facebook RSS # #

24.04.2018 16:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-11 14:39       aktualizacja: 2016-02-12 09:42       Wiadomości PAP
  A A A

Przyszłość RPO. MR zapewnia: instytucjami zarządzającymi są zarządy

Przyszłość RPO. MR zapewnia: instytucjami zarządzającymi są zarządy
Fot. KR
- W Ministerstwie Rozwoju nie są prowadzone żadne prace, których celem miałyby być zmiany w systemie zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi. Funkcje Instytucji Zarządzających RPO pełnią zarządy poszczególnych województw - zapewnia resort rozwoju.

W latach 2014-2020 samorządy województw w ramach regionalnych programów operacyjnych będą dysponowały kwotą ponad 31 mld euro. To niemal 40 proc. całej puli dla Polski w obecnym rozdaniu funduszy unijnych.

Do polskich samorządowców w Brukseli dotarła pogłoska, że zarządzanie regionalnymi programami operacyjnymi zostanie przekazane wojewodom.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów (KR), w którym uczestniczyła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, marszałek wielkopolski Marek Woźniak zaapelował o utrzymanie w Polsce dotychczasowego modelu wdrażania funduszy unijnych, w którym część środków dzielona jest z poziomu samorządów województw.

- Mamy uzasadnione obawy, żeby stwierdzić, że być może polski rząd wystąpi o renegocjacje umowy partnerstwa i programów regionalnych w taki sposób, aby odebrać władzę w tym zakresie organom samorządowym i przenieść ją na funkcjonariuszy rządowych - powiedział Woźniak. Dodał, że byłoby to całkowitym zaprzeczeniem dotychczasowego modelu.

Jak podkreślił Woźniak, który jest przewodniczącym polskiej delegacji do KR-u, samorządowcy obawiają się, że „wdrażanie funduszy polityki spójności może zdominować model państwa silnie scentralizowanego, z dominującą władzą wykonawczą”.

- Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie modelu zdecentralizowanego, który wpisuje się w upodmiotowienie władz regionalnych, apeluję, abyśmy zachowali ten nasz wspólny europejski dorobek, wspólny europejski sukces – powiedział marszałek.

- Nie mieszamy się w sprawy wewnętrzne, w organizację państwa członkowskiego, ale jasne jest, że zarzadzanie funduszami wymaga ekspertów. Bardzo ważne jest to zwłaszcza w Polsce, która ma bogate doświadczenie w tym zakresie zebrane w ciągu ostatnich lat – powiedziała komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Uznała, że wdrażanie funduszy unijnych wymaga stabilizacji i gwarancji ciągłości. Dodała, że spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, z którymi rozmawiała o nowym okresie programowania, zrobiło na niej bardzo dobre wrażenie i przy najbliższej okazji chętnie ponownie zagości w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju, zapytane o plany centralizacji zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi, zaprzeczyło, jakoby rozważano zmiany w tym zakresie.

„W Ministerstwie Rozwoju nie są prowadzone żadne prace, których celem miałyby być zmiany w systemie zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi. Funkcje Instytucji Zarządzających RPO pełnią zarządy poszczególnych województw” - podkreślono w stanowisku resortu przesłanym Serwisowi Samorządowemu PAP.

/kic/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25