facebook RSS # #

24.04.2018 16:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-03 18:43       aktualizacja: 2016-02-03 18:44       Wiadomości PAP
  A A A

Dobra komunikacja. Wspieranie zadań samorządów jednym z priorytetów resortu cyfryzacji

Dobra komunikacja. Wspieranie zadań samorządów jednym z priorytetów resortu cyfryzacji
Fot. MC, na zdj. minister Anna Streżyńska,
Grzegorz Kubalski
– Zależy nam na poprawie komunikacji pomiędzy organami centralnymi a samorządami oraz skutecznym wspieraniu JST w realizacji ich zadań – mówiła Anna Streżyńska podczas obrad Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas spotkania przedstawiono m.in. informację MC o stanie i perspektywach rozwoju Systemu Rejestrów Państwowych (CEPiK2 i BUSC).

Omówiono kierunki zmian w tzw. megaustawie, na którą składają się:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw,
- projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków niezbędnych do wydania decyzji o udostępnieniu kanału technologicznego przez zarządców dróg publicznych oraz opłat za udostępnianie kanałów technologicznych,
- projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych.

Pozytywnie zaopiniowano projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji z zastrzeżeniem, że w jego skład powinni wchodzić przedstawiciele samorządu z głosem doradczym.

Minister Anna Streżyńska przedstawiła podstawowe założenia dotyczące opublikowanego pod koniec stycznia br. dokumentu „Kierunki Działań Strategicznych Ministra Cyfryzacji w obszarze informatyzacji usług publicznych”.

Jak wskazała, jednym z podstawowych celów konsultowanej do połowy lutego strategii jest organizacja administracji umożliwiająca uzyskanie maksymalnych korzyści dla obywateli, przy minimalnie niskich kosztach.
– Zależy nam również na poprawie komunikacji pomiędzy organami centralnymi a samorządami oraz skutecznym wspieraniu JST w realizacji ich zadań – dodała Anna Streżyńska.

Zadeklarowała wolę zorganizowania osobnego spotkania z przedstawicielami polskich województw, powiatów i gmin w celu bardziej szczegółowego omówienia kierunków zaproponowanych we wspomnianej strategii.

Najbliższe obrady Zespołu zaplanowano na 5 lutego br. Wówczas zostanie podjęta m.in. decyzja odnośnie trybu opiniowania projektu zarządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw koordynacji działań w obszarze e-administracji, udostępniania informacji sektora publicznego oraz rozwoju kompetencji cyfrowych.

3 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W obradach, oprócz kierownictwa resortu cyfryzacji, uczestniczyli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli oraz organizacji wspierających.

Źródło: MC

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-02-06 13:29:30
Marcin - Karczmiska: A co tu o mnie beze mnie? :) Ale traf :D
No ale nie jestem poprzednim piszącym. Imię i aktualna praca to tylko przypadek.

Znam to o czym piszecie, były swego czasu informacje i można było się zgłaszać do tej komisji, więc nie jest tak, że była cisza. Znam ludzi, którzy zostali tam posłani i są to dobrzy ludzie. Liczę, że może coś się wreszcie zacznie zmieniać, bo bezsensowność obecnych rozwiązań "odgórnych" widzimy już nie tylko my, ale są dostrzegalne w szerszym gronie.
Niestety na zmianę w kwestii postrzegania naszej pracy i potężnej odpowiedzialności na nas leżącej nie liczę zbytnio.
O SRP i ePUAP, czyli "narzędziach" zabijających nasze poczucie "informatyki użytkowej", lepiej nie wspominajmy, bo po co tracić czas.
 
2016-02-05 12:11:04
VaHaNaRa: Marcin ja również jestem z JST, dużej JST. Zaproszenia otrzymaliśmy z dwóch stron bo działamy w ramach większych organizacji. Nie wiem czy np. takie Karczmiska należą do Związku Gmin Polskich. Jeżeli tak to mogą być reprezentowane na spotkaniach Komisji Wspólnej. Problemem jest nie tylko komunikacja ale również i czas. W chwili obecnej jeśli nie będziesz głośno mówił o problemie to nikt nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. My staramy się głośno mówić o problemie. Wiem ,że małe gminy zatrudniają informatyków (a raczej ludzi typu człowiek orkiestra) za marne pieniądze a czasami i nie zatrudniają. Problemem jest to, że nasza praca informatyków nie jest doceniana pomimo że mamy dostęp do wszystkich systemów urzędu. Jeżeli chodzi o projekt SRP to muszę Ciebie zmartwić. Naszego zdania też nie brano pod uwagę. I tak samo jak wszystkich postawiono nas przed faktem dokonanym i mamy tylko więcej roboty za która i tak nikt więcej nie zapłaci.
 
2016-02-04 12:47:14
Marcin - informatyk gminny: Drogi "VaHaNaRa". Czy potrzeba coś więcej, pytasz. Ano potrzeba. Komunikacji. Pierwszy raz słyszę o takim "tworze" i tego rodzaju pracach. Jakoś nie widziałem nigdzie zaproszenia, ani też szerszego informowania o tym "ciele doradczym". Świetnie się powołuje na coś (to coś) co działa sobie w zaciszu, a nie służy przede wszystkim nam. Pod pojęciem "nam", mam na myśli gminy. Te najmniejsze JST na samym dole, które (tak jak przy projekcie SRP) zostały postawione przed faktem dokonanym, nie dając im (czyt. nam, gminom) żadnych pieniędzy na wdrożenie i utrzymanie i zmiany potrzebne do wykonania w oprogramowaniu używanym dotychczas. Stąd moje zdziwienie, a wręcz konsternacja. I tyle, tylko tyle albo aż tyle.
 
2016-02-04 11:55:26
VaHaNaRa: Marcinie - nie rozumiem dlaczego pytasz o takie sprawy. Skład Komisji jest określony i można to sprawdzić na stronach internetowych. Można również dostać zaproszenie na takie spotkanie. Problemem jest tylko to że trzeba działać w tym zakresie np. w Unii Metropolii Polskich.
Strona internetowa Komisji http://kwrist.mac.gov.pl/
Potrzeba coś więcej ?
 
2016-02-04 07:21:03
Marcin - informatyk gminny: cyt. "...3 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W obradach, oprócz kierownictwa resortu cyfryzacji, uczestniczyli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli oraz organizacji wspierających."
A tak spytam... kto ze strony samorządów? Kto ich tam wybrał, albo skąd się tam wzięli? Bo jakoś nigdzie nie zauważyłem ani zaproszenia, ani tym bardziej materiałów z posiedzeń tego czegoś?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25