facebook RSS # #

24.04.2018 16:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-16 15:04       aktualizacja: 2016-02-16 17:15       Wiadomości PAP
  A A A

Bez karcianych. Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany Karty Nauczyciela

Bez karcianych. Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany Karty Nauczyciela
Rząd przyjął projekt zmiany Karty Nauczyciela
fot.PAP
Od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra edukacji narodowej.

Likwidacja tzw. godzin karcianych jest jednym z najważniejszych rozwiązań zaproponowanych w zmienianej Karcie Nauczyciela. Stanowi to spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé.

Od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Na podstawie obowiązujących przepisów każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musi poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne, natomiast nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej – jedną godzinę.

Po zmianach nauczyciele mogliby prowadzić zajęcia pozalekcyjne, odpowiednie do potrzeb i zainteresowań uczniów, zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora szkoły. Jednocześnie w związku z likwidacją obowiązku prowadzenia tych zajęć w dotychczasowej formule, przewidziano odejście od rejestrowania ich wymiaru. Jest to rozwiązanie korzystne dla nauczycieli, bo oznacza odciążenie ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych.

Przewidziano objęcie wszystkich nauczycieli przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej i rozszerzenie na nich wymogu niekaralności. Nowe regulacje mają uniemożliwić zatrudnienie w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej jako nauczyciela osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i nie korzysta z praw publicznych.

Zapis dotyczy także osoby przeciwko której toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne, a także ukaranej za przestępstwo umyślne lub nie mającej odpowiednich kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska. W praktyce nauczyciel przed zatrudnieniem w placówce oświatowej będzie musiał przedstawić jej dyrektorowi m.in. informację z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych i zaświadczenie o niekaralności, na podstawie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

Zaproponowano również przepisy, które ułatwią planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym minister edukacji narodowej przyzna tytuł honorowego profesora oświaty. Tytuł ten jest nadawany nauczycielom, którzy w trakcie wieloletniej pracy pedagogicznej, wyróżniali się wybitnymi osiągnięciami pedagogicznymi. Można do niego zgłaszać nauczycieli, którzy mają 20-letni staż pracy w zawodzie, w tym co najmniej 10-letni okres pracy na stanowisku nauczyciela dyplomowanego.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, dla których wyznaczono inne terminy wejścia w życie.

Źródło: CIR

kkż/
Serwis Samorządowy PAP
TAGI: EDUKACJA , PRAWO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 6 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-02-19 08:36:24
Jarek: Apel do samorządów. Nie dajcie się szantażować rodzicami,że szkole trzeba dać dodatkowe godziny zajęć pozalekcyjnych. Jeżeli ulegniecie to będziecie płacić podwójnie. Nie zazdroszczę dyrektorom, a Ministerstwu gratuluje braku wyobraźni i oceny stanu faktycznego.
Już widzę tych nauczycieli wolontariuszy i tych dyrektorów,którzy przydzielają zajęcia. Utopia.
 
2016-02-18 21:07:56
bwk: czytelnik polski może nie jest douczony i nie przypuszcza nawet, że żołądek młodego nauczyciela i starego nauczyciela ma takie same potrzeby, też musi dostać pożywienie, a trzeba pracować do 67 roku życia; nieładnie tak zabierać komuś pracę, bo jest stary; pamiętaj gościu obyś dożył do wieku poważnego, bo w tym kraju będzie o to coraz ciężej
 
2016-02-18 19:21:20
Mmm: Dlaczego za zaświadczenie o niekaralności ma płacić nauczyciel? Np. Co rok 30 zł.
 
2016-02-18 07:38:52
wiki: Młoda kadra czeka?! miałam teraz okazję zobaczyć jak chętnie rwą się do pracy by zdobyć doświadczenie i może zostać zatrudnionym na dłużej. Brak słów - chcą pracować, ale najlepiej by pensja im sama wpadała, bez prowadzenia zajęć. A jeszcze pretensje gdy po lekcji trzeba zostać 15 minut dłużej by przygotować salę... A o strzępienie się o wysokość pensji - to już standard.
Widać zresztą to ich rwanie się do pracy po samych praktykach - sposobie przygotowania lekcji...
 
2016-02-17 19:50:48
n: czytelnik polski zawistnik kolejny. Wyobraz sobie ze kazdy z nas prowadzi wiecej niz 2 godz róznych zajęc. Tez pracuje w kilku szkołach bo to jedyna szansa zeby miec etat. I wyobraz sobie ze w wiekszosci to młodzi zajmuja strszym miejsce bo sa generuja nizsze koszty niz specjalisci. A te przepisy doprowadza do sztucznego siedzenia w szkole w pustej sali... 50 nauczycieli kazdy po np 5 godzin oczywiscie po 15tej jak kończa sie lekcje. i te tłumy dzieci...
 
2016-02-17 19:04:45
czytelnik-polski: Cyt. "Po zmianach nauczyciele mogliby prowadzić zajęcia pozalekcyjne, odpowiednie do potrzeb i zainteresowań uczniów, zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora szkoły"
Rozumiem, że nowe godziny "pozalekcyjne" będą w ramach 40godzinnego pensum, czyli w ramach wynagrodzenia dotychczas pobieranego przez nauczyciela??? Czy to oznacza, że nauczyciel pracujący 18godz tygodniowo, będzie uzupełniał na polecenie dyrektora swoje 40godz. pensum np. 5godzin/tyg ponad te 18godz., dodatkowo prowadząc zajęcia np. wyrównywania wiedzy, bo uczniowie zgłosili taką potrzebę? Jeśli tak to cieszę się bardzo, może taki system pracy nauczycieli wpłynie korzystnie na zwolnienie części zajętych miejsc pracy, bo praca w dwóch lub trzech szkołach jednocześnie to dziś standard, a młoda kadra czeka i czeka. Jeśli intencją ustawodawcy jest właśnie ograniczenie takich szkodliwych praktyk,to kłaniam się nisko w imieniu młodych bezrobotnych nauczycieli, którzy chcą pracować.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25