facebook RSS # #

22.03.2019 14:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-09-16 17:26       aktualizacja: 2016-09-17 06:16       Wiadomości PAP
  A A A

Kpiny z urzędów. Czytelnicy z burmistrzem w sprawie wniosków o informację

Kpiny z urzędów. Czytelnicy z burmistrzem w sprawie wniosków o informację
Ludzie robią sobie kpiny z urzędników...
Foto.Fotolia
Ludzie robią sobie kpiny z urzędników i wymagają informacji, która im do niczego nie służy, robią to ewidentnie złośliwie - oceniają czytelnicy niezasadne wnioski o informację publiczną.

Po naszej publikacji apelu burmistrza Barczewa Lecha Nitkowskiego w sprawie wprowadzenia ustawowych ograniczeń udostępniania informacji publicznej, otrzymaliśmy maile, zawrzało też na forum Serwisu.

Jak informowaliśmy, burmistrz zwrócił się do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego Andrzeja Maciejewskiego. Jego zdaniem samorządy nie mają środków ani możliwości technicznych, aby przetwarzać ogromną liczbę zapytań o informację publiczną, które paraliżują pracę urzędu

„Popieram burmistrza, ludzie robią sobie kpiny z urzędników i wymagają informacji, która im do niczego nie służy, robią to ewidentnie złośliwie” – podkreślił w mailu wójt z zachodniopomorskiego.

„Dostęp do info OK., ale w przypadku przetwarzania danych, kserowania, skanowanie itp. organ powinien mieć możliwość zaproponowania, by wnioskodawca w siedzibie organu i pod nadzorem urzędnika, sam sobie zeskanował, odpisał, sporządził analizę na podstawie udostępnionych dokumentów, a nie żądał tego od urzędników. To by rozwiązało problem (…) – to fragment innego maila, z urzędu marszałkowskiego.

„Podobnie mój Urząd Gminy otrzymuje mnóstwo wniosków o udzielenie informacji publicznej min. z ostatnich 5 lat wszystkie wydane decyzje o warunkach zabudowy, udzielone zamówienia publiczne itd, itd.” – napisał do nas wójt z Mazowsza.

„(…) Zajmuję się bipem i informacją publiczną u siebie. W ciągu ostatnich 4 lat miałem chyba 3 zapytania od osób fizycznych i uważam, że były bardzo zasadne i pomimo średniego nakładu pracy odpowiedzi udzielono nieodpłatnie oczywiście, a od tamtego czasu takie dane są na bieżąco publikowane w BIP i w miarę możliwości są dokładane dane archiwalne. W tym samym czasie zapytań od firm było pewnie setki (…)” – zauważył na forum Marcin.

„Wystarczy sobie pobrać (kupić) bazę adresów mailowych wszystkich urzędów, w temacie wpisać `wniosek o udostępnienie informacji publicznej` albo i nie, następnie poprosić o `wykaz infrastruktury krytycznej w gminie`, podpisać `Pies Szarik` i gotowe. 3000 urzędów na zajęcie (…) I nie mówimy tu o obywatelu, który ma i musi mieć prawo do informacji, ale o cwaniakach ewidentnie nadużywających tego dobra” – podkreśla Cyfra.

Też urzędnik, ale za jawnością zauważa: „po co ładuje się miliony w nowe systemy komputerowe, w nowe programy, szkoli się urzędników pod kątem obsługi BIP, baz danych, jeśli - jak przyjdzie co do czego - urząd nie potrafi udostępnić informacji?”.

I dodał: „I jeszcze jedna kwestia: ktoś poruszył temat jawności pensji urzędników. Tak, pensje urzędników powinny być jawne i publikowane w BIP (wszystkich urzędników). Przeciwko może być tylko ktoś, kto jest uprzywilejowany finansowo na tle innych urzędników zatrudnionych na tych samych stanowiskach (i nie chce, by to wyszło na jaw) albo kadra dyrektorsko-kierownicza, która stosuje model zarządzania w stylu `ja decyduję, kto dostanie i ile i nikomu się z tego nie tłumaczę`".

Zdaniem wójta, „Absolutnie burmistrz ma rację!!! To bzdurne prawo wykorzystywane przez złośliwców, firmy, które po takich zapytaniach składają oferty sprzedaży i wścibskich obywateli, którzy chcą udawać służby specjalne, żądając danych osobowych. To rzeczywiście coraz bardziej paraliżuje urząd, a szczególnie w małych gminach gdzie pracuje kilkanaście osób (…)”.

