facebook RSS # #

26.05.2018 16:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-03-17 12:46       aktualizacja: 2016-03-17 18:01       Wiadomości PAP
  A A A

Smart City. Inteligentne miasto w centrum stawia mieszkańca, technologia jest narzędziem

Smart City. Inteligentne miasto w centrum stawia mieszkańca, technologia jest narzędziem
Fot. Orange Polska,
Smart City Gala
- Inteligentne miasto w centrum stawia mieszkańca i jego potrzeby, technologia ma być narzędziem do realizacji – uważa Ryszard Rumiński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Otwarte dane, platformy komunikacyjne i inteligentne czujniki – w ramach koncepcji Smart City 3.0 technologia ma służyć angażowaniu mieszkańców i ułatwiać kontakt z władzami – uważają eksperci Forum inteligentnych miast.

- Inteligentne miasto w centrum stawia mieszkańca i jego potrzeby. Technologia ma być natomiast narzędziem do ich realizacji – przekonywał podczas debaty Smart City Forum Ryszard Rumiński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Według Mariusza Gacy, wiceprezesa Orange Polska i przewodniczącego rady programowej Smart City Forum, smart citizen to mieszkaniec nowoczesny i obeznany z technologią, który oczekuje, że wprowadzone rozwiązania typu smart będą cały czas rozwijane i udoskonalane.

- Polacy pokochali świat użytkowej innowacji, chociażby w postaci zintegrowanych usług znajdujących się na wyposażeniu ich telefonów - powiedział.

Przywołał szacunki PwC, z których wynika, że w 2018 roku w Polsce będzie 44 mln smartfonów i 12 mln tabletów. - Jako operator telekomunikacyjny również wychodzimy naprzeciw tym wymaganiom i w najbliższych trzech latach zamierzamy zainwestować 2,2 mld zł w rozbudowę sieci szerokopasmowych - zadeklarował.

Jak dodał Gaca, dzięki tym nakładom już w 2018 roku aż 3,5 miliona polskich gospodarstw domowych będzie miało dostęp do internetu szerokopasmowego.

Coraz więcej polskich miast decyduje się na opracowanie własnych strategii Smart City, zapraszając do ich współtworzenia mieszkańców. W ten sposób wdrażane technologie stają się jeszcze bliższe potrzebom lokalnej społeczności.

O wizji inteligentnego miasta dyskutowali przedstawiciele samorządów i biznesu podczas trzeciej edycji Smart City Forum, która odbyła się 15 i 16 marca w Warszawie.

Podczas I Wielkiej Gali Smart City przyznano nagrody w 5 kategoriach za osiągnięcia dokonane w 2015 roku. Poniżej przedstawiamy laureatów tegorocznego konkursu:

- Inteligentne Miasto roku do 100 tys. mieszkańców – Legnica: miasto, które wdraża nowe technologie i rozwiązania prospołeczne realizując koncepcję Smart City. Jest inspiracją i przykładem dla innych średniej wielkości miast w Polsce, kreuje swoje otoczenie odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności. Statuetkę odebrał prezydent Tadeusz Krzakowski.

- Inteligentne Miasto roku od 100 do 500 tys. mieszkańców – Lublin: miasto inteligentnego i ekologicznego transportu. W 2015 roku został wdrożony Inteligentny System Zarządzania Ruchem. Inwestycja w ramach Zintegrowanego Systemu Miejskiego Transportu Publicznego, największego projektu unijnego realizowanego przez miasto. Nagrodę odebrał prezydent Krzysztof Żuk.

- Inteligentne Miasto roku powyżej 500 tys. mieszkańców – Wrocław: wizja budowy Wrocławia jako Smart Miasta opiera się na kilku filarach: strategii, czyli kompleksowym podejściu do działań Smart; mieszkańcach i komunikacji z nimi; atrakcyjności życia, rozwoju twórczym, przejawiającym się w między innymi w otwarciu danych i promocji środowiska start-upów. Wrocław jest miastem S.M.A.R.T pod względem koncepcji, procesów i narzędzi. Nagrodę odebrał wiceprezydent Maciej Bluj.

- Rozwiązanie roku – Business Intelligence Hackathon API – BIHAPI to inicjatywa Orange Polska promująca Otwarte Dane i API. Parterami są m.in. Miasta Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W ramach konkursu samorządy dostarczają dane, które są wykorzystywane przez programistów do budowania innowacyjnych aplikacji miejskich. Nagrodę odebrał wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych Orange Polska, Piotr Muszyński.

- Człowiekiem roku został Tadeusz Ferenc – prezydent Tadeusz Ferenc jest inicjatorem dynamicznego rozwoju Rzeszowa. W 2015 r. zrealizował projekty, które umożliwiły wdrożenie inteligentnych rozwiązań dla miasta i jego mieszkańców. Nagrodę w imieniu laureata odebrał Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25