facebook RSS # #

23.06.2018 21:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-24 15:53       aktualizacja: 2017-02-24 16:05       Wiadomości PAP
  A A A

Nic bez nich. Korporacje samorządowe konsolidują się w obronie demokracji lokalnej

Nic bez nich. Korporacje samorządowe konsolidują się w obronie demokracji lokalnej
Fot. MSWiA
Chcemy powołać Obywatelski Komitet Referendalny Samorządność i zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie samorządności – zapowiedział przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski

Szef ZGW poinformował w liście do samorządowców, że 16 marca w Warszawie odbędzie się Zjazd Samorządności, który ma skonsolidować środowisko samorządowe. Jednocześnie określił działania, które podejmie strona samorządowa w obronie suwerenności władzy lokalnej.

Olszewski zapowiedział przyjęcie strategii dalszych działań związanych z obroną idei samorządności oraz karty samorządności.

„Opracowaliśmy kartę samorządności, która jest przypomnieniem podstawowych zasad ustroju. Jest to wspólny pomysł wszystkich związków samorządowych i naszą intencją jest, aby wszystkie korporacje ją przyjęły. Chcemy także, aby kartę samorządności przyjmowały w swoich uchwałach rady gmin, powiatów i sejmiki województw” – powiedział Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

W liście do samorządowców Marek Olszewski proponuje zorganizowanie debaty dotyczącej ograniczenia praw wyborczych, do udziału w której zaprosił wójtów, burmistrzów radnych oraz mieszkańców.

Ponadto ZGW RP opracował gotowy projekt uchwały rady gminy, który wyraża sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Treść uchwały została przygotowana tak, aby mogła zostać przyjęta w całości lub być podstawą do sformułowania przez radę gminy własnego tekstu.

Związek w treści dokumentu zaapelował do ustawodawcy o niepodejmowanie decyzji godzących w prawa wyborcze obywateli oraz o podjęcie rzetelnego przeglądu prawa samorządowego.

Natomiast Porawski podkreślił znaczenie inicjatywy referendalnej „Chcemy rozpocząć zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie samorządności. Powołaliśmy również zespół szybkiego reagowania, który będzie odnosił się do nowych pomysłów rządu w sprawie samorządu. Będziemy reagować jeśli proponowane będą zapisy godzące w samodzielność mieszkańców i odbierające im prawa” – oświadczył Porawski.

Zjazd Samorządności odbędzie się 16 marca w Warszawie.

mm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-18 18:29:25
patriotka: Ludzie jak nie chodzicie do wyborów to do kogo macie pretensje, że wybrali nieodpowiedniego Wojta /Burmistrza?/. Jesli jest naprwdę taki zły to trzeba pójść na referendum i go odwołać. Korzystajcie z dobra demokracji bo jeszcze tylko "na dole" została. TO NASZ KRAJ - wszystkich Polaków /każdego sortu/ a nie tylko polityków.
 
2017-02-27 15:11:40
kij: Rzeczywiście niezrozumiałym byłoby wyróźnianie jednej grupy zawodowej z wyboru pomijając posłów , senatorów, radnych itp
Jeszcze niedawno podkreślano, że samorząd gminny wymaga stabilizacji, bowiem dostarcza najważniejszych usług publicznych każdego dnia dla swoich mieszkańców, stąd wybory powszechne na te stanowiska.
Z okazji 25 lecia samorządów słyszeliśmy same pochwały odnośnie jedynej udanej reformy w III RP.Co się stało przez rok, że zamiast orderów i podziękowań obraża się szefów władz lokanych ????
To dzięki nim Polska naprawdę się zmienia i żadengo kraju na to nie stać by wyrzucać najlepiej pracujących dla niego, którym na dodatek ufają mieszkańcy.
Samorząd potrzebuje ewolucji , a nie rewolucji, bo znowu obudzimy się z ręką w nocniku, że zepsuliśmy to , co w naszym kraju funkcjonuje najlepiej.
 
2017-02-27 11:56:31
emerytka jst: Szanowna Pani emerytko jst, a kto Pani każe wybierać tych ludzi na kolejne kadencje?! Do Parlamentu głosuje Pani na listy partyjne, ale np. w gminie wiejskiej głosujemy na konkretnego człowieka! Jak jest taki zły, taki skorumpowany, zatrudnia tylko swoich (bo może ma do nich zaufanie?), to go nie wybierajcie! Proszę kandydować samej lub na swojego wspaniałego kandydata! To w Sejmie i Senacie powinna być dwukadencyjność przede wszystkim, bo to tam są "zawodowi" posłowie, anonimowi w momencie wyborów! U mnie na wsi ja wiem kto będzie lepszym gospodarzem nawet jak sobie zatrudni ciotkę czy szwagra!
 
2017-02-27 10:27:41
emerytka jst: Proszę państwa tu nie chodzi o samorządność tylko o samo rządzenie w tej akcji .Panowie wójtowie burmistrzowie zasiedzieli sie na swoich fotelach. Jak to nazwać inaczej że o wszystkim decydują jaką sprzątaczkę zatrudnić itp co ma być robione na terenie jst. Wszystko pod dyktando bo jak masz inne zdanie to jesteś niewygodny.
Czas z tym skończyć Jeżeli dojdzie do referendum i społeczeństwo się opowie za wprowadzeniem kadencji to co zrobicie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25