facebook RSS # #

23.06.2018 02:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-23 14:00       aktualizacja: 2017-02-27 10:08       Wiadomości PAP
  A A A

Zmiany klimatyczne. Region Morza Śródziemnego szczególnie wrażliwy

Zmiany klimatyczne. Region Morza Śródziemnego szczególnie wrażliwy
Fot. Fotolia
Stabilizacja w regionie Morza Śródziemnego jest priorytetem dla UE. Jak wskazują samorządowcy, potrzebny jest m.in. transfer technologii i wiedzy.

W czwartek na Malcie samorządowcy z Komitetu Regionów UE oraz przedstawiciele lokalnych władz krajów basenu Morza Śródziemnego sąsiadujących z UE, tworzący wspólnie grupę ARLEM, przyjęli raporty ws. współpracy transgranicznej w regionie śródziemnomorskim oraz ws. zmian klimatycznych na tym obszarze.

Jak czytamy w jedynym z dokumentów, polityczna i gospodarcza stabilizacja w obszarze Morza Śródziemnego jest priorytetem dla Unii Europejskiej. „Lepiej wykorzystany potencjał ekonomiczny, ludzki i naturalny regionu może być gwarancją trwałego pokoju i dobrobytu. Jednakże zmiany klimatyczne mnożą zagrożenia dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie, który jest szczególnie wrażliwy na zmiany klimatyczne” - podkreślono w raporcie.

Jak wskazano, prawie trzy czwarte wytwarzanych tam gazów cieplarnianych jest efektem emisji CO2 pochodzącej ze zużycia energii. „Energia jest sektorem gospodarki, w którym współpraca między krajami regionu śródziemnomorskiego jest strategiczna (…). Transformacja energetyczna i zarządzanie skutkami zmian klimatycznych są wspólnymi wyzwaniami” – napisano w raporcie.

ARLEM rekomenduje w dokumencie m.in. przeprowadzanie transferu technologii w dziedzinie efektywności energetycznej i energii odnawialnej.

Jak wyjaśnił uczestniczący w obradach marszałek woj. zachodniopomorskiego i członek Komitetu Regionów UE Olgierd Geblewicz, w północnej Afryce istnieją braki w zakresie infrastruktury energetycznej, występują również przerwy w dostawie prądu, tymczasem region posiada niewykorzystany „wielki kapitał”, którym jest jego nasłonecznienie.

„Pamiętajmy, że Afryka północna jest pod względem infrastrukturalnym mocno zapóźniona, braki są bardzo wyraźne, a z drugiej strony (…) można powiedzieć, że państwa północnej Afryki leżą na żyle złota, bo fotowoltaika z roku na rok jest coraz tańsza, coraz łatwiej dostępna. Jej opłacalność zależy jednak od poziomu nasłonecznienia” – podkreślił.

Zdaniem Geblewicza praca na rzecz transferu technologii w tym wypadku „wydaje się czymś oczywistym”. Jak zauważył, w efekcie projektów transgranicznych UE wpływa na rozwiązanie problemów u swoich sąsiadów, poprawia jakość środowiska, a jednocześnie eksportuje technologię.

„Nie jest to już wyłącznie domena Niemców. Jeżeli chodzi o fotowoltaikę, i w ogóle odnawialne źródła energii, coraz więcej polskich firm (…) stara się wchodzić na trudne rynki, tym bardziej mogą próbować funkcjonować w tym regionie” - ocenił.

Zdaniem marszałka potencjalnych obszarów współpracy między UE a jej sąsiadami jest znacznie więcej, natomiast chodzi o to, aby „ubrać to w odpowiednie programy”. Jak zaznaczył, należy również nauczyć ludzi mentalnie osadzonych w zupełnie innych systemach politycznych, administracyjnych, korzystania z pieniędzy unijnych, które muszą być wydawane w "pewnej strukturze" zamówień publicznych.

kic/Serwis Samorządowy PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25