facebook RSS # #

26.05.2018 16:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-03-09 19:45       aktualizacja: 2016-03-09 15:59       Wiadomości PAP
  A A A

Testy na 500. MC sprawdzi wydajność systemów do składania wniosków on-line

Testy na 500. MC sprawdzi wydajność systemów do składania wniosków on-line
Wszystko będzie sprawdzone
- zapowiada minister Streżyńska
Od czwartku w Ministerstwie Cyfryzacji rozpoczną się intensywne testy wydajności systemów umożliwiających składanie on-line wniosków o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 Plus”.

Testy będą trwały do 1 kwietnia, żeby można było mieć pewność, że na starcie projektu wszystko działa.
- A w systemach informatycznych może nastąpić wiele wydarzeń związanych z funkcjonowaniem łączy telekomunikacyjnych. To wszystko będzie sprawdzane – zaznaczyła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Od 1 kwietnia br. m.in. klienci korzystający z serwisów transakcyjnych Banku, jak również PUE ZUS – będą mogli wypełnić i wysłać wniosek w programie „Rodzina 500 plus” w wersji elektronicznej.

Czytaj 500 zł w PKO BP. Świadczenie za darmo nie tylko w elektronicznej bankowości

Według Anny Streżyńskiej to „bardzo ważne wydarzenie, które zaczyna proces przygotowywania kanałów elektronicznych do składania wniosków o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus”.

– To pokazuje, że kanały bankowe oraz PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są już prawie gotowe do wykorzystania i będą stanowiły główny kanał składania wniosków drogą elektroniczną – podkreśliła.

Zdaniem Bartosza Marczuka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kanał elektroniczny jest zupełnie nową jakością w relacjach obywatel – państwo.

- Traktujemy obywatela w ten sposób, że nie żądamy od niego żadnych dodatkowych zabezpieczeń lub wizyt, by wyrabiał sobie podpis elektroniczny lub zakładał konto - powiedział.

Jak dodał, w ten sposób obywatele, którzy korzystają na co dzień z bankowości elektronicznej poprzez swoje loginy i hasła, będą mogli złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus”.

- Wychodzimy, dzięki bardzo dobrej współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, bankiem PKO BP oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych frontem do obywatela. Zachęcamy do wykorzystania tego najprostszego sposobu do złożenia wniosku, jakim jest opcja on-line – zaznaczył Marczuk.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-03-15 10:29:44
Feliks: Czekamy na odpowiedzi do pytań postawionych w komentarzach. Przydałoby się.
 
2016-03-15 10:05:26
Kamil W: Zapraszam informatyków związanych z pomocą społeczną i samorządem do Forum Inforamtyków Pomocy Społecznej - można nas znaleźć na Google+ oraz na Facebook-u. Mamy grupę FB i stronę FB. Zapraszam do dyskusji, razem więcej zdziałamy:)
 
2016-03-12 09:46:21
Marcin - informatyk gminny: A niedawno ktoś zapowiadał że będzie lepsza komunikacja. Że będzie "głos z samego dołu" brany pod uwagę. A tu?
Znowu informatycy w gminach będą mieli kolejnego strupa na głowie do utrzymania, o którym nic nie będą wiedzieli, a będą musieli dużo zrobić.
A miało być tak pięknie...
 
2016-03-11 08:13:29
informatyk_samorządowy: Czy z tej informacji wynika, że ePUAP nie będzie używany do składania wniosków online? Jak bankowość elektroniczna i PUE ZUS mają się do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych. Czy w tym przypadku nie będziemy mieli przypadku nieskutecznego wniesienia pisma elektronicznego (wniosku o 500+) i w konsekwencji każda wydana na podstawie takiego wniosku decyzja będzie prawnie wadliwa?
 
2016-03-10 09:41:32
loki: A kto się zajmuje dostosowaniem ePUAPu? Przecież minister zlikwidowała jednostkę zajmująca się tym do tej pory.
 
2016-03-09 19:04:49
informatyk gminny: Nowy artykuł poproszę... :)

W imieniu zespołów informatyki wielu urzędów.

1. Co z systemami CAS i Empatia? Czy w przypadku wykonywania zadań przez urzędy gmin występujemy o nadanie kont/uprawnień w CAS i Empatii? Jeśli tak, to do kogo? Czy to OPSy (jako administratorzy) nadają, czy jesteśmy zupełnie obcymi dla nich tworami i występujemy bezpośrednio do administratorów ww systemów?
W chwili obecnej słyszymy przeważnie "proszę jeszcze ze 2 tygodnie poczekać, bo nie wiemy", a kurcze jakoś tak nie mamy tych "2 tygodni" :)
Jak tam po kolei wszystko przeprowadzić?
Pracujemy głównie w urzędach, a tymi rzeczami zajmowały się OPSy. Ja akurat nie miałem styczności z żadnym z tych systemów, jedynie mały epizod z Empatią miałem, ale nawet nie pamiętam już jaki.

2. ePUAP - gdzie i jak znaleźć wnioski o 500+, jak to będzie działać?

3. Banki, PUE i inne takie - Gdzie będą spływać informacje z banków? Empatia czy ePUAP? Jak to będzie rozwiązane? Będzie możliwe bezpośrednie importowanie danych do systemów komercyjnych wprost z Empatii czy praca będzie wykonywana ręcznie?

4. Łączenie danych systemów OPS <> gminy. Czy dane z 500+ będą jakoś wpływać na dane w systemach OPS? Informacje będą wymienne poprzez Empatię? Nie mówię tu o rozwiązaniach producentów oprogramowania, bo to zupełnie inna rzecz i tam zapewne wszystko się zgra ze sobą bez większego problemu tak jak to funkcjonuje obecnie.

Szkolenia urzędników trwają, wszędzie merytoryczni są w uważaniu, a my znowu jesteśmy gdzieś tak z boku. Jak na razie jedynie się domyślamy i mamy nadzieję na w miarę standardowe rozwiązanie. W końcowej fazie zapewne standardowo spadnie na nas kwestia rejestracji profili i spinania systemów, więc może ktoś by się wypowiedział konkretnie w materii informatycznej?

Taka mała piguła informacyjna by się przydała. Najlepiej w wersji obrazkowej :D

 
2016-03-09 18:09:50
kojot: Powyższy artykuł potwierdza fakt, że ePUPA sobie z tym nie poradzi i potrzeba infrastruktury zewnętrznej!
System banku i PUE ZUZu działają, bo żadne ministerstwo tego nie sipier... ale jak widać zaczynają się już wpierniczać nawet do obcych systemów informatycznych. Po co nam w takim razie ten ePUAP? Dlaczego przez lata udawano, że nie ma problemu?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25