facebook RSS # #

24.10.2018 08:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-09-14 11:02       aktualizacja: 2016-09-21 10:52       Wiadomości PAP
  A A A

Wątpliwe powiaty. Zdaniem posła obecny podział nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Wątpliwe powiaty. Zdaniem posła obecny podział nie ma uzasadnienia ekonomicznego
Obecnie nie planujemy zmian
- odpowiada posłowi MSWiA
Fot.PAP/T.Gzell
Należy zlikwidować powiaty oraz wzmocnić rolę gmin, które mogą przejąć większość ich zadań i pieniędzy - postuluje poseł. Resort spraw wewnętrznych odpowiada: obecnie nie planujemy zmian, ale wiążące decyzje co do przyszłości jeszcze nie zapadły.

Poseł Jakub Kulesza (Kukiz'15) skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) z interpelację poselską ws. likwidacji powiatów, ponieważ - w jego ocenie - obecny podział administracyjny nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

„Polska jest w tym przypadku ewenementem na skalę światową. W obecnej formie powiaty nie stymulują rozwoju społeczno-gospodarczego, stając się jedynie molochem administracyjnym" - ocenił poseł.

Jak czytamy w wystąpieniu parlamentarzysty, obecnie w Polsce istnieje ponad 350 powiatów, a ich zadania to głównie zadania zlecone, finansowane z budżetu państwa. Jego zdaniem większość kompetencji powiatów wraz z koniecznymi do ich realizacji środkami mogą przejąć gminy. Spowodowywałoby to, według Kuleszy, wykonywanie tych zadań „w sposób rzetelny oraz bliski obywatelom", w myśl zasady, że najlepszym ośrodkiem władzy jest ten, który jest najbliższy obywatelowi

„Według opinii wielu ekspertów, gminy oraz województwa są w stanie w sposób zupełny spełnić konstytucyjną zasadę decentralizacji państwa. Należy więc zlikwidować powiaty oraz wzmocnić rolę gmin, co przyczyni się do lepszego zarządzania jednostkami podziału administracyjnego państwa" - uważa poseł.

Jak podkreślił podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek, obecnie resort nie planuje zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju, ale wiążące decyzje co do jego kształtu w przyszłości jeszcze nie zapadły.

„Z uwagi na szczególną wartość jaką jest stabilność struktur administracyjnych państwa, nie jest planowane - na dzień dzisiejszy - dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa" - zaznaczył wiceminister. Dodał jednak, że aktualnie nie ma wiążących decyzji dotyczących przyszłych rozwiązań w tym obszarze.

Zdaniem przedstawiciela ministerstwa, ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem. Podkreślił, że prace nad wprowadzeniem hipotetycznych korekt podziału terytorialnego państwa wymagają zarówno czasu, jak i wieloaspektowej analizy, w tym debaty publicznej i nie mogą być prowadzone pospiesznie.

„(...) argumenty dotyczące przeprowadzenia ewentualnych zmian zostaną z całą starannością przeanalizowane i będą znaczącym głosem w dyskusji nad oceną obowiązującego podziału terytorialnego kraju" - zapewnił wiceminister.

kic/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-09-19 07:41:56
zniecierpliwiony: Nie rozumiem dlaczego nie można zlikwidować powiatów? Skoro wszystkie reformy Buzka zostały cofnięte łącznie z likwidacją gimnazjów to myślę, że w pierwszej kolejności właśnie powiaty powinny zostać zlikwidowane, powróćmy do PRL będzie wreszcie dobrobyt.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25