facebook RSS # #

24.10.2018 08:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-09-15 16:39       aktualizacja: 2016-09-15 17:50       Wiadomości PAP
  A A A

Poza ePUAP. Wydzielenie Profilu Zaufanego to usprawnienie i większe bezpieczeństwo

Poza ePUAP. Wydzielenie Profilu Zaufanego to usprawnienie i większe bezpieczeństwo
Rośnie bezpieczeństwo Profilu Zaufanego
Fot.Fotolia
Zwiększamy bezpieczeństwo, nie zmuszamy do zakładania konta na ePUAP, która często nie działa – oceniają urzędnicy wydzielenie Profilu Zaufanego z platformy.

Jak już informowaliśmy, moduł Profilu Zaufanego został wydzielony z systemu ePUAP do osobnej infrastruktury. Obecnie jest dostępny pod adresem https://pz.gov.pl/.  

Zapytaliśmy samorządy, co ich zdaniem zmieni wydzielenie dla dotychczasowych użytkowników. Według urzędników na pewno przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Profilu Zaufanego.

- Po pierwsze zwiększamy bezpieczeństwo Profilu Zaufanego, po drugie nie zmuszamy do zakładania konta na ePUAPie – uważa Patrycja Kijas, p.o. kierownika Referatu Rozwoju, Zarządzania Usługami Elektronicznymi i Sprzętem Komputerowym Urzędu Miasta Częstochowy.

Jak dodała, sposób działania wydzielanego Profilu Zaufanego dla systemu ePUAP nie jest jeszcze znany, a dla pracy urzędu nie ma większego znaczenia.

Według Jana Chitry, pełnomocnika ds. bezpieczeństwa informacji w UM Głogowa wydzielenie profilu zaufanego zwiększa interoperacyjność systemu.

- Wydzielenie profilu zaufanego to rzeczywiście krok w kierunku zapewnienia lepszego bezpieczeństwa – dodał. Jak podkreślił, zmiana ułatwi też pracę firmom integrującym swoje systemy z profilem zaufanym.

Zdaniem Magdaleny Jaworskiej-Nizioł, rzecznik prasowej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, wydzielenie PZ z platformy ePUAP powinno usprawnić wykorzystywanie Profilu Zaufanego w systemach do poświadczania tożsamości w komunikacji z urzędami.

Jak podkreśliła, system ePUAP jest obecnie systemem niestabilnym, narażonym na przeciążenia i przerwy w pracy, a wykorzystywanie Profilu Zaufanego obsługiwanego przez ePUAP w innych systemach narażone jest na te niedogodności.

- Wydzielenie Profilu Zaufanego jako dedykowanego systemu powinno to usprawnić – podkreśliła. Jak dodała, każde usprawnienie procesu poświadczania tożsamości poprzez Profil Zaufany pozwoli na łatwiejsze i bardziej przyjazne załatwianie spraw urzędowych.

W Toruniu, na mocy porozumień jeszcze z MAiC, gmina utworzyła punkty potwierdzania profilu zaufanego. W przypadku zmiany właściciela usługi być może wymagane będą zmiany formalne związane z podpisaniem stosownych umów o świadczenie usług potwierdzania profilu.

Dodatkowo, w przypadku rozdzielenia usług ePUAP i profilu zaufanego zmieni się interfejs oraz sposób autoryzacji, co ze strony gminy wymaga przeprowadzenia ponownych szkoleń. W przypadku własnych portali uwzględniających autentykację mieszkańca za pomocą PPZ wymagana będzie zmiana intereface`u komunikacyjnego w zakresie wprowadzonych zmian.

- W przypadku wykorzystania profilu zaufanego w postaci webserwisu dla różnych usług wymagających potwierdzenia tożsamości, profil nie będzie się ograniczał wyłącznie do platformy ePUAP – odpowiada Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy UM Torunia. Jak dodała, PZ nie będzie też integralną częścią platformy, co w przypadku problemów ze stabilnością usługi ePUAP wpływało na możliwość wykorzystania profilu zaufanego dla innych systemów (ZUS) i samego potwierdzania tożsamości.

Jak dodaje, do tej pory wyglądało to tak, że jeśli nie działała platforma ePUAP, to nie można było również potwierdzić tożsamości.

Roman Bojara, kierownik referatu obsługi informatycznej Urzędu Miasta Legnicy powiedział, że obecnie jeszcze nie wiadomo, co zmieni wydzielenie profilu zaufanego, poza zmianą interfejsu dla użytkowników punktu jego potwierdzania profilu zaufanego ePUAP i oddzielnym adresem https://pz.gov.pl.

Tymczasem, po pracach polegających na wydzieleniu, trwa stabilizacja platformy ePUAP. Centralny Ośrodek Informatyki informuje na swojej stronie www, że jego pracownicy „pracują nad usunięciem chwilowych trudności z działaniem ePUAP”.

Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
k.kubicka@pap.pl
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-09-16 14:44:19
artur: "Jak dodała, sposób działania wydzielanego Profilu Zaufanego dla systemu ePUAP nie jest jeszcze znany, a dla pracy urzędu nie ma większego znaczenia."

W stylu nie znam się, ale się wypowiem.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25