Czytaj też Paraliżujące wnioski. Samorządy nie mają możliwości udostępniania danych z kilku lat

Za wszystkie maile i komentarze dziękujemy i zapraszamy do dalszej dyskusji. Może tym razem opowiedzą nam Państwo, jak sobie radzić z nawałem wniosków o udostepnienie informacji i jak nie doprowadzić do paraliżu urzędu.


Kkż/
Serwis Samorządowy PAP
k.kubicka@pap.pl  
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-09-19 13:48:15
Urzędnik: Niestety są firmy, które wykorzystując postanowienia ustawy o dostępie do informacji publicznej, szantażują urzędy - albo skorzystacie z naszej oferty albo będziemy was zasypywać bzdurnymi wnioskami o udzielenie informacji publicznej.
Dziwię się tylko, że niektórzy Wójtowie/Burmistrzowie/Prezydenci, ulegają tym naciskom i kupują oferowane przez te firmy produkty.
My nadal trwamy i nie poddamy się :)
 
2016-09-19 13:25:42
sekretarz: Do "Też urzędnik, ale za jawnością" Mam wrażenie, ze nie bardzo zdaje sobie Pan/i sprawe z problemu. wiekszość urzedów obecnie dysponuje narzędziami do informacji publicznej i takie informacje znajduja sie na ich stronach. niestety nie sa to informacje typu: ile tonerów, jakiej marki itp urzad zakupił w roku. W małych urzeddach to sa niewielkie wydatki, nie rejestrowane szczegółowo a urzedników też jest niewielu bo budżet nie pozwala. i po co komu ta informacja!!!! a ktoś musi to wyszukać w dokumentach i odpowiedzieć. Podobnych informacji jest nie mało. Mieszkańcy nie tego rozliczają urzedników!!!
 
2016-09-19 12:56:59
inspektor: Najgorsze są wnioski od lokalnych pseudo "gazet". Piszą wniosek o udzielenie informacji publicznej, a w sumie wychodzi ładny artykuł do "gazety". Nawet nie starają się tego przeredagować. Druga grupa wnioskujących to firmy z pytaniami o różne rodzaje usług wraz z cenami. Chyba nie o to chodziło ustawodawcy.
 
2016-09-19 11:36:00
urzędnik: Też jestem za jawnością. Ale zapytanie, które ostatnio do nas wpłynęło- ile drzew jest na terenie gminy - jest kpiną z urzędników.
 
2016-09-19 08:34:13
czarny: Wnioski o udostępnianie informacji publicznej są formą kontroli naszych "wybrańców narodu" przez obywateli.
Dziwię się takiemu oporowi tych urzędników, czyżby mieli coś do ukrycia przed mieszkańcami danej społeczności?
Przecież obywatele mają prawo do kontrolowania swojej władzy, bo jak wynika z ustawy o samorządzie gminnym, to mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.
 
2016-09-19 08:17:00
Urzędnik: Szanowny "Też urzędnik, ale za jawnością" to moim zdaniem nie urzędnik tylko właśnie wścibski obywatel. My jako urzędnicy i tak jesteśmy na świeczniku zwłaszcza w małych gminach gdzie każdy każdego zna a jak nie zna osobiście to zna rodzine itd. Każdy ruch jest obserwowany, więc żeby jeszcze więcej tematu było to upublicznić wynagrodzenia. Ja nikomu w podwórko nie zaglądam za to mi każdy kto przechodzi - nie jest to przyjemne zapewniam, nie jestem celebrytą żeby bez przerwy ktoś mnie obserwował i czekał na podknięcie. Jak mamy publikować wynagrodzenia to zacznijmy od góry
 
2016-09-18 21:50:00
fakty i konkrety: Oczywiście, że urzędom jest łatwo przygotować odpowiedź gdy dotyczy jednego/dwóch dokumentów ale jeżeli pytanie dotyczy kilkunastu spraw, w których przygotowanie i realizację zaangażowanych było kilka działów, powstało wiele dokumentów to owszem to tez można przygotować ale niektóre urzędy zapewne nie mają środków aby to w gładki sposób przeprowadzić. Np. może to wymagać wyznaczenia konkretnej osoby lub osób, które alby robią to w nadgodzinach, za które trzeba zapłacić albo odbije się to na ich obecnych zadaniach, które mogą zostać zrealizowane z opóźnieniem. (a klient czeka....)
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25