facebook RSS # #

24.05.2018 09:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-03-02 18:06       aktualizacja: 2016-03-03 18:32       Wiadomości PAP
  A A A

Sobotni help. Pracownicy Service Desk COI pełnią w soboty dodatkowe dyżury

Sobotni help. Pracownicy Service Desk COI pełnią w soboty dodatkowe dyżury
Czy to pomoże?
Fotolia
Pracownicy Service Desk pełnią w soboty dodatkowe dyżury. Taką decyzję podjęło nowe kierownictwo Centralnego Ośrodka Informatyki. COI planuje też położenie większego nacisku na podniesienie ich wiedzy merytorycznej.

Od 20 lutego 2016 r. pracownicy Service Desk pełnią w soboty dodatkowe dyżury. Taką decyzję podjęło nowe kierownictwo COI.

Jak informuje Centralny Ośrodek Informatyki, zgłoszenia dotyczące działania aplikacji ŹRÓDŁO można rejestrować przez całą dobę w systemie zgłoszeniowym dostępnym pod adresem pomoc.coi.gov.pl. Zgłoszenia przyjmowane są także pod numerem telefonu (42) 253 54 99. Do obsługi zgłoszeń telefonicznych w soboty w godzinach 8:00 - 16:00, skierowani zostali dodatkowi konsultanci.

Zespół Service Desk, zajmujący się wsparciem dla aplikacji ŹRÓDŁO, zlokalizowany jest w łódzkim oddziale COI. Pracują tam 22 osoby. Większość pracowników ma wyższe wykształcenie informatyczne oraz wcześniejszą kilkuletnią praktykę w zespołach service desk lub call center.

COI zatrudnia również dwóch byłych trenerów pl.ID, którzy obecnie wspomagają pracę I Linii w bardziej skomplikowanych zgłoszeniach.

Jak podkreśla nowa rzecznik prasowa COI Katarzyna Jedlińska, wiele z tych osób posiada ukończone szkolenia i certyfikaty z HDI, ITIL, Prince2, MCSA, MCSE i innych kursów. Specjaliści I Linii są autorami lub współautorami wielu dokumentów technicznych, przeznaczonych zarówno do wewnętrznego użytku COI, jak i dla odbiorców zewnętrznych, np. Lokalnych Administratorów Systemu.

- Warto dodać, że każdy z konsultantów Service Desk ma dostęp do wersji szkoleniowej Źródła i potrafi wykonać w interfejsie podstawowe akcje, tak aby pomoc dzwoniącym w podstawowych krokach – mówi Katarzyna Jedlińska.

Service Desk obsługuje wszystkie zgłoszenia: część z nich, jak konfiguracje stacji roboczych lub konsultacje prostych akcji, są rozwiązywane w pierwszym kontakcie, inne kierowane są do dedykowanych grup tj. II i III linii wsparcia oraz do administratorów sieci SRP, a także analityków w Ministerstwie Cyfryzacji.

Do naszej redakcji cały czas zgłaszają Państwo, że nadal jest wiele zgłoszeń oczekujących.

- Prawdą jest, że są zgłoszenia oczekujące na rozwiązanie, potwierdzenie i zamknięcie, niektóre niestety nawet od kilku miesięcy – mówi Katarzyna Jedlińska.

Jak dodaje, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zgłoszenia mają tę samą wagę - czasami dotyczą bardzo ważnych kwestii związanych ze zmianami w aplikacji, co wymaga akceptu uprawnionych do tego podmiotów.
Zespół ściśle współpracuje z II i III Linią Wsparcia, a wiele spośród ponad 36 tys. zamkniętych dotychczas zgłoszeń zostało rozwiązanych samodzielnie przez I Linię.

- Jednak wiele zgłoszeń wymaga współpracy z dalszymi liniami wsparcia. Liczne pytania merytoryczne kierowane do Service Desku są przekazywane do analityków ministerstwa - początkowo spraw wewnętrznych, obecnie resortu cyfryzacji – podkreśla rzeczniczka COI.

Obecnie w Service Desk COI planuje położenie większego nacisku na podniesienie wiedzy merytorycznej (tj. jak dana ustawa przekłada się na funkcjonowanie aplikacji).

- Chodzi o to, aby zapewnić szybszą obsługę tego typu zgłoszeń, których obecne czasy rozwiązań z racji przekazywania do innych grup wsparcia nie są dla końcowych użytkowników satysfakcjonujące, szkolenia z serii HDI Support Center Analyst ukierunkowane na wypromowanie właściwego standardu rozmów i korespondencji pisanej – deklaruje rzeczniczka.

Decyzją nowej dyrekcji COI, Service Desk od 20 lutego pełni sobotnie dyżury w godzinach 8.00-16.00.
- Powstała stosowna instrukcja przedstawiona Dyrektorowi Pionu Eksploatacji Systemów, jak również zaktualizowano odpowiedni dokument dla Zespołu Utrzymania Systemów, który wspomaga nas w obsłudze zgłoszeń CEPiK oraz pl.ID w niedziele oraz porach nocnych – mówi Katarzyna Jedlińska.

