facebook RSS # #

24.10.2018 08:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-09-13 16:09       aktualizacja: 2016-09-13 16:10       Wiadomości PAP
  A A A

Moduł wydzielony. Profil Zaufany został wyodrębniony z systemu ePUAP

Moduł wydzielony. Profil Zaufany został wyodrębniony z systemu ePUAP
Profil Zaufany został wyodrębniony
z systemu ePUAP
Fot.Fotolia
Moduł Profilu Zaufanego został wydzielony z ePUAP do osobnej infrastruktury i obecnie jest dostępny pod adresem www.pz.gov.pl.  

W weekend zespół Centralnego Ośrodka Informatyki przeprowadził operację wyodrębnienia Profilu Zaufanego z systemu ePUAP. Wszystkie funkcjonalności związane z Profilem Zaufanym ePUAP zostały przeniesione do wydzielonego systemu.

ePUAP jest systemem niedopracowanym, o czym niejednokrotnie wspominała minister Anna Streżyńska, operacja przeprowadzona przez COI była więc dużym wyzwaniem. System od dawna jest krytykowany zarówno przez użytkowników, jak i przedstawicieli administracji.

- Zakończyliśmy wdrożenie i przechodzimy do etapu stabilizacji. Uważnie monitorujemy system i zgłoszenia i na bieżąco reagujemy na nie – mówi Krzysztof Biniek, prowadzący projekt po stronie COI. Jak dodaje, na etapie testów udało się przewidzieć większość problemów, ale specjaliści COI „pozostają czujni”.

Jak informuje rzecznik prasowy COI Katarzyna Jedlińska, w realizację zadania, jakim było wydzielenie PZ z ePUAP, było zaangażowanych wiele podmiotów - integratorzy, współpracujące z COI firmy i Ministerstwo Cyfryzacji, które czuwało nad całością.

Profil Zaufany jest narzędziem do potwierdzania tożsamości przy wypełnianiu elektronicznych wniosków czy urzędowej korespondencji.

Celem zmian wprowadzonych w zakresie sprzętu i oprogramowania jest zwiększenie wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności systemu.

Moduł Profilu Zaufanego został w ramach tych działań wydzielony z systemu ePUAP do osobnej infrastruktury i obecnie jest dostępny pod adresem www.pz.gov.pl. Tym samym ePUAP – pozostający dotychczas nieodłącznym elementem PZ - stał się jednym z systemów wykorzystujących Profil Zaufany.

Z punktu widzenia dotychczasowych użytkowników nic się nie zmienia. Operacja jest jednak ważnym elementem przybliżania e-państwa i elektronicznych usług administracji do obywateli.

Docelowo zmiany zmierzają do udostępnienia obywatelom możliwości korzystania z elektronicznych usług administracji przez całą dobę i przez cały tydzień. W praktyce oznacza to będzie możliwość załatwiania spraw urzędowych w dowolnym momencie i bez konieczności wychodzenia z domu.

Dotychczasowe profile zaufane ePUAP, wnioski o ich potwierdzenie, punkty potwierdzające Profil Zaufany ePUAP, usługi sieciowe (WebServices) Profilu Zaufanego ePUAP oraz konta użytkowników ePUAP zostały przeniesione do nowego systemu.

Obecni użytkownicy Profilu Zaufanego mogą z niego korzystać na dotychczasowych zasadach.
Jedyna różnica, którą można zauważyć to sposób logowania do epuap.gov.pl. Odbywa się ono przy wykorzystaniu pz.gov.pl.

W przypadku pytań COI prosi o kontakt z Service Desk:
Formularz kontaktowy - pracownik COI skontaktuje się drogą elektroniczną
Telefon: + 48 (42) 253 54 50 czynny pn. – pt. w godzinach 7:00 – 18:00
Adres e-mail: epuap-pomoc@coi.gov.pl - pracownik COI odpowie na pytania drogą elektroniczną.

Źródło: COI
Kkż/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-01-10 15:51:15
niepelnosprawny,org: właśnie przyszła mi informacja o nowym adresie pz.gov.pl i o zgrozo znalazłem przypadkowo w folderze "Spam" :O
nie wiem czemu, dzieki za info

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25