facebook RSS # #

26.05.2018 16:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-02-25 15:59       aktualizacja: 2016-02-25 17:15       Wiadomości PAP
  A A A

Cyber sejf. Co jest najważniejsze dla bezpieczeństwa w sieci? MC prosi o głosy

Cyber sejf. Co jest najważniejsze dla bezpieczeństwa w sieci? MC prosi o głosy
Co jest najważniejsze? Fotolia

Co jest najważniejsze dla bezpieczeństwa w sieci - resort cyfryzacji rozpoczął konsultacje Założenia Strategii Cyberbezpieczeństwa dla RP i prosi o uwagi do 8 marca.

Ministerstwo podkreśla, że obszar bezpieczeństwa obywateli, również w sieci Internet, powinien być stawiany na równi z ochroną militarną kraju. Jak wskazano w Kierunkach Działań Strategicznych Ministra Cyfryzacji w obszarze informatyzacji usług publicznych, ochrona cywilnej cyberprzestrzeni RP to jeden z głównych priorytetów ministra cyfryzacji.


Resort apeluje, że w sieci coraz częściej dochodzi do naruszania ekonomicznych praw obywateli i przejmowania ich wrażliwych danych i należy temu skutecznie przeciwdziałać. Jest to również istotne ze względu na dynamicznie rozwijające się usługi.

Opracowany w UE projekt dyrektywy NIS, nad którą prace zakończą się w połowie  roku 2016 - kładzie silny akcent na obszar cyberbezpieczeństwa. Resort jest zdania, że niezbędne jest natychmiastowe zbudowanie warunków bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni RP.


Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni określają trzy podstawowe obszary: Technika - Procedury - Ludzie. Jak utrzymuje ministerstwo, zgodnie z analizami „obszar techniczny jest na zadowalającym poziomie i należy  dbać o jego dalszy rozwój", ale „pozostałe dwa obszary (Procedury i Ludzie) należy jak najszybciej podnieść na znacznie wyższy poziom organizacyjny".

W Założeniach Strategii Cyberbezpieczeństwa jest w związku z tym nacisk na sferę organizacyjną systemu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Zakłada się, że opracowane Założenia Strategii Cyberbezpieczeństwa dla RP, jako dokument kierunkowy, stanowiły będą podstawę do opracowania Strategii Cyberbezpieczeństwa RP, która dokładniej opisze wszystkie wskazane kierunki działań.


Zgodnie z założeniami, opracowanie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP będzie realizowane z udziałem interesariuszy procesu i konsultacji z ekspertami. Resort przekazuje więc do konsultacji, przygotowany przez Zespół zadaniowy MC, dokument określający  Założenia Strategii Cyberbezpieczeństwa dla RP.

Przedstawia w nim prawno-instytucjonalną analizę stanu obecnego i główne założenia budowy efektywnego systemu ochrony cyberprzestrzeni RP oraz proponowane rozwiązania, które posłużą do przygotowania krajowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP.


Konsultacje potrwają do 8 marca. Uwagi można nadsyłać  na adres: krzysztof.politowski@mc.gov.pl.

Założenia Strategii Cyberbezpieczeństwa dostępne są tutaj


https://mc.gov.pl/files/zalozenia_strategii_cyberbezpieczenstwa_v_final_z_dnia_22-02-2016.pdf


Źródło: MC

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-02-26 08:14:55
Irek: Co jest najważniejsze? Przede wszystkim zmiana przepisów, które uniemożliwią firmom handlującym naszymi danymi działać w sieci. Spam, wyłudzenia danych osobowych, naciąganie na "prawdziwe" nagrody czy wyłudzanie pod przykrywką zgody na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną. Dlaczego została zmieniona ustawa o świadczeniu usług elektronicznych, która daje spamerom legalne zaśmiecanie skrzynek firmowych? Dlaczego takie firmy nie są karane? Może ktoś z MC poczyta trochę internet i zobaczy ile jest w nim postów/maili od ludzi, którzy nie mogą sobie poradzić z takimi wyłudzaczami czy nawet oszustami. Nie każdy Kowalski zna Internet i wie, co robi a czego nie robić. MC nie potrafi ogarnąć najprostszych problemów zwykłych użytkowników Internetu i pyta co by tu jeszcze poprawić? Wstyd i żenada!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25