facebook RSS # #

24.04.2018 13:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-15 14:30       aktualizacja: 2016-02-15 18:11       Wiadomości PAP
  A A A

Nie tylko PKB. Europejski Komitet Regionów zaapelował o nowe wskaźniki

Nie tylko PKB. Europejski Komitet Regionów zaapelował o nowe wskaźniki
Wyjdźmy poza PKB - apeluje KR
Fotolia
Przy podziale unijnych funduszy oprócz PKB należy brać pod uwagę także wskaźniki środowiskowe i społeczne - takie postulaty zgłaszają samorządowcy w Brukseli.

Europejski Komitet Regionów zaapelował o „wyjście poza PKB" przy mierzeniu rozwoju regionów w celu lepszego ukierunkowania unijnych strategii politycznych i precyzyjniejszego kierowania funduszy unijnych. Miałyby one trafiać na obszary, gdzie są najbardziej potrzebne, na podstawie jasno określonych priorytetów.

- Jeśli chcemy, aby kolejny budżet UE przynosił lepsze efekty i był w większym stopniu ukierunkowany na wyniki, konieczne są lepsze kryteria oceny potrzeb regionów i pomiaru postępów strategicznych - uważa przewodnicząca włoskiego regionu Umbria Catiuscia Marini, autorka opinii Komitetu Regionów ws. wskaźników rozwoju terytorialnego.

Marini jest przewodniczącą Partii Europejskich Socjalistów (PES) w KR. Komisja Europejska ma obowiązek zasięgania opinii komitetu, jeśli jej działania mogą mieć wpływ na regiony i miasta. KR może też wydać opinię z własnej inicjatywy, tak jak ma to miejsce w tym przypadku.

Zdaniem samorządowców wskaźnik PKB powinny uzupełniać kryteria z zakresu jakości środowiska, tzw. włączenia społecznego, możliwości zatrudnienia i kształcenia. Mają one umożliwić określenie priorytetów geograficznych i sektorowych następnej generacji europejskich planów inwestycyjnych.

Przedstawiciele europejskich miast i regionów zwrócili się ponadto z apelem do unijnych instytucji o możliwość udziału w procesie opracowywania tych wskaźników, a także wyznaczania celów unijnej polityki, tak by można było wdrażać strategie polityczne i dokonywać pomiaru ich rezultatów „z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb obywateli i przedsiębiorstw".

Europejscy samorządowcy w swojej opinii wezwali UE do zagwarantowania, że dane regionalne będą udostępniane i regularnie aktualizowane. W celu wypełnienia obecnej luki informacyjnej komitet zaproponował wprowadzenie syntetycznego regionalnego wskaźnika postępu.

KR zwrócił się również do Komisji Europejskiej i Eurostatu o opracowanie harmonogramu przekazania nowych, spójniejszych statystyk regionalnych i zapewnienia odpowiedniego udziału a tym procesie władz lokalnych i regionalnych.

/kic/Serwis Samorządowy PAP

 

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25