facebook RSS # #

20.06.2018 03:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-17 16:09       aktualizacja: 2017-02-17 17:19       Wiadomości PAP
  A A A

Trudne inwestycje. ZMP: rekomendowane jest wsparcie instytucji kultury przez samorządy

Trudne inwestycje. ZMP: rekomendowane jest wsparcie instytucji kultury przez samorządy
Fot. Fotolia
Samorządy powinny wspierać instytucje kulturalne w procesie realizacji inwestycji, oddelegowując ekspertów do pracy nad projektami – uważa ZMP.

Związek Miast Polskich opublikował raport dotyczący znaczenia nowo lokowanych instytucji kultury w przestrzeni miejskiej. Publikacja zawiera m.in. rekomendacje dla samorządów i podmiotów kształtujących politykę kulturalną w kraju.

Jak wskazano w raporcie, miasta niewystarczająco wspierają instytucje kultury na etapie realizacji różnych przedsięwzięć. Sukces inwestycyjny wymaga często osobistego poświęcenia dyrekcji przeznaczającej prywatny czas na zdobywanie dodatkowej wiedzy.

„Rekomendowane jest wsparcie instytucji kultury w obszarze administracyjno-prawnym oraz umożliwienie poświęcenia większej ilości czasu na pracę koncepcyjną. Należy staranniej szacować wartość przedmiotu zamówień publicznych i konsultować kosztorysy budowlane, które przy okazji tak skomplikowanych i niepowtarzalnych inwestycji dostarczają trudności” – czytamy w raporcie.

Autorzy publikacji podkreślili, że podczas projektowania inwestycji należy uwzględnić aktualne trendy w sektorze kulturalnym. Wskazują one, że odbiorcy kultury preferują placówki z poszerzoną ofertą. Jako szczególnie istotny aspekt działalności wskazują edukację.

Jednocześnie w raporcie zwrócono uwagę, że brak opracowania jednej oferty np. wystawienniczej, która byłaby trwale identyfikowana z instytucją kultury, może sprzyjać pogłębieniu niedostatecznego rozpoznawania profilu instytucji przez otoczenie społeczne.

Według ZMP, kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia mają także konsultacje społeczne. Często spotykanym błędem jest brak wspólnego planowania inwestycji z pracownikami sektora kultury. Może on w przyszłości wygenerować dodatkowe koszty związane z koniecznością modernizacji budynku, aby dostosować go do potrzeb osób zatrudnionych.

W publikacji podkreślono również, że samorząd lokalny powinien niwelować różnice powstałe pomiędzy nowo utworzoną instytucją kultury a pozostałymi placówkami w ramach wieloletniego programu inwestycyjnego.

Badanie przeprowadzone przez ZMP pokazało, że pomiędzy zbadanymi instytucjami a pozostałymi organizacjami kulturalnymi, dla których organizatorem jest miasto, widać przepaść infrastrukturalną. Według autorów raportu, istnieją takie instytucje, które wymagają natychmiastowej interwencji finansowej, a brak perspektyw zmiany złej sytuacji budzi niechęć do nowej instytucji.

Projekt badawczy ZMP pt. „Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce” realizowany był w 2016 r. i miał na celu zbadanie warunków działalności i obszarów oddziaływania instytucji kultury. Badaniem objęto osiem instytucji kultury z całego kraju, m.in. Bramę Poznania, Gdański Teatr Szekspirowski, Filharmonię Gorzowską oraz Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Projekt został współfinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

dap/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25