facebook RSS # #

24.04.2018 06:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-03 12:02       aktualizacja: 2017-03-03 15:03       Wiadomości PAP
  A A A

Toruń: Centrum Kosmiczne

Od ponad pół roku trwają starania, aby wykorzystać merytoryczny potencjał firm, działających w toruńskim inkubatorze technologicznym, w rozwoju przedsiębiorstw oraz w ambitnej inicjatywie utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego.

Na spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Kosmicznej przedstawione zostały możliwości toruńskich firm oraz omówione działania, które mogą doprowadzić do stworzenia Centrum w Toruniu. Jednostka ma zajmować się obserwacją sztucznych satelitów Ziemi w celu zachowania bezpieczeństwa ludności, utrzymania funkcjonalności satelitów komunikacyjnych i monitorowania stanu orbit okołoziemskich.

„Cieszę się, że możemy powiedzieć o tej niezwykłej idei. Jeżeli uda nam się doprowadzić w Toruniu do utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie to sukces wielu osób, które pracują przy tej inicjatywie” – zapowiada zastępca prezydenta miasta Torunia, Zbigniew Rasielewski.

Inicjatywa pojawiła się za sprawą startupów działających w toruńskim Business Linku. „Otwierając Business Link mieliśmy ambicję, aby tworzyć przestrzeń dla różnych startupów, również technologicznych. W naszej społeczności działają 3 firmy z branży kosmicznej. Toruń nie tylko może być więc kojarzony z kosmosem pod względem historycznym, ale również za sprawą przemysłu i nowych technologii. Daje to również szansę kolejnym firmom, aby zacząć działać w tej branży” – wyjaśnia Paweł Żywiecki, szef inkubatora technologicznego Business Link w Toruniu.

Nasza inicjatywa wpisuje się bardzo mocno w ideę łączenia nauki z biznesem. Mam nadzieję, że będziemy nadal pracować, aby ją wesprzeć i aby Toruń słynął z astronomii nie tylko historycznie, ale również aby był znany z nowoczesnych rozwiązań. Na razie zrobiliśmy ku temu pierwszy krok, mam nadzieję, że kolejne rozmowy w Ministerstwie Rozwoju będą równie owocne – mówi posłanka Iwona Michałek, która działa jako ambasador idei utworzenia Regionalnego Centrum Eksperckiego.

Z działalnością toruńskich firm w branży kosmicznej i realizowanym od 2010 roku projektem „Solaris” zapoznał się podczas swojej wizyty w Toruniu Wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin. Wizyta zaowocowała dofinansowaniem projektu przez MNiSW kwotą 1,5 miliona złotych.
„Projekt „Solaris” to projekt astronomiczny, który bazuje na zrobotyzowanych teleskopach zlokalizowanych na trzech kontynentach: w Afryce, Australii i Ameryce Południowej. Technologie, które powstały dzięki projektowi są pomocne nie tylko w zagadnieniach naukowych, ale również komercyjnych w przemyśle kosmicznym” – wyjaśnia prof. Maciej Konacki, lider projektu „Solaris”.
Działania toruńskich firm od początku skupione były w budowaniu od podstaw sieci w projekcie „Solaris”. Dzięki temu toruńskim przedsiębiorcom udało się nabyć kompetencje, które mogą być szerszej wykorzystane w biznesie.

„Dodatkowo od 2012 roku Polska dołączyła do państw – członków Europejskiej Agencji Kosmicznej, co otworzyło nam szerszy rynek kosmiczny. Okazało się, że jesteśmy w stanie oferować nasze usługi na szerszym obszarze, co udało się wykorzystać. Obecnie bowiem dysponujemy siecią 8 teleskopów na całym globie i staramy się, żeby w najbliższych latach ją rozwinąć. Pozwala to nie tylko prowadzić obserwacje naukowe, ale również zabezpieczać interesy państw, które korzystają z satelitów w celach komunikacyjnych i informacyjnych. Aby zabezpieczyć te satelity przed krążącymi śmieciami kosmicznymi, należy je nieustannie obserwować i w razie potrzeby korygować ich położenie” – tłumaczy Rafał Pawłaszek, współwłaściciel i CTO Sybilla Technologies, sp. z o.o.

Dbałość o niezakłóconą pracę satelitów ma swój wymiar ekonomiczny – korekta ich położenia wymaga bowiem zużycia paliwa, którego satelita ma ograniczoną ilość. Dla państw jest więc istotne, aby działały jak najdłużej.
„Żyjemy w świecie, w którym korzystamy z technologii kosmicznych na co dzień. Mamy odbiorniki satelitarne w domu czy korzystamy z nawigacji samochodowej w smartfonie. Coraz częściej słyszymy o pomysłach, aby dostarczać Internet na całym świecie za pomocą konstelacji licznych satelitów. Mimo tego, że kosmos wydaje nam się bezkresny, musimy bardzo szanować i oszczędzać miejsce na orbicie” – mówi Stanisław Kozłowski, właściciel Cillium Engineering, sp. z o.o.

Oprócz Torunia w rywalizacji o utworzenie Regionalnego Centrum Eksperckiego SST (Space Surveillance and Tracking) biorą udział również Poznań i Gdańsk. Decyzję, w którym mieście powstanie jednostka, Ministerstwo Rozwoju podejmie jeszcze w tym roku. Toruń w swej rywalizacji nie jest bez szans – posiada bowiem firmy z zapleczem technologicznym i wiedzą merytoryczną o globalnym potencjale. Starania utworzenie Centrum mają również wymiar finansowy. Po 2020 roku Komisja Europejska chce przeznaczyć 1 200 000 milionów euro na rozwój tego sektora. Włączenie do międzynarodowej sieci przyniesie więc ze sobą środki finansowe na rozwój firm i technologii.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25