facebook RSS # #

22.10.2019 09:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-17 13:14       aktualizacja: 2016-11-17 17:38       Wiadomości PAP
  A A A

Za dużo spalarni. Ministerstwo wytyka marszałkom błędy w gospodarce odpadami

Za dużo spalarni. Ministerstwo wytyka marszałkom błędy w gospodarce odpadami
Budowa spalarni w Szczecinie
Fot. Fotolia
Nadmiar spalarni, brak uzasadnienia dla inwestycji, niekompletne dane o projektach - to niektóre błędy, jakie wytknął wiceminister środowiska wojewódzkim planom gospodarki odpadami.

W środę, podczas  posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska wiceminister Sławomir Mazurek przedstawił informację na temat potencjału instalacji do przetwarzania odpadów oraz stan prac nad aktualizacją krajowego i wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO).

Mazurek przyznał, że są poważne opóźnienia jeśli chodzi o uzgadnianie aktualizacji wojewódzkich planów gospodarki odpadami. „To co my teraz robimy opiniując i uzgadniając te plany, jak i załączniki inwestycyjne, to patrzymy na ile są one dostosowane do KPGO oraz na ile te plany i instalacje są zbilansowane" - poinformował wiceszef MŚ.

„Niestety zapóźnienia w uzgodnieniach WPGO są bardzo poważne. Szczególnie martwi mnie woj. śląskie, gdzie konsultacje zakończą się 24 listopada br." - stwierdził Mazurek.

Zwrócił on uwagę, że tylko jeden plan - dla woj. świętokrzyskiego został uchwalony. „W opiniowaniu jest obecnie 12 WPGO, natomiast trzy kolejne (śląskie, podkarpackie i wielkopolskie) jeszcze nie przekazały swoich planów. Wiemy jednak, że są one (szczególnie w woj. podkarpackim) mocno zaawansowane" - poinformował wiceminister.

Mazurek przedstawił też posłom najczęstsze błędy, jakie ministerstwo wytykało województwom w ich planach gospodarki odpadami. To m.in. brak uzasadnienia lub niekompletne informacje o planowanych inwestycjach, brak wskazania mocy i terminów zakończenia budowy lub rozbudowy oraz kodów odpadów przetwarzanych w danej instalacji.

„Często mamy też do czynienia z przewymiarowanymi mocami przerobowymi instalacji planowanych do budowy lub rozbudowy" - mówił wiceminister.

Mazurek wskazał też na nadmiar instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz przekroczenie dopuszczalnego, 30-proc. poziomu ilości przekształcania termicznie odpadów komunalnych. Jego zdaniem może to w przyszłości znacząco zagrozić wyższym poziomom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. „A to jest tez konieczne żebyśmy dobrej jakości surowce dostarczali z powrotem do gospodarki. To jest związane z gospodarką obiegu zamkniętego - tym wielkim wyzwaniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć, i który będzie musiał być dostosowany do naszych warunków" - ocenił Mazurek.

Minister podkreślił jednak, że rząd nie jest przeciwnikiem instalacji do termicznego przekształcania odpadów. „Pamiętajmy, że nie wszystkie odpady da się w nieskończoność przetwarzać. Jest określona frakcja która musi być w ten sposób zutylizowana. Jest to raczej pytanie o to co chcemy mieć. Czy chcemy budować lokalne źródła energii i wykorzystać ten potencjał, czy budować potężne instalacje, które powodują dodatkowe kwestie związane z efektem skali. To wszystko trzeba rozważyć" - podsumował Mazurek.

mp/Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25