facebook RSS # #

27.04.2018 01:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-22 16:20       aktualizacja: 2016-02-29 14:33       Wiadomości PAP
  A A A

Rząd się zajmie. Kroją się zmiany w tabelach płac pracowników samorządowych

Rząd się zajmie. Kroją się zmiany w tabelach płac pracowników samorządowych
Możliwe są zmiany
w tabelach wynagrodzeń w jst
Fotolia
Możliwe są zmiany w tabelach wynagrodzeń w samorządach. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Działania w celu wpisania projektu regulacji do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podejmowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od uzyskania wpisu do wykazu uzależniona była kontynuacja prac nad projektem.

Nowelizacja przepisów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych miałaby polegać przede wszystkim na podwyższeniu minimalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego w dotychczasowych dwóch tabelach (określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia).

Ponadto stawki dodatku funkcyjnego przysługującego pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i powołania (załącznik nr 2) miałyby zostać określone w formie kwotowej. Z informacji na stronie KPRM wynika, że poziom stawek będzie odpowiadał dotychczasowej wysokości ustalonej procentowo w odniesieniu do najniższego wynagrodzenia zasadniczego w 1. kategorii zaszeregowania.

Nowelizacja rozporządzenia ma ponadto uzupełnić wykaz stanowisk o zawody informatyczne funkcjonujące w urzędach i jednostkach organizacyjnych (załącznik nr 3). Obecnie w tabelach wymienione są tylko dwa stanowiska - informatyk i starszy informatyk. Wykaz stanowisk ma się poszerzyć ponadto o stanowisko dziennego opiekuna wprowadzonego ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Jak poinformowano na stronie KPRM, minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych obowiązują od 2009 r. i wymagają aktualizacji, szczególnie w kontekście wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2016 r. wynosi 1 850 zł.

Do MRPiPS napływały wnioski oraz interpelacje poselskie o podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych. Zagadnienie nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w tym zakresie było przedmiotem dyskusji na zeszłorocznych posiedzeniach Zespołów ds.: Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz spraw Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

„Zgłoszona przez stronę samorządową potrzeba rozszerzenia grupy stanowisk o stanowiska informatyczne została uwzględniona” - zaznaczono na stronie kancelarii premiera.

Obecna tabela wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych z podziałem na 22 kategorie dostępna jest TUTAJ.

/kic/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: FINANSE , PRACA , PRAWO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-02-24 14:21:48
asad: A ja mam pytanie, nawet jeżeli podniosą te stawki w tabeli, to jakie to będzie miało realne przełożenie na zarobki osób pracujących już w JST? Jeżeli ktoś ma powyżej stawki minimalnej określonej w tabeli to taka zmiana nie wpłynie w żaden sposób na osiągane wynagrodzenie. Mylę się?
 
2016-02-23 15:00:24
informatyk gminny: @Aramis Mam takie same odczucia. Kadra się starzeje, coraz wyższe wymagania i znajomość techniki, a zamiast iść w kierunku urealnienia wynagrodzenia względem wykonywanych zadań stawia się na zażegnanie sporów poprzez wyrównanie stawek i utworzenie dodatkowych kategorii.
Przy swoim informatyku mam już tyle różnych ról, że sam nie wiem do końca jakie role pełnię, a jeszcze jak któryś z "urzędników" poczuje się urażony, bo z braku czasu nie mogę natychmiast pobiec i poprawić krzywej tabelki w Wordzie, to rzuci zalotnie "ale ty tu jesteś do robienia tego, bo to na komputerze" i na nic tłumaczenia, że ja jestem od tego, żeby taki pajacyk miał na czym pracować, a nie od tego żebym za niego zrobił to czy tamto, bo jemu uczyć się już nie potrzeba.
 
2016-02-23 10:41:00
Aramis: To śmieszne,brzmi jak: ... czy się stoi czy się leży... to samo się należy, czyli proponowana zmiana to dążenie do spłaszczania struktury płac. Działanie destruktcyjne dla wybijajacych się pracowników i demotywujące. Doprowadzi to do coraz większej byle jakości. Przed samorządem co rok stają nowe trudne, bo najczęściej niedopracowane zadania. Potrzeba nam inteligentnych i ambitnych ludzi - a co mamy im do zaoferowania???
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25