Seria szkoleń dla pracowników Service Desk rozpocznie się jeszcze w marcu i będzie cyklicznie kontynuowana.

- Zdajemy sobie sprawę z opinii krążących w sieci i obecnie jednym z naszych priorytetów jest poprawa komunikacji z użytkownikami – deklaruje rzeczniczka COI.

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-03-11 19:21:32
likaon: Ciekawa jest opinia użytkownika "samorządowiec"--czyli punkt widzenia jak zawsze zależy od punktu siedzenia. Wszystkim pracownikom urzędów wydaję się ,że aplikacje ,bazy danych ,algorytmy to bułka z masłem.Pstryk i juz się wszystko zrobi w 5 min albo na wczoraj :/ Drodzy pracownicy samorządów informatyka jest podobna do medycyny. Nie ma programów(dokładnie kodu w C++) w 100% napisanych bezbłędnie...Tak samo nie ma idealnych ,bezbłędnych decyzji z poziomu jednego czy drugiego urzędu.
Zresztą takie żale są niepoważne...PRL i taplanie się w samych papierkach dawno minęło.
 
2016-03-04 20:49:25
informatyk gminny: @infor Pamiętam swoje czasy szkolne i początki programowania. Też takie babole robiłem :) No ale 9 dowodów do poprawki... Ludzi dzisiaj EL obdzwoniła i poinformowano o opóźnieniu. Tylko 3 osoby zwyzywały dziewczynę od biórw i leni. Postęp....
 
2016-03-04 07:58:47
infor: informatyk gminny: tak Bagno nie potrafi przeliczyć terminu ważności jeśli dniem wysłania do produkcji jest 29 luty!
Wszystkie dowody wysłane w tym dniu są unieważnione :D i należy ponownie złożyć wnioski :D taki mały "ups" przy problemach z Bagnem to nic ludzie dłużej poczekają na dowód
 
2016-03-03 15:55:09
ja: tak szkolenia certyfikaty-papiery nie mające nic wspólnego z umiejętnościami, gdzie wiedza z USC by mieć pojecie jak ma wyglądać akt po różnych uznaniach zmianach sprostowaniach itp. W łodzi żaden z trenerów nie miał podstawowej wiedzy z USC a i w źródle to ledwo sobie radzili jak coś nie wychodziło to przeskoczyli i tyl.
 
2016-03-03 12:22:04
LAS: "są autorami lub współautorami WIELU dokumentów technicznych, przeznaczonych zarówno do wewnętrznego użytku COI, jak i dla odbiorców zewnętrznych, np. Lokalnych Administratorów Systemu." za dużo to tej dokumentacji dla LAS - ów to nie było. raczej każdy w każdej gminie własnym sumptem musiał kombinować
 
2016-03-03 08:20:44
informatyk gminny: Pomoże strasznie.

Co tam Bagno zawaliło z dowodami? Nie przewidziano 29 lutego w tym roku czy mi się wydaje?
 
2016-03-02 19:51:55
samorządowiec: 1. Zamknięcie zgłoszenia na atmosferze, nawet z komentarzem "rozwiązane" wcale nie oznacza, że rozwiązany został zgłoszony problem.
2. Ukończone wykształcenie wyższe, kursy, szkolenia, tytuły naukowe, certyfikaty, dyplomy i inne tego typu poświadczenia nie zawsze idą w parze z posiadaną wiedzą i umiejętnościami (tak jest w każdym zawodzie i każdej grupie społecznej), niech więc Pani Rzecznik daruje sobie te świadectwa szkolne.
3. Jeżeli odniesiemy się do "ukierunkowania na wypromowanie właściwego standardu rozmów i korespondencji pisanej", to akurat w tym kierunku konsultanci są dobrze wypromowani. Prowadzą ulizaną korespondencję, opanowali zwroty grzecznościowe itp., nie ukąszą, a krew wypiją, tylko że to nie ma żadnego przełożenia na rozwiązywanie problemów z bagnem. Ich największą zaletą jest to, że nikogo nie dopuszczą do rozmów i korespondencji z dalszą linią wsparcia, a z konsultantem rozmawia się jak ze ścianą, z tą tylko różnicą, że konsultant podziękuje za rozmowę i życzy miłego dnia, a dzień z bagnem nigdy nie był miłym dniem.
4. Pracownik w samorządzie musi posiadać wykształcenie prawnicze lub administracyjne, a w COI zagadnienia prawne rozwiązują informatycy, stąd też nieporozumienia na linii użytkownik - konsultant.
5. Rozwiązania przyjęte w COI związane ze składaniem zgłoszeń na atmosferze są lekceważeniem nie tylko użytkownika, ale przede wszystkim obywatela.
Jeżeli użytkownik nie może obsłużyć klienta z przyczyn od niego niezależnych, to COI działające na zlecenie właściciela SRP, na którego obowiązek prowadzenia systemu nałożył ustawodawca powinno błyskawicznie reagować, a nie bawić się w biurokrację, drogę służbową, instrukcje itp.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25