facebook RSS # #

26.05.2018 16:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-10 13:54       aktualizacja: 2016-02-11 05:20       Wiadomości PAP
  A A A

Waga regionów. Sześć tygodni kluczowych dla przyszłości Unii Europejskiej

Waga regionów. Sześć tygodni kluczowych dla przyszłości Unii Europejskiej
Odbyłem świetną dyskusję z członkami KR
- powiedział przewodniczący RE
Fot.KR
- Rola samorządów będzie decydująca w konfrontacji z wyzwaniami, przed którymi stoi UE - uważa przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przewodniczący RE wziął udział w środowej debacie z członkami Europejskiego Komitetu Regionów w Parlamencie Europejskim. Tematem rozmów były najważniejsze wyzwania stojące przed UE, jak migracja, zmiany klimatu czy referendum w Wielkiej Brytanii ws. dalszego członkostwa w UE.

- Odbyłem świetną dyskusję z członkami Komitetu Regionów na temat głównych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska - powiedział Tusk po spotkaniu w Parlamencie Europejskim.

Odnosząc się do kwestii kryzysu migracyjnego, podkreślił, że miasta, regiony i społeczności lokalne stoją przed bardzo trudnym zadaniem, którym jest zintegrowanie ludzi potrzebujących ochrony międzynarodowej.

- Wiemy, że mamy do czynienia z wieloma niekontrolowanymi przepływami migracyjnymi, politycy europejscy i narodowi muszą zrobić wszystko, żeby zakończyć ten trend i wprowadzić z powrotem stabilność - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej. Jak dodał, chodzi nie tylko o zabezpieczanie układu z Schengen, ale również przyszłej spójności społeczności lokalnych, które trzeba chronić również z poziomu europejskiego.

- Zgodziliśmy się na to, żeby przywrócić tzw. dialog terytorialny podczas (posiedzenia) Rady w marcu, po to, żeby w procesie decyzyjnym bardziej podkreślić obecność perspektywy terytorialnej" - zaznaczył.

Zdaniem Tuska Komitet Regionów powinien występować, jako ciało doradcze i platforma wymiany doświadczeń w kwestiach imigracji, bezpieczeństwa energetycznego czy zmian klimatu.

- Zaprosiłem przewodniczącego Markkulę, żeby współpracował z Radą Europejską oraz innymi instytucjami, abyśmy wspólnymi siłami budowali lepszą przyszłość europejską. Myślę, że sobie poradzimy - powiedział Tusk.

Szef Komitetu Regionów Markku Markkula, zwrócił uwagę na słowa przewodniczącego Rady, który uznał, że KR może mieć w przyszłości „konkretny wkład" w promowaniu lokalnego i regionalnego spojrzenia na projekt europejski.

Podsumowując dyskusję w Parlamencie Europejskim, szef KR-u podkreślił, iż jest przekonany, że migracja to nie tylko obciążenie, ale i szansa dla Europy. Przywołał dane Komisji Europejskiej, według których imigranci mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy.

- Są to kwestie, które wymagają wspólnych rozwiązań europejskich (...), żeby osoby ubiegające się o azyl od samego początku były właściwie przeprowadzone przez proces pomocy humanitarnej oraz właściwie zintegrowane ze społecznościami lokalnymi - zauważył.

Markkula wskazywał także na potencjał Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. - Jesteśmy tym organem, który naturalnie może być łącznikiem, współpracujemy np. z burmistrzami miast w Libii, którzy są jedynymi demokratycznie wybranymi władzami w tym kraju. W ramach CORLEAP mamy kontakt z Azerbejdżanem, także z Białorusią - zauważył Markkula.

Jak zaznaczył, miasta i regiony będą odgrywały ponadto bardzo istotną rolę m.in. we wdrażaniu porozumień klimatycznych.

W trakcie debaty w Parlamencie Europejskim Donald Tusk powiedział, że następne sześć tygodni będzie kluczowych dla przyszłości Unii Europejskiej, a rola miast, lokalnych społeczności i regionów będzie decydująca w konfrontacji z wyzwaniami, przed którymi stoi UE.

/kic/Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25