facebook RSS # #

24.04.2018 16:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-03-14 14:01       aktualizacja: 2016-03-14 16:22       Wiadomości PAP
  A A A

Dobry impuls. Komisja Europejska jest po stronie rolników - zapewnia komisarz

Dobry impuls. Komisja Europejska jest po stronie rolników - zapewnia komisarz
To będzie dobry impuls
- zapewnia Phil Hogan
Fot.PAP/D.Delmanowicz
- 32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, z pewnością da impuls obszarom wiejskim - uważa unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan

Głównym tematem poniedziałkowego spotkania komisarza z ministrami rolnictwa z państw członkowskich UE w Brukseli były trudności w różnych sektorach rolnictwa. W trakcie zeszłotygodniowej wizyty w Polsce Hogan zapewniał, że KE „była i jest po stronie rolników”.

Unijny komisarz przypomniał, że od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, eksport produktów rolnych wzrósł pięciokrotnie. - Sektor rolny ma ogromny wkład w ogólny wzrost gospodarczy kraju, nawet do 3,5 proc. rocznie - zaznaczył komisarz.

We wrześniu z jego inicjatyw utworzono wart 500 mln euro pakiet solidarnościowy dla rolników, powstał również program wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.

Poniedziałkowe spotkanie z ministrami rolnictwa przypadło na trudny okres dla europejskiego rolnictwa, wynikający z kryzysu cenowego, w szczególności w sektorach produktów mlecznych i wieprzowiny.

- Wiem, że sytuacja ta bardzo mocno dotyka polskich rolników, szczególnie od czasu, gdy Rosja wprowadziła embargo na żywność i napoje z UE - powiedział Hogan w trakcie wizyty w Polsce.

Komisarz przedstawił ponadto swoją wizję uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej polegającą m.in. na większej elastyczności wyznaczania obszarów proekologicznych czy przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie unijnej pomocy.

Zapowiedziano, że w następnym etapie upraszczania WPR liczba aktów prawnych UE w tej dziedzinie zostanie ograniczona z 200 do 40–50, co ma zmniejszyć biurokrację z punktu widzenia rolników, podmiotów gospodarczych i krajowych organów administracji.

Europejski Komitet Regionów (KR) poparł plany dotyczące zmniejszenia obciążeń administracyjnych związanych z WPR.

KR w swojej opinii, przygotowanej przez radnego East Renfrewshire w Szkocji Anthony'ego Buchanana, przekonuje, że przyszłość unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich musi być wynikiem ustaleń na poziomie regionalnym. „Fundamentalne znaczenie ma uproszczona WPR, która skuteczniej umożliwi (…) tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz będzie ułatwieniem i wsparciem dla młodych rolników” - uznał.

Według marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, „aby szybko i autentycznie uprościć WPR, potrzebny jest właściwie jeden krok - przeniesienie środków z obu filarów i zarządzania nimi na poziom regionalny”. Oznacza to, zdaniem marszałka, z jednej strony decentralizację, a z drugiej - realizację wsparcia adekwatnie do rzeczywistych potrzeb.

/kic/Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25