facebook RSS # #

26.05.2018 16:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-11 14:14       aktualizacja: 2016-03-08 15:34       Wiadomości PAP
  A A A

Dramat Europy. Brakuje środków adekwatnych do rozwoju wydarzeń

Dramat Europy. Brakuje środków adekwatnych do rozwoju wydarzeń
Zamykanie oczu na rzeczywistość
może być kosztowne
- mówi Stanisław Szwabski
Fot.KR
Rozwiązywanie problemów, z którymi zmaga się Europa, wymaga znacznie większych środków i bardziej intensywnych programów pomocowych - uważa członek Europejskiego Komitetu Regionów Stanisław Szwabski

Po środowym wystąpieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który wziął udział w debacie z europejskimi samorządowcami w Parlamencie Europejskim, głos zabrali przewodniczący pięciu grup politycznych Europejskiego Komitetu Regionów.

Szef grupy Przymierze Europejskie (EA) Stanisław Szwabski, który jest gdyńskim radnym, podkreślił, że Europa stoi obecnie w obliczu wielkich wyzwań i zagrożeń.

- Aktualnie w wielu państwach Europy obserwujemy wzrost nastrojów antyeuropejskich. Dzieje się tak pomimo oczywistych korzyści, jakie te państwa odnoszą z członkostwa w Unii Europejskiej - zaznaczył Szwabski. Dodał, że żadne z tych państw nie jest w stanie skuteczniej rozwiązywać swoich problemów w pojedynkę.

Według niego politycy dla realizacji doraźnych interesów politycznych upowszechniają idee nacjonalizmu, podważając dorobek europejskich społeczeństw. - Działania te, szczególnie wobec rzeczywistych problemów, którym musimy teraz zaradzić, mogą zagrozić integralności Unii - oświadczył.

Szwabski w swoim wystąpieniu skrytykował Europejską Politykę Sąsiedztwa. - Partnerstwo Wschodnie, a szczególnie Unia dla Śródziemnomorza, to pasmo porażek. Brakuje nam konsekwencji, determinacji, a także środków adekwatnych do dramatycznego rozwoju wypadków. Unii Europejskiej brakuje szczodrości, co szczególnie widać w odniesieniu do Ukrainy – podkreślił.

Zdaniem polskiego przedstawiciela KR-u, aktywne rozwiązywanie problemów uchodźców, problemów ISIS w Syrii i Iraku oraz problemów rozwojowych w wielu krajach bliższego i dalszego sąsiedztwa, wymaga znacznie większych środków, bardziej intensywnych programów pomocowych. Jak zaznaczył, trudno przyjąć do wiadomości, że nas na to nie stać.

- Zamykanie oczu na rzeczywistość, może w niedługiej przyszłości okazać się dużo bardziej kosztowne - uważa Szwabski.

Gdyński radny zaapelował, by Unia Europejska wykorzystała wszystkie dostępne mechanizmy dla osiągnięcia celów polityki sąsiedztwa oraz opanowania kryzysu migracyjnego.

- Kontrola granic, wsparcie dla krajów utrzymujących obozy uchodźców, opanowanie konfliktów, będących źródłem zjawisk migracji to są działania priorytetowe - zaznaczył.

Obecnie w Komitecie Regionów działa pięć grup politycznych: Europejska Partia Ludowa (PPE), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), Przymierze Europejskie (EA) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR).

/kic/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25