nową zabawkę? Czyżby chciała wyzerować COI?
Dyrektorzy już złożyli wypowiedzenia, więc wypadałoby zareagować, by nie zaczęli odchodzić inni. A wiadomo, że najszybciej wykruszą się najlepsi i dopiero będzie bagno...
 
2016-01-29 01:42:41
infopoz: Dziś pojawiło się na twitterze wyjaśnienie byłego dyrektora: https://drive.google.com/file/d/0B6hACXx-qgjBVjhORFRjalVMbGM/view

Trochę hejtu poszło i zwrot o 180 stopni, a tak Streżyńska chwaliła COI. Jak chorągiewka na wietrze. Brak kręgosłupa totalny.

Przyjdzie nowy zarząd i będzie musiał zebrać wiedzę, co potrwa pewnie kilka tygodni. Jak to wszystko teraz wyhamuje, to ludzie pójdą do komercji, a Ministerstwo Cyfryzacji zostanie z utrzymaniem rejestrów w czarnej dziurze.
Streżyńska z Woźnym będą chyba sami przy komputerach siedzieć i klikać. Piękny strzał w kolano. Ciekawe co na to służby.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25