facebook RSS # #

23.06.2018 02:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-02 16:41       aktualizacja: 2017-03-02 17:18       Wiadomości PAP
  A A A

Razem dla JST. Stępień: dwukadencyjność nie jest działaniem prawa wstecz

Razem dla JST. Stępień: dwukadencyjność nie jest działaniem prawa wstecz
Fot. M. Obara/PAP
Dwukadencyjność w samorządach nie jest działaniem prawa wstecz, jednak ogranicza bierne prawo wyborcze – mówi Jerzy Stępień.

Samorządowcy z ponad stu miast i gmin oraz politycy PO, PSL i Nowoczesnej wspólnie debatowali w czwartek nad planowanymi zmianami w samorządach. Uczestnicy dyskusji zgodnie skrytykowali pomysły reform dotyczących władz lokalnych, nie wypracowali jednak wspólnej koncepcji przeciwdziałania planom PiS-u.

Udział w debacie wziął m.in. Jerzy Stępień, współtwórca samorządu terytorialnego i były prezes Trybunału Konstytucyjnego, który pomysł wprowadzenia dwukadencyjności określił jako „brutalny atak na podstawę demokracji, którym jest bierne prawo wyborcze”. W jego ocenie ograniczenie kręgu osób, które mogą startować w wyborach jest rozwiązaniem niekonstytucyjnym.

Jednocześnie Stępień zaznaczył, że dwukadencyjność w samorządach da się konstytucyjnie uzasadnić. „Nie ma podstawy do twierdzenia, że dwukadencyjność jest niekonstytucyjna z punktu widzenia zasady działania prawa wstecz” – podkreślił.

Pomysł ograniczenia liczby kadencji w samorządach skrytykował również mecenas Maciej Kiełbus, podkreślając, że społeczność lokalna nie będzie mogła rozliczyć wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z ich pracy.

Jednocześnie prawnik zwrócił uwagę, że należy pracować nad kształtem samorządów. Kiełbus zaznaczył, że powinno się unormować relacje rada gminy - wójt, uregulować kwestię współpracy jednostek samorządu terytorialnego na poziomie systemowym oraz ujednolicić regulacje pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządu terytorialnego.

Kwestie wymagające poprawy zauważył również lider Nowoczesnej Ryszard Petru. „Wielokrotnie za nowymi zadaniami przekazywanymi samorządom nie szły pieniądze na ich realizacje. Dochody samorządów są zbyt małe” – powiedział Petru.

Ponadto szef Nowoczesnej dodał, że jest za likwidacją urzędu wojewody i przekazaniu jego kompetencji marszałkowi województwa.

Z kolei wszyscy uczestnicy dyskusji podkreślili ważną rolę współdziałania. Petru zapowiedział, że opozycja będzie mówiła jednym głosem, aby nie dopuścić do demontażu samorządów.

Potrzebę konsolidacji zauważył również Jerzy Stępień. Podkreślił, że Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP są organizacjami słabymi, ponieważ skupiają tylko niewielką część miast i gmin. Stępień zwrócił uwagę na potrzebę budowy i wzmacniania organizacji samorządowych.

Debata „Zapowiadane zmiany w kodeksie wyborczym oraz planowane reformy w samorządach lokalnych” została zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

Na konferencję zaproszeni zostali również przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie przybyli na spotkanie.

mm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: PRAWO , WYBORY
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-03 12:30:35
Gapa: jotka w 100% masz rację można by ograniczyć poczynania wszystkich rządów które nie dając prawa wyboru zrzucają na samorządy zadania bez pieniędzy. Poza tym dlaczego dwukadencyjność ma dotyczyć tylko samorządów a co z posłami i senatorami. Ryba psuje się od głowy zacznijmy tam i pokażmy że można. Trzeba zreformować sejm i senat.
 
2017-03-03 08:56:34
jotka: Izba Samorządowa w miejsce Senatu, z uprawnieniem do oceny i odrzucania projektów ustaw sejmowych, gdy Izba uzna, że są one sprzeczne z ideą samorządności lokalnej. To mogłoby wzmocnić autonomiczność samorządów wobec rządu.